Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdam Teşviki

Ülkemizin büyük bir yarası olan hanımefendilerin ekonomiye katılımını çoğaltmak için ortaya çıkarılan hanım, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam teşviki maddesi bakanlar kurulu sonucu ile 2021’ye kadar uzatıldı. Hanımefendilerin ve gençlerin ekonomiye ek iş gücü oluşturması, kabiliyetleri yardımıyla katma kıymet üretmelerini amaçlayarak ortaya çıkarılan madde ile yeni istihdam olanakları yaratmak amaçlanmaktadır.

Iyi mi Faydalanılır?

İstihdam teşvikinden yararlanmak için gerekenler şunlardır. Bu alınacak olan personellerin;

31 aralık 2021 geçmişine kadar işe alınmaları, reşit olmaları, bu iş öncesinde minimum 6 ay kadar hiçbir işte çalışmamış doğrusu işi olmayan statüsünde olmaları, sigorta bildirimlerinin sorunsuz olması, prim borcunun olmaması ve borçların tertipli ödenmiş olması, sigorta kurumuna borçsuz olması gerekmektedir.

Bu yasa maddesi hanımefendilere imtiyaz tanımaktadır. Zira maddenin bir öteki kriteri genç olmak olsa da hanımefendilerin yaşları kaç olursa olsun iş veren kabul etmiş olduğu sürece istihdam teşviği desteği verilmektedir. Fakat erkekler için 29 üst yaş sınırı konulmuştur. Adayların İŞKUR’a kayıtlarını teşvik etmek amacı ile İŞKUR kayıtlı emek verme adaylarının teşvik süreleri de artırılmaktadır. Eğer başvuran kişinin İŞKUR kaydı var ise teşvik süresine 6 ay eklenmektedir.

Teşvik Süresi Ne Kadardır?

Teşvik süreleri yaşa, cinsiyete ve öteki kriterlere nazaran değişim gösteriyor fakat okurlarımız için 3 değişik örnek hazırladık. Daha fazlası için işkurdan informasyon alabilirsiniz.

Örnek 1; Mesleki yeterlilik belgesi bulunan, İŞKUR kaydı olan 20 yaşındaki bir kadının istihdam teşviki alacağı süre 54 ay doğrusu 4.5 senedir.

Örnek 2; Mesleki yeterlilik belgesi bulunan, İŞKUR kaydı olmayan 20 yaşındaki bir adamın istihdam teşviki alacağı süre 48 aydır. İŞKUR kaydı bulunsa gene bir üst örnekteki benzer biçimde 54 aylık bir teşvik alacaktı.

Örnek 3; Mesleki yeterlilik belgesi olmayan 35 yaşındaki bir adam eğer İŞKUR kaydı bulunuyorsa 6 ay kadar teşvik alabilecektir. Kaydı olmayan ve 29 yaş üstü olan hiçbir adam bu teşvikten faydalanamaz. Aynı mesela hanım versiyonu ise 30 ay kadar destek alabilmektedir.

Yaralanma Süreleri

  • 18 yaş ve üstü hanım vatandaşlar için istihdam edildikleri işverenlere 24-54 ay,
  • 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12-54 ay,
  • 29 yaş ve üstü vatandaşları istihdam eden işverenlere 6-30 ay

destek verilmektedir. Hem de halen çalışmakta olmasına karşın mesleki yeterlilik besgesi alanlar da 12 aya kadar bu istihdam teşviklerinden faydalanabilirler. Aralıklar içinde hangi teşvik süresine denk geldiğinizi öğrenmek için İŞKUR ile iletişime geçebilirsiniz. Destekten yararlanma süreleri kapsama giren sigortalı vatandaşın yaşına, mesleki yeterlilik belgesi olup olmadığına ve İŞKUR’da hangi kursları bitirdiğine nazaran değişebilmektedir.

Bu kriterlere göz attığımız süre her vatandaşın ilgi alanındaki İŞKUR kurslarına gitmesi kısa ve orta vadede işine yaramaktadır. İşsiz kalınan durumlarda boş oturup iş ararken zaman yitirmek yerine bu kurslardan bir tanesine bile gitmek ileride bizim faydamıza olabilmektedir. Hanım, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam teşviki maddesinde de görüldüğü suretiyle İŞKUR kurslarını bitiren kişiler, yalnız işsizlik kaydı yaptıranların almış olduğu 6 ayın üstüne daha çok da teşvik almaktadırlar.

Hanımefendilerin istihdamı ve ekonomiye kazandırılarak üretim ekonomisinin canlandırılması adına bu gelişimleri oldukça pozitif buluyoruz. Ek olarak işverenin yükünün kuvvetli devlet politikaları ile onların sırtından alınması ile işveren çalışana aktaracağı deposu üretim süreçlerine aktarmaktadır. Bu sayede hem daha azca borçlanarak hem de kendi öz kaynakları ile ilerleyen işletmeler ortaya çıkacaktır. İstihdam teşviki ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı şimdi bizlere iletebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan 2021’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir