Kadın Girişimcilere Destek Veren 6 Banka

Hanımefendilerin iş hayatında yer almaları yönündeki devlet politikalarının her geçen gün daha kapsamlı hale gelmesi ile beraber, gerek hanım çalışanlar olsun ve gerekse de hanım girişimciler olsun bir oldukca destek imkanı sunuluyor. Devlet ile beraber hususi sektörden de bu desteklerin verilmesi ile beraber; hanımefendiler oldukça cazip imkanlarda emek harcama imkanları ve iş kurma fırsatları yakalayabiliyor diyebiliriz.

Bugünkü yazımızda bu destek sunar kapsamında sizleri bilgilendirmeye emek vererek; kadın girişimcilere destek veren 6 bankayı sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Güvence Bankası

Güvence Bankası tarafınca hanım girişimcilere verilen destek kapsamında; 60 aya varan vadelerle ve üst limit olarak 500 bin TL ‘ye kadar finansman desteği sağlanmaktadır.

Türkiye İş Bankası

İş Bankası da hanım girişimciler için ayırdığı büyük bir kaynak ile finansman desteğine devam ediyor. Bu kredide faiz oranları yüzde 1,26 ‘dan başlıyor. Vade süresi ise 36 aya kadar uzayabilir. Üstelik talep edilmesi halinde ilk üç ay ise ödemesiz dönem olarak ayarlanabiliyor.

TEB (Türk Iktisat Bankası)

TEB tarafınca da kendi iş yerlerini oluşturmak isteyen bayanlar için 125 bin TL üst limitli kredi finansmanı sağlanmaktadır. Ek olarak ilk üç ayı geri geri ödemesiz olmak suretiyle 30 bin TL kredi imkanı da bulunmaktadır.

Denizbank

Hanım girişimci adayları tarafınca en kolay ulaşılabilecek kredilerden birisi de Denizbank ‘ın hanım girişimcilere hususi kredisidir. Bir tek bir kısa ileti göndererek Denizbank ‘tan 80 bin TL ‘ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

QNB Finansbank

QNB Finansbank ‘ta da Avrupa Birliği Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ortaklığıyla hanım girişimci adaylarına kredi finansmanı sağlanmaktadır. Vade süresi olarak 36 aya varan vadelerde kredilendirme yapılıyor.

Şekerbank

Hanım girişimciler için bir öteki destek ise; Şekerbank tarafınca verilen finansman desteğidir. Şekerbank ‘ın bu kredi desteklerinden bilhassa hali hazırda bir işletmesi bulunan hanım girişimciler daha oldukca yararlanabilmektedir.

KOSGEB

Doğal ki  söz mevzusu hanım olsun adam olsun bir girişimciye destek olmaksa; KOSGEB ‘in adını listeye yazmamak büyük bir yanlış olurdu. Üstelik KOSGEB tarafınca hanım girişimci adaylarına bağışlama ve faizsiz kredi desteği mevzusunda; tabiri caizse pozitif ayrımcılık yapıldığını söyleyebiliriz. İşletme oluşturmak isteyen hanım girişimci adayları; KOSGEB ‘in bağışlama kredilerinden yüzde 80 oranında faydalanabilmektedir. Adam adaylarda ise bu sınır yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Bağışlama kısaca geri ödemesiz KOSGEB kredilerinde üst sınır 50 bin TL olarak belirlenmiş olup, hanım girişimci adayları bunun yüzde 80 ‘i kadar kısaca 40 bin TL ‘ye kadar bağışlama desteği alabilmektedir. Doğal ki etkinlik gösterilen sektörün KOSGEB ‘in desteklediği sektörlerden olması gerekmektedir. Bağışlama desteği için ilk olarak herhangi bir işletme kurulmadan KOSGEB ‘e başvurmak ve bunun yanı sıra eğitimleri tamamlayarak uygulamalı girişimcilik sertifikası da alınması gerekmektedir. Bu sertifikayı almadan işletmesini kuranlar bağışlama desteğinden yararlanamamaktadır.

Bundan önceki yazımız olan PTT Kredi Başvurusu (ANINDA KREDİ) başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir