KADINLARA ÇİFT MAAŞ MÜJDESİ!

Devlet, babasını ya da eşini yitirmiş olan bayanlara maaş ödemesi yapıyor. Hem de bu bayanların kendi maaşları da oluyor. Bayanlara çift maaş verilmesi üstüne bir haber geldi.

Bu Durumdan Kimler Ne Şekilde Faydalanabiliyor?

Bayanlara çift maaş müjdesi! Uzun süreden beri en oldukça dört gözle beklenen mevzu bayanın hem ölen eşi dolayısıyla hem de ölen babası dolayısıyla maaş alması mevzusuydu. Bilinmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu şudur ki: Eşi vefat eden bir hanımefendi devletten çift maaş alabilir. Bu durumda hanımefendi emekli ise hem emekli maaşını hemde kocasının maaşını alabilir. Böylece hanımefendi devletten çift maaş hakkına haiz olur. Bunun haricinde eşi vefat eden hanımefendi yurttaş çalışabilir. Bu şekilde bir durumda şahıs hem kocasından kalan maaşı hem de sigortalı olarak çalmış olduğu yerden maaşını alır ve zamanı vardığında emekli olur.

Bunun dışındaki bir öteki mevzu ise hanımefendi vatandaşın hem ölen eşinden hem de ölen babasından alınan maaştır. Eğer kız çocuk çalışmıyorsa vefat eden ebeveyninden maaş alır. Eğer kız evladı çalışmaya başlarsa SSK ya da Bağ-Kur tarafınca bağlanan maaş kesintiye uğruyor. Emekli sandığından bağlanan maaş ise kız evladı SSK yada Bağ-Kur lu olarak çalışıyorsa kesilmiyor.

Kız evladı çalışmıyorsa da çift maaş alabiliyor. Kız evladı ölen ebeveyninden gelenlerin fazla olanının tamamını, azca olanının yarısını alabiliyor. Kız evladı evlendirilmiş olduğu takdirde maaşı kesintiye uğruyor.

tıkla sorunu sor

KADINLARA ÇİFT MAAŞ MÜJDESİ! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir