Kadınlara Özel Teşvik Kredileri 2021

Hanım istihdamının arttırılması adına gerek devlet kurumları olsun ve gerekse sivil cemiyet kuruluşları olsun birçok çalışmaya imza atmış ve halen de bu yönde projeler üretilmeye devam etmektedir. Bu emek harcamalar kadının iş hayatında daha oldukça yer alması için teşvik anlamında krediler şeklinde maddi destek sunar olabilmekle beraber bununla birlikte kadının iş yaşamı sebebiyle aile yaşamını da dikkatsizlik etmemesi adına bazı toplumsal haklar da olabilmektedir. Bu yazımızda daha oldukça bayanlar hususi teşvik kredileri şeklinde maddi destek sunar mevzusunda data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Devlet Destekli Hanımefendilere Hususi Krediler

Hanımefendilere hususi teşvik kredileri kamu kurumları, {özel sektör} ve sivil cemiyet kuruluşları tarafınca verilmektedir. {Özel sektör} ve sivil cemiyet kuruluşları içinde yerli kuruluşlar olduğu şeklinde yabancı ve global kuruluşlar da olabilmektedir.

Hanımefendilere hususi teşvik kredileri veren kurumlara örnek verecek olursak; yerel yönetim birimleri ( belediyeler ), KOSGEB, TOBB Hanım Girişimciler Kurulu, Güvence Hanım Girişimci, İletişim Ağı Girişimi, Cinsel Sertlik Araştırması Girişimi, Bill ve Melinda Gates Vakfı, SIYANDA – Kaynaştırma Cinsiyet Eşitliği, Hakkaniyet Enstitüsü Ulusal Hakkaniyet Kısmı ABD, Global Hanımefendiler Fonu, Ontario Hanım Müdürlüğü, Ford Vakfı, Internasyonal Hanım Hanımefendiler için Acil Fiil Fonu: insan hakları’s Acil Müdahale için hanım,  Bayanlar PeacePower Vakfı, Açık Cemiyet Enstitüsü (Soros), Women’s Network Finansman, Kalkınma pazar yeri: Dünya Bankası, Stephen Lewis Vakfı, Oak Vakfı, Tüberküloz ve Sıtma, AIDS Küresel Fon Fight, United Methodist Küresel AIDS Fonu, Amerikan Yahudi Dünya Hizmetler, Coca Cola Vakfı, Amerikan Yahudi Dünya Hizmetler, Çocuk Fonu Global, Mama Cash, Inter-American Foundation, Sulh Rüzgarı Vakfı, Tides Vakfı, International Yerli Hanım Forumu (IIWF / FIMI), Cinsiyet Eşitliği için UNIFEM Fonu, TGMP ( Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ) ve TİSVA ( Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) ‘dır.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi

Bilhassa ev hanımlarının vatanımızda en oldukça yararlandığı teşvik kredileri TGMP ve TİSVA tarafınca verilen mikro kredilerdir. Mikro krediler yalnız iş oluşturmak isteyen ya da mevcut işlerini geliştirmek isteyen bayanlara verilmektedir.

TGMP ( Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ) tarafınca verilen mikro krediyi sizlere birazcık daha detaylı tanıtalım. Bu mikro krediyi alabilmek için; aralarında akrabalık bağları bulunmayan 5 ayrı hanım girişimci tarafınca bir iş kurulması amacıyla verilmekte olup, bu kredinin alınabilmesi için bir proje hazırlanması, bu projenin sunumunun yapılması ve TGMP tarafınca onaylanması gerekmektedir. Onayın verilmesi ile beraber TGMP ( Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ) tarafınca girişimci talibi bayanlara; girişimci eğitimi verilmekte, bu eğitimden sonrasında kredinin geri ödeme planı oluşturulacak, ödemeler de haftalık olarak yapılacaktır. Bu ödemeler direkt kurum yetkilisi tarafınca iş yerine ziyaret yapılarak eğitim edilecektir. Bu ziyaretler esnasında iş yerinde bu kişiler tarafınca denetlemeler de yapılmaktadır. Burada amaç mikro kredinin amacı haricinde kullanımın engellenmesidir.

Hususi sermayeli ve kamu bankaları ile KOSGEB ‘te bayanlara hususi teşvik kredileri vermektedir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir