Kar Payı (Temettü) Nedir?

YATIRIMCILAR İÇİN EN KARLI İŞ

Kar oranı (temettü); ortaklı şirketlerde ortakların elde edilmiş kardan aldıkları paya kar payı (temettü) denir. Eğer haklar borsada da işlem görüyorsa ortaklar kar oranı dağılımdan nakit yada hisse senedi olarak da hisse alabilirler. Kısaca dönem içinde kar elde edilmesi durumda ortakların bu kardan paylarına düşen kısmını almalarıdır. Kar oranı oranları ise hisse senedi üstünden hesaplanır ve ne kadar hisse düşmüş olduğu hisse senedi miktarına gore belli olur.

Kar Oranı Ne Anlama gelir?

Kar oranı (temettü) nedir sorusuna detaylı bakmak gerekirse kar payları ( temettüler ) hisse senedine gore dağıtılmasının sebebi ise şirketlerin bedelsiz ana para artırımına gitmesinden meydana gelmektedir. Firmalar kar paylarını yıl sonu hesaplamalarına gore yapmaktadırlar. Yıl sonu bilançoları oldukça önemlidir. Ortaklara ödenecek kar oranı , senelik net kar üstünden hesaplanmasından dolayı yıl sonu bilançolarına ehemmiyet verilmektedir. Elde edilmiş kar üstünden vergiler ve öteki tüm giderler çıkarıldıktan sonrasında kalan kısmın karın %20 sinden azca olmaması durumda kar oranı dağıtımı yapılmaktadır. Temettüler değişik şekillerde dağıtılabilir. Hisse senedine bağlı olarak nakit yada hisse senedinden hisse verilmektedir. Ya ayrı ayrı verilen  nakit ve hisse senetleri ikisi bir de verilebilmektedir. Eğer devamlı olarak yatırım meydana getiren biri iseniz şirketlerin her dönemde kar elde etmeleri ve bunu her yıla yansıtmaları oldukça önemlidir.

Kar Oranı ile Faiz Arasındaki Fark

Kar oranı (temettü) nedir sorusuna değişik yorumlar yapılmaktadır. Yatırımcılar için mühim bu kar oranı ortaklığından doğan tüm pozitif yönde ve negatif neticeleri başta göze almaları gerekmektedir. Kar oranı alabilmek için temettünün dağıtımına başlanmadan bigün öncesinde hisse senetlerini satın almak doğru olacaktır. Tüm hisse senetleri için bigün öncesinde alım yapmanız kafi olacaktır. Dağıtım oranları tamamen firmanın belirlemiş olduğu oranlar üstünden yapılmaktadır.

Temettü Avansı Nedir? makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir