Kariyer Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kariyer Planlaması Nedir?

Bu yazımızın mevzusu kariyer planlaması yaparken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtıdır. Bu kapsamda vereceğimiz ipuçları ile kariyerinizi planlarken daha dikkatli ve nokta atışı işlem yapabileceksiniz. Ilk olarak kariyer planlaması mevzusuna açıklık getirelim. Kariyer planlaması, kişinin gelecekte çalışacağı iş ile ilgili emekler yapması, bu aşamaların da tertipli ve planlı bir halde yürütülmesinin sağlanması olarak ifade edilebilir. Burada karşımıza bir kimsenin emekli oluncaya kadar çalışacağı iş terimi ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada kişinin hangi işi yapacağı ya da hangi alanla ilgili olması gerektiği mevzuları sual işaretleri taşıyacaktır. İşte tam da bu aşamada kariyer planlama sürecine girilmiş olacaktır.

Kariyer Planlama Süreci

Günümüzde kariyer planlama işleminin herhangi bir işe girdikten sonrasında yapılması olarak bakılması yanlış bir görüş olarak ifade edilebilir. Zira kariyer denilen olgu bir kimsenin tüm bir yaşamını etkilemesi olası bir durumdur. Haliyle bir kimsenin kariyerini planlama çalışmalarına daha minik yaşlardan itibaren adım atmak oldukça verimli bir emek harcama olacaktır. Böylelikle şahıs daha minik yaşlardan kabiliyetleri ve hedefleri doğrultusunda çalışmalarına başlamış olacak ve tüm talep ve azmini o hedefin gerçekleşmesi yönünde kullanacaktır. Bunu bir örnekle belirtmek mevzunun anlaşılırlığını artıracaktır. Mesela bir kimse küçüklükten itibaren hekim olma hedefi taşıyor olsun. İlköğretimden itibaren hedefine dönük çalışmalara başlamış olan ve istediği mesleğin gerektirdiği data ve emek harcama becerisini gösteren bu şahıs seneler ilerledikçe hedefine adım adım yaklaşacaktır. Peki tam da bu aşamada kariyer planlaması yaparken nelere dikkat edilmelidir noktasında neler yapılmalıdır?

Bir kimse kariyer basamaklarını azimle ve içine sindirecek şekilde çıkarak yoluna devam etmelidir. Hatta belli bir işe girdikten sonrasında bile kariyer açısında lüzumlu emekler yapılabilecektir. Bunun için işle ilgili lüzumlu data, beceri ve deneyimi kazanmak oldukça önemlidir. Hatta kariyer planlaması yaparken nelere dikkat edilmelidir mevzusunda en fazlaca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan birisi de kişinin kariyer yapmak istediği alanla ilgili daha fazlaca araştırma yapması ve kendisini bu yönde geliştirecek çalışmalara yönlenmesi oldukça mühim görülmektedir. Siz de kariyerinizi planlarken bu noktalara dikkat ederek geleceğinizi daha etkili şekillendirebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir