Karşılıksız Çek Nedir? Nasıl Tahsil Edilir?

Ticari işlemlerde ödeme aracı olarak kullanılan ve Kanun’da yeri bulunan kambiyo senetlerine çek denir. Türk ticari sektörlerin tamamında oldukça sık kullanılmaktadır, hatta kimi sektörlerde neredeyse nakit ödenmemekte tüm işlemler çek ile halledilmektedir.

Ödemeyi çek ile alan işletmelerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan hususlar

Türk Tecim Kanunu maddelerinde çekte bulunması mecburi bazı durumlar ve kayıtlar bulunmaktadır. Bunlarda bir noksanlık var ise o çek geçersizdir, bir kağıt parçasından ibarettir. Yerli bankalar tarafınca verilen seri numara ile karekod çek üstünde ne olursa olsun var olmalıdır.

Karşılıksız çek nedir?

Karşılığı asla bulunmayan, ödemesi yapılamayan yada yapılmayan çeklere karşılıksız çek deniz. Çek defterini veren banka 1000 lira ve üstü çeklerde 1000 lira, altındaki çeklerde ise miktar ne ise o miktarı çekin yeni sahibine vermek zorundadır.

Karşılıksız çek veren kişiler Türk Ceza Kanunu kapsamında cezalandırırlar. Bunun yaptırımları vardır. Bir kişiye karşılıksız çek sebebiyle ceza verilmesi için bazı mecburi durumlar vardır. Bunlar;

  • Çekin bir kağıttan ibaret olmaması, çek olma şartlarını yerine getirmesi.
  • Bankaya ibraz edilmiş olması.
  • İbraz gününde karşılıksız çıkması.
  • Banka tarafınca karşılıksızdır denmesi.
  • Yeni sahibinin yakınma etmesi.

Yukarıdaki maddeler mevcut ise karşılıksız çekin mesulu cezalandırılır. Karşılıksız çek ile mağdur olmanız durumunda bir hukuk bürosundan danışmanlık almak zorunda kalabilirsiniz, bu takip edilmesi ihtiyaç duyulan sıkıntılı bir süreçtir.

Karşılıksız çek iyi mi eğitim edilir?

Usulüne nazaran bankaya ibraz edilen ve netice olarak karşılıksız olduğu anlaşılan çek aslı yada fotokopileri ile birlikte icra müdürlüğüne giderek verilir. Evrağı alan icra müdürlüğü ise karşılıksız çekin ilk sahibine borcunu öde emri gönderir.

Borçlu şahıs eğer borcunu ödemezse ödemediği günden itibaren yasal faiz ile çoğalmaya adım atar.  İcra müdürlüğü icra takip edeni başlatarak çekin bedeli kadar kişiye haciz cezası uygular ve göç eder, taşınmaz mallarına haciz koyar eğer var ise banka hesapları bloke edilir.

2012 yılından ilkin karşılıksız çıkan çekler sebebiyle çek sahiplerine hapis cezası verilmekteydi fakat bu kanunda meydana getirilen düzenleme ile artık hapis cezaları tamamen kaldırıldı ve maddi ceza uygulamaları yürürlüğe girdi. Borçlu kişiler çeklerini ödemedikleri durumunda tekrar çek defteri alamama, kredi çekememe ve hatta kredi kartı başvurusunda dahi bulunamama şeklinde cezalar ile karşı karşıya bırakılırlar.

Karşılıksız çek ile mağdur olmuşsanız asla zaman kaybetmeden bunu ibraz ettirmeniz gerekecektir, aksi takdirde hakkınız yanabilir. Bazı durumlarda 10 gün bazı durumlarda ise 3 ay olan ibraz süreleri hakkında bankanızdan net bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Karşılıksız çek eğitim etme şekilleri

Sektörün içinde olan her insanın bilmiş olduğu faktoring şirketleri çek eğitim etme üstünde profesyonelleşmiş firmalardır. İbraz süresi geçmemiş ve karşılıksız çıkan çeklerinizi güvendiğiniz bir faktoring şirketi ile emek harcayarak eğitim edebilirsiniz. Tüm süreci faktoring şirketlerinin tecrübeli elemanları takip etmekte ve netice olarak çek tutarını size geri vermektedirler. Çekin miktarı, karşı tarafın kimliği şeklinde etkenlere bağlı olarak faktoring şirketlerinin komisyon oranı %5 ile %15 içinde değişebilmektedir. Hoş olmayan bu süreci asla düşünmeden atlatmak isteyen mağdurlar için faktoring şirketleri ile karşılıksız çek eğitim etmek nispeten daha rahat ve yorucu olmayan bir süreçtir diyebiliriz.

Çek sistemi adına destek uygulamalar

Okurlarımıza zorunlu kalmadıkları müddetçe ticari geçmişi güvenilir olmayan yada haklarında oldukca fazla data sahibi olmadıkları kişilerden çek almamalarını tavsiye ediyoruz. Bankacılık sistemlerinin giderek şeffaflaştığı bu günlerde çeklerin güvenilirliğini ölçen destek uygulamalar bulunmaktadır, ticari alışverişlerinizde bu destek uygulamaları kullanarak kendinizi güvene alabilir, mağdur olmanın önüne geçebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir