Kart Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Finansal mevzularda son yıllarda en oldukca karşılaşılan negatif durumların başlangıcında kredi kartı borcunun ödeyemeyen yurttaşlarımızın karşılaşmış olduğu zorluklar gelmektedir. Bir banka müşterisi kart borcumu ödemezsem ne olur söylediğinde, bu negatif durum ile ilgili birçok netice ifade edilebilir.

Tertipli bir halde kullanıldığında büyük avantaj elde eden kredi kartları, herhangi bir sebebe bağlı olarak asgari ödemesinin bile yapılamadığı vakit tam bir baş belası olmaktadır. Ilk olarak kredi kartının borcunun ödenmemesi durumunda ilk karşılaşılacak olan durum; yüksek faizli geri ödeme süreçleri karşımıza çıkar. Ne şekilde mi? Mevcut borcun ödenmesi esnasında uygulanan minik rakamlı ve virgüllü faiz oranları aniden çift hanelere çıkmakta olup bu borca karşılık hala düzensiz ödeme yapanların mevcut borçları minimum %50 oranında artış gösterebilmektedir.

Kart borcumu ödemezsem ne olur, sorusunun bir öteki yanıtı ise yasal takiptir. Aylık olarak gönderilen ekstrenin minimum asgari ödemesinin bile ödenmediği durumlar ile süregelen süreçte kart sahibinin Kredi Kayıt Bürosu tarafınca tutulan sicili negatif etkilenmenin yanı sıra kredi notunda büyük düşme meydana gelir.

Kredi notu düşen yurttaşlarımız ileri de konut kredisi benzer biçimde ihtiyaçlarının karşılanması durumunda bankalar tarafınca reddedilebilir. Ek olarak bankanın bildirmesi ile beraber Merkez Bankasının kayıtları olarak malum Kara Listeye girme işlemleri adım atar. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi esnasında banka tarafınca kart sahibine icra takip edeni başlatılıp mevcut maaşına yada elinde bulunan göç eder taşınmaz mallara el konulur. Süreç olarak en sıkıntılı dönem olarak kabul edilen bu durumdan oldukca daha ötesi de bulunmaktadır.

Kart borcumu ödemezsem ne olur ifadesinin en sıkıntılı süreci ülkemizdeki İcra Mahkemeleri tarafınca verilen kati hükümler neticesinde mevcut kredi kartı borcunu ödeyebilecek durumda olmayan yurttaşlarımız cezaevine girme durumu ile karşı kaşıya kalabilirler. Tüm bu negatif durumların başlıca sebebi olarak görülen kredi kartları, kullanıcısı tarafınca düzensiz bir kullanıma niçin oluyor ise en azında limitini küçülttürmeli yada her ay mevcut borcun asgarisini ödemesi gerekmektedir. Aksi halde yaşanabilecek negatif durumlar yukarıdaki benzer biçimde olacaktır

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir