Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Kaz Yetiştiriciliği için devlet desteği iyi mi alınır kaz yetiştiriciliği meydana getiren vatandaşlara kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için destek olmuştur. Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yönetmeliğinin çıkması ile uygulanmaya süregelen bu destek hakkında daha detaylı informasyon edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kaz Yetiştiriciliği Hakkında

Kaz yetiştiriciliği bağışlama 2021,  özetle Kars, Ardahan ve Muş illerini kapsayan, bin tane kaz üst sınırı ile, 500’er tane ticari kaz işletmeleri desteklenen, gerçek ve tüzel kişilerin başvuruda bulunabileceği bir yardım. Kaz yetiştiriciliğinde büyük ana paraya gerekseme olmaması, maliyetlerinin son aşama azca olması ve piyasada kaz eti bulmanın bir fazlaca zor olması sebebi ile, kaz yetiştiriciliği son günlerde oldukça popüler hale geldi. Üretim kadar pazarlama problemlerine da önemle eğilen kişilerin, kaz yetiştiriciliği ile ciddi gelirler elde edilmesi mümkün. Dolayısıyla bu desteğe de ilgi artmış oldu.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Veren Kuruluşlar Hangileridir?

Kaz yetiştiriciliği için KOSGEB destek vermezken, başta yazımızda bahsedeceğimiz Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca yürütülen destek olmak suretiyle, TKDK Kaz Çiftliği Bağışlama Desteği ve Genç Çitçi Bağışlama Desteği projeleri de bulunmaktadır. Bu projelerin sunmuş olduğu destek sunar sırasıyla en fazla 450 bin TL, 250 bin Euro, 30 bin TL’dir. İhtiyacınız olan bütçeye gore seçiminizi yapabilirsiniz.

Kaz Yetiştirici Devlet Desteği’nden Kimler Faydalanamaz?

Kaz yetiştiriciliği yapmak isterim diyenler için, her insanın bu yardımdan faydalanamayacağın bilmelerinde yarar var. Aşağıda kimlerin faydalanamayacağını sizler için sıraladık.

 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı yargı giydiyseniz,
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu’na prim borcunuz var ise,
 • Başka kurumların bağışlama ve desteklerinden faydalanıyorsanız,
 • Bağışlama desteği veren kuruluşlar ile ortaklıkta bulunuyorsanız,
 • İşletme faaliyetleriniz askıya alındıysa,
 • İflas ettiyseniz bu destekten faydalanamazsınız.

Kaz Yetiştirici Devlet Desteği Almak için Başvurular Iyi mi Yapılır?

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca yürütülen bu destekten faydalanabilmek için izlenmesi ihtiyaç duyulan bir süreç var. Gelin kaz hibe nasil alınır beraber inceleyim.

Sponsorlu Bağlantılar

Müracaat formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonrasında yatırım yapılması kabul edilen yerde bulunan İl Müdürlükleri’ne başvurular iletilir. Adınıza bir müracaat dosyası hazırlanmış olur ve bu dosyaya tarih ve evrak numarası verilir. 2017 senesinde verilen bu yardımın müracaat süresi 30 gündü. Tüm başvuruların belirlenmiş süre zarfında şahsen yapılması gerekmektedir. Proje müracaat dosyası, müracaat formu ve kurum tarafınca hazırlanan değerlendirme tablosu iki nüsha halinde hazırlanarak, bir nüsha müracaat meydana getirilen İl Müdürlükleri’ne öteki nüsha yatırımcıya verilir.

Kaz Yetiştirici Devlet Desteği Almak için Lüzumlu Belgeler Nedir?

Bahsedilen destekten yararlanmak için aşağıdaki belgelerin eksiksiz olarak tamamlanıp, ilgili birimlere iletilmesi gerekmektedir.

 • Bağışlama müracaat formu,
 • Noter onaylı imza sirküleri,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Firmanın ana para yapısı (Tüzel şahıs olarak başvuruyorsanız),
 • Yatırım meydana getirecek şahıs için yetkili kurullardan alınmış yetkilendirme sonucu (Tüzel şahıs olarak başvuruyorsanız),
 • İkametgah belgesi.

Kaz Yetiştirici Devlet Desteği Destek Oranları Ne Kadar?

Devletin elde etmiş olduğu bu destek ile kaz yetiştiriciliği projesi için en fazla yüzde 75 oranında yardım alabilirsiniz. Bu yardım yeni inşaat yapımını ve makine, alet, ekipman alımını kapsar.

Damızlık kaz kapasitesi 1.000 tane ise, inşaat, makine, alet, ekipman alımı için meydana getirilen yardım en fazla 450 bin TL olabilir.

Kaz kümes kapasitesi 500 tane ise, inşaat, makine, alet, ekipman alımı için meydana getirilen yardım en fazla 1100 bin TL olabilir.

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Kadın Çiftçi Destek Projeleri Nelerdir?

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

tıkla sorunu sor

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir