Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (2021 Hibe ve Teşvik)

Ülkemizin hayvancılık sektöründe keçi türü hayvanların önemi ve ihracatımızdaki oranı büyüktür. Bilhassa tiftik, kilis, honamlı, abaza, saanen keçilerinde devlet çiftçilere hususi hibeler ve krediler ile destek sağlamaktır. Bu desteklerle bilhassa minik yetiştiriciler can bulmakta ve hayvancılık çalışmalarını bir sonraki seviyeye taşıyabilmektedir. Doğal olarak devlet bu kredileri her bu işi yapmak isteyene vermiyor, belirli aşamaları ve kriterleri olan keçi kredisinin iyi mi alınacağını, detaylarını yazımızın devamında sizlere aktaracağız.

Keçi kredisi iyi mi alınır?

25 ve daha çok keçi edinerek hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler ve ziraatçi adayları bu kredilere başvurabilirler. Bu kredilere başvurmak için bir kaç aracı kurum da bulunmaktadır.

Avrupa birliğine uyum yasaları çerçevesinde kurulan TKDK keçi kredisi yolu ile çiftçilere destek sağlamaktadır. Tam adı Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan bu devlet kurumu tüm ülkedeki çiftçileri desteklemek adına kurulmuştur. Kırsal bölgeyi kalkındırarak hem köylülere iş imkanı yaratmayı hem de şehirlerde biriken vasıfsız insan enerjisini üretime yönlendirmeyi hedeflemektedir.

TKDK kredilerinin bir kısmı hibedir, yapılacak olan anlaşmalara gore kredinin %70 kadarı çiftçiden geri istenmemektedir. Bu hibeler keçi yetiştiricilerine adeta bir can suyu olup, masraflardan kurtulan ziraatçi her yıl kendini daha da büyüterek ülke ekonomisine katkıda bulunma fırsatı yakalamaktadır.

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu keçi kredisi ve hibesi sağlayacağı şahıs ve kurumlardan bazı şartlar istemektedir. Bunlar özetlemek gerekirse;

Hali hazırda süt üreten bir işletmeye haiz olmak yada kırmızı et üreten bir işletmeye haiz olmak. Gene süt ürünlerini pazarlayan yada kırmızı et ürünlerini pazarlayan bir işletmeye haiz olmak.

Yukarıdaki 4 seçeneği ana destek program başlıkları olarak düşünebilirsiniz. TKDK destek programına katılabilmek için Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat şehirlerinde hayvancılık yapıyor olmanız ve IPARD-2 ilanlarını devamlı takip etmenizde yarar bulunmaktadır. İlanlar açıldığı süre şehrinizde bulunan TKDK merkezine giderek müracaat yapmanız gerekecektir, yukarıda yazmış olduğumuz şehirlerin tamamında TKDK merkezleri bulunmaktadır.

Kuruma meydana getirilen başvurular sonrasında TKDK şubesi sizden belirli evrakları talep edecektir, bu evrakları teslim ettikten sonrasında ise başvurunuzun değerlendirme süreci adım atar. Bu süreç sonrasında ise TKDK belirlediği kriterleri değerlendirerek size verilecek desteği açıklar.

Ziraat bankasından keçi kredisi iyi mi alınır?

Bilhassa keçi için kredi hizmeti sunan tek banka Ziraat bankasıdır, bu kredi türü devlet tarafınca destekli olduğundan faizi düşüktür. Banka kredi karşılığında bir taşınmanızı ipotek ettirmenizi isteyecektir, prosedür olarak düzgüsel krediler ile aynıdır fakat devlet desteğinden yararlanmak için taşımanız ihtiyaç duyulan bazı şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar zaman içinde değişecektir fakat 20120 yılı için;

Minimum 25 tane keçi alınması, bir tek devletin belirlediği cins keçiler ile hayvancılık yapılması, keçilerin bazı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri ödeyeceğini düşünen her ziraatçi Ziraat bankası keçi kredisi için müracaatda bulunabilir. Banka geri ödeme için kolaylık sağlamakta ve keçi üreticilerine destek olmaktadır.

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı keçi kredi ve hibeleri

Keçi ile hayvancılık yapmak isteyen fakat kafi maddi gücü bulunmayan çiftçilerin ilk başvurması ihtiyaç duyulan yer bakanlıktır. Yapacağınız yatırımın tamamını karşılayan bakanlık bununla birlikte size hususi destek sunar de vermektedir. Minik çaplı çiftçiler yerine daha büyük (500 ve üstü hayvan) organizasyonları desteklemektedir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Tarım Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir