Kentsel Dönüşüm Kapsamında Evini Yenileyeceklere Faizsiz Kredi

Zelzele kuşağında yer edinen Türkiye, bilhassa 99 depremi sonrasında yapıların depreme karşı dayanıklı olmadığını net bir halde görmüştür. Zelzele sonrasında yaraların sarılmaya başladığı devletimizde, ihtimaller içinde bir depreme karşı ilkin konutların güvence altına alınması gerektiği belirtilmiş ve senelerdir da meydana getirilen tüm inşaatlarda bazı şartlar aranmaktadır. Yeni inşaatlarda zelzele prosedürüne uygun şartlar aranıyor olsa da, mevcut binalar kesinlikle unutulmamıştır. Bunun için kentsel dönüşüm projeleri günden güne uygulanmaya başlamış durumdaydı. Son dönemlerde meydana getirilen açıklamalarla beraber Türkiye’de ihtimaller içinde bir zelzele beklentisi olduğu da açıklanmıştı. Bu bilgilerin derhal peşinden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafınca kentsel dönüşüme faizsiz kredi mevzusunda açıklamalar yapılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki tarafınca kentsel dönüşüme faizsiz kredi mevzusunda meydana getirilen açıklamalar şu şekildedir.

‘’Kentsel dönüşüm mevzusunda yurttaşlarımıza ve belediyelere büyük bir vazife düşmektedir. Bizim ilk olarak çağrımız belediyelere olacak. Her belediye, bulunmuş olduğu alanda depreme karşı dayanıklı olmayan ve kentsel dönüşüme uğraması ihtiyaç duyulan konutları tespit etmeli ve rapor haline getirerek bakanlığımıza iletmelidir. Tamamen bir seferberlik halinde yapılacak bu işlemlerde, kişilerin mağdur olmamaları açısından daha ilkin uyguladığımız kira yardımları elbet devam edecektir. Fakat, bizim aslolan gayemiz kişilerin evlerini daha çağıl hale getirmektir. Bunun için de sağlıksız olan yapılar tamamlandıktan sonrasında devlet destekli ve hususi ödenekler ile beraber, faizsiz kredi sunulması amaçlanmaktadır.’’

Bakan Özhaseki tarafınca meydana getirilen açıklamalardan da görüleceği suretiyle, bir tek belediyelere değil bireylere de büyük bir iş düşmektedir. Bu imkandan yararlanmak ve depremde ihmalden meydana gelen can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla kişilerin ilk olarak belediyelere başvurması ve lüzumlu araştırmaların yapılması için adım atması gerekmektedir.

İstanbul İçin Hususi Bir Birim Kuruldu

Özhaseki tarafınca meydana getirilen açıklamalarda, senede 500 bine yakın konutun yenilenmesi ve daha sıhhatli hale getirilmesi karşımıza çıkmaktadır. Söz mevzusu 500 bin konutun ise 200 bine yakınının İstanbul’da olduğu belirtilmişti. Yurttaşlarımızın depremde madur olmamaları için meydana getirilen çalışmalarda, en geç 2030 yılına kadar çalışmaların devam edileceği de belirtilmekteydi. İstanbul’da ciddi projelerin başlanacağı ve bunun için de hususi birimin kurulduğu da açıklandı.

Özhaseki tarafınca İstanbul’a yönelik meydana getirilen açıklamaya baktığımız vakit; ‘’İstanbul’da olan yurttaşlarımız için İSMEP (İstanbul Proje Koordinasyonu) birimi çalışmalarına süratli bir halde devam etmektedir. Bu kurum, başta kamu kurumlarını depreme daha dayanıklı hale getirmek için çalışmalarını sürdürmekteydi. Bundan sonrasında ise, her konut için çalışmalarına devam edecek. İşlemlerin daha süratli bir halde yapılması ve gerekseme sahiplerine de daha süratli ulaşılabilmesi amacıyla, İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası için iki ayrı birim daha çalışmalarına devam edecek.’’

Kentsel Dönüşüm İçin Kira Desteği

Genel olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafınca meydana getirilen açıklamalara bakacak olursak, mevcut kentsel dönüşüm kredilerinde verilmekte olan kira yardımlarının devam edeceği görülmektedir. Ek olarak, mevcut konutunun bulunmuş olduğu yerde kentsel dönüşüm başlatılacak olan kişilere, mevcut ekonomik durumları göz önünde bulundurularak da 36 aya kadar sürecek kira destekleri yapılacaktır. Bununla beraber, kendi dairesinin kentsel dönüşüm kapsamında daha dayanıklı hale gelmesi için çalışamalar meydana getirecek ve bunun için de bankalardan kredi alacak olan kişilere de faiz mevzusunda destek sağlanacaktır. Meydana getirilen açıklamalar nazaran, kendi evinde tamirat ve depreme daha dayanıklı hale getirmek için emek verme meydana getirecek kişilere, alınan kredinin senelik %4 faizi devlet tarafınca ödenecektir. Bu sayede Türkiye’de her konutun depreme daha dayanıklı hale gelmesi ve kişilerin maddi açıdan mesele yaşamaması da amaçlanmış oluyor.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir