KİK Yasaklı Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel yapısı gereğince tüm işlemler ihale yöntemiyle yapılmaktadır. Devlet işlerini çözmek amacıyla çeşitli zamanlarda çeşitli mevzular ile ilgili ihaleler açar. Tüm şirket ve şahısların da bu ihalelere katılma hakkı vardır. İhaleye katılıp almaya hak kazanan şirket ya da şahıs ihale sonucu almış olduğu işi ihale şartnamesinin belirttiği şartlarda yapmak zorundadır. İhale şartnamesi dışına çıkanların veya şartlara uymayanlara devlet tarafınca ceza kesilmekte ve devlet tarafınca oluşturulan ihalelerine girmesini yasaklamaktadır.

Devlet yapacağı ihaleleri (KİK) sitesinden bireylere duyurmaktadır. KİK, açılım olarak Kamu İhale Kurumu’dur. Bu kurum adlarına ihalelere katılma yasağı bulunan kişi yada şirketlerin sicil bilgilerini tutan ve bu yasaklı şahıs yada şahısların isimlerinin var olduğu bir sıralama meydana getirmekle görevli bir kurumdur. Devlet tarafınca çıkarılan Kamu İhale Kanunu, Kamu İhale Sözleşme Kanunu ve Devlet İhale Kanunları çerçevesinde resmi gazetede gösterilen ve ihalelere katılma hakkını yitirmiş kişiler sıralamasında şirket ya da şahısların adları bulunmaktadır. Bu sıralama firmalar tarafınca takip edilerek KİK tarafınca devamlı güncellenmesi yapılmaktadır. İhalelere girmek isteyen kişilerin lüzumlu şartları yerine getirdikten sonrasında ihaleye girebilmektedirler. İhaleye girmek isteyen kişilerin sicilinin temiz olması, ihalelerden men cezası almamış olması ve lüzumlu teminatları göstermeleri gereklidir.

Çıkarılan birçok kanun dahilinde KİK tarafınca yasaklanan kişilerin alanları ve ihale çeşitleri de değişebilmektedir. Örnek olarak tamamen yasaklanmış olma durumu tüm kamu müesseselerinin yapacağı ihalelerinden geçici anlamda yasaklanmış olma durumu anlamına gelir. Fakat kurum yasaklı olma durumu ise bir tek kararın verildiği kamu kurumunun ihalelerinden geçici olarak yasaklanmayı ifade ederken, bakanlık yasağı da kararın verildiği Bakanlık kapsamında geçici olarak yasaklı olma durumunu ifade etmektedir.

KİK tarafınca yasaklı bulunan şahıs ve şirketlerin adlarının bulunmuş olduğu listelere erişim sağlamak amacıyla KİK yasaklı sorgulaması yapabilirsiniz. Bu listeye erişmek için ihale kurumuna gitmeye gerek olmadan KİK’in online web sitesi üstünden KİK yasaklı sorgulama işlemini yaparak ihale yasağınızın olup olmadığına ve güncel listeye de ulaşabilirsiniz.

KİK Yasaklı Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Kamu İhale Kanunu online web sitesinden yasaklı sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey aşağıda verilen bağlantıya tıklamanız. Siteye giriş yaptıktan sonrasında yasaklılık sorgulama yazısına tıkladıktan sonrasında karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KİK yasaklı sorgulama 1

Resimde görüldüğü şeklinde oklarla belirtilen boşlukların doldurulması gerekmektedir. Sırasıyla yasaklıların uyruğu, kayıtlı olduğu oda, vergi no, yasaklama süresi, peşinden yasaklananın adı, sicil numarası ve TC kimlik numarası girilmelidir. Devamında yasaklayan bakanlık veya kurum, ihaleyi icra eden bakanlık veya kurum ve yasaklanan kanun maddesi de girilir. Son olarak ‘ ara’ butonuna basılarak işlem tamamlanır. KİK yasaklı sorgulama işlemi yardımıyla bir yasaklama durumu var ise öğrenebilirsiniz.

KİK yasaklı sorgulama işlemini E- Devlet sistemi üstünden de yapabilirsiniz. KİK yasaklı sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Peşinden karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

KİK yasaklı sorgulama 2

Yukarıda verilen resimden de anlaşılacağı şeklinde boşluklu alanları sırasıyla doldurmak gerekmektedir. İlk olarak vergi no, yasaklanan adı ve kimlik numarası da girilir. Son olarak ‘ gönder’ tuşuna basılarak sorgulama işlemi tamamlanır. E-devlet sistemi üstünden KİK yasaklı sorgulama işlemi ile KİK yasaklı kişiler ve bunların listesine de erişim sağlayabilirsiniz.

KİK Yasaklı Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üstünden KİK Yasaklı Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

KİK Yasaklı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir