Kimler Devlet Memuru Olabilir?

Devletimizde her yıl binlerce talebe mezun olmakta ve iş hayatına atılmak için çalışmalara başlamaktadır. Bu iş alanlarından birisi de devlet memurluğudur. Her yıl KPSS sınavıyla ya da başka sınavlarla devlet kurumlarına işyar alımı yapılmaktadır. Kimlerin devlet memuru olabileceği de bu açıdan önemlidir.

Devlet memuru olanlara devlet birçok olanak sağlamaktadır. Aile yardımı, bayramlarda verilen ikramiyeler bunlardan ikisidir. Devlet memuru olabilmek için belirli şartları sağlayanlar müracaat yaptıktan sonrasında kabul edildikleri takdirde bu haklardan faydalanabilirler.

Devlet memuru olabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda çeşitli şartlar yer verilmiştir ve işyar olabilmek isteyen kişiler bu şartları taşımak zorundadır. Kanunda bu şartlar Genel ve Hususi Şartlar olarak ikiye ayrılmıştır. Genel şartlar tüm kurumlar için geçerlidir, fakat hususi şartlar kurumların kendisi tarafınca belirlenmektedir.

Devlet Memuru Olmak İçin Ihtiyaç duyulan Genel Şartlar

  • Devlet memuru olmak isteyen şahıs Türk vatandaşı olmalıdır.
  • Devlet memuru olmak isteyen kişiler ihtiyaç duyulan yaş şartlarını taşımalıdırlar. Devlet Memurları Kanununa nazaran memuriyette iki yaş şartı bulunmaktadır. Buna nazaran işyar olacak olan şahıs 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Fakat kural dışı olarak meslek ya da sanat okulunu bitiren kişiler için kazai rüşt durumu var ise bu yaş 15 olarak kabul edilmektedir.
  • Üst yaş sınırında ise değişmeler bulunmaktadır. Bazı memuriyetlerde yaş sınırı yoktur, fakat bazılarında ise 35 olarak belirlenmiştir. Bazı memuriyetlerde de bu yaş sınırı 30 yaşı doldurmuş olarak belirlenebilmektedir.
  • Devlet memuru olmak isteyen kişiler ihtiyaç duyulan tahsil şartlarını taşımalıdır. Işyar olmadaki ana koşul ortaokulu bitirmektedir. Fakat bazı memuriyetler için bu okul seviyesi değişebilmektedir. Bazı memuriyetler bir lisans derecesi istediği benzer biçimde lise mezuniyetiyle de yetinen kurumlar bulunmaktadır.
  • Devlet memuru olmak isteyen kişiler kamu haklarından yoksun olmamalıdırlar. Bu kişiler hakkında hiçbir sebeple mahrumiyet hakkı bulunmamalıdır. Eğer başvuran şahıs için bu şekilde bir karar var ise işyar olma hakkı iptal edilir.
  • Devlet memuru olmak isteyen kişiler memurluğa engel olan kabahat işlememiş olmalıdırlar. Devlet memurluğuna engel olacak bir kabahat işlemiş olanların başvuruları iptal edilir.
  • Devlet memuru olmak isteyen adam vatandaşlar askerlik durumu açısından uygun olmalıdırlar. Kişinin askerlikle ilgisi bulunmamalıdır, askerliğin tamamlamış olmalıdır ya da askerliğini yapması imkansız raporunun olması gerekmektedir. Ek olarak kişinin askerliğin erteletmiş olması da uygundur.
  • Devlet memuru olmak isteyen kişilerin görevini yapmasına engel olacak bir hastalığı bulunmamalıdır.
  • Engelli ekibi dışındaki kadrolara müracaat yapılıyorsa işyar olacak kişinin engele haiz olmaması gerekmektedir. Akıl hastaları ise işi yapamayacak durumdalarsa, engelli ekibine da kayıtları uygun görülmemektedir.
  • Devlet memuru olmak isteyen kişilerin son meydana getirilen Kamu Mensubu Seçme Sınavından ya da ilanlarda belirtilen sınavlardan geçerli puanı almış olmalıdır.

Devlet Memuru Olmak İçin Ihtiyaç duyulan Hususi Şartlar

Devlet memuru olmak için ihtiyaç duyulan genel şartların yanında bir de hususi şartlar belirlenmiştir. Fakat detaylı bir şekilde anlatılmamıştır. Bu hususi şartların belirlenmesi işyar alımı meydana getirecek kurumlara nazaran farklılık göstermektedir. Kurumların yönetmeliklerinde bu hususi şartlar yer verilmiştir.

Her kurumun işyar alımındaki hususi şartları değişik olabilir. Bazı kurumların istedikleri eğitimler değişebilmektedir. Kurumların ilgi alanlarına ve emek verme şartlarına nazaran hususi şartlar belirlemektedir. Genel şartların yanında, devlet memuru olmak isteyen kişiler müracaat yaptıkları kurumların hususi şartlarını da sağlamalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Kimler Devlet Memuru Olabilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir