Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?

Kimler isteğe bağlı sigortalı olur ?, çalışmayan kişilerin yada ayda otuz günden azca çalışanların kendi primlerini ödeyerek toplumsal sigortanın sağlamış olduğu tüm hizmetlerden yararlanmalarını elde eden bir sigorta türüdür. Eğer herhangi bir işiniz yok ise ve çalıştığınız gün sayısı bir aydan azca ise bu sigortadan kolaylıkla faydalanabilmeniz mümkündür.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nedir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türkiye’de ikametgâh etme şartı,
 • Ayda otuz günden azca çalışmak yada asla çalışmıyor olmak,
 • Sigortadan kendi emekliliği için emekli aylığı alıyor olmaması (kişinin kendi için geçerli sigortasından emekli olmuş ise bu durumdan faydalanamamaktadır)
 • Sigortalı herhangi bir işte çalışmıyor olmak,

Bu şartların var oluşu durumunda bir dilekçe ile en yakın Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvurunuzu yaparak isteğe bağlı sigortalı olmak için işlemlerinizi başlatmış olmuş olursunuz. Böylece isteğe bağlı sigorta şartları nedir? Sorusunu cevaplamış olduk.

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Olur?

Yukarıda sıraladığımız şartları taşımaları durumunda kimler isteğe bağlı sigorta olur? Sıralayalım:

 • Ceza evlerinde kısmen günün belli saatlerinde çalışmasına izin verilen tutuklu ve hükümlüler,
 • Mesleki eğitim gören stajyerler,
 • İŞKUR’un düzenlemiş olduğu meslek eğitim kursuna katılan kursiyerler,
 • İşsizlik maaşı alanlar,
 • Ölen sigortalıdan dolayı aylık bağlananlar,

Bu sigortayı yaptırarak sağlanan haklardan faydalanabilirler.

İsteğe Bağlı Prim Ödemesi

İsteğe bağlı olarak ödenen bu sigorta primleri 5510 sayılı kanunun 82. maddesinde; prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı içinde sigortalı tarafınca belirlenen prime esas aylık kazancın %32’sidir. Bunun %20 si malullük, yaşlılık, ölüm sigortası kalan % 12 kısmı ise genel sıhhat sigortası primi olarak açıklanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ocak 2021’de isteğe bağlı sigorta ödeyecekler için bazı tutarlar şu şekilde açıklanmıştır:

 • Ziraat sigortası: 583,48
 • İsteğe bağlı BAĞKUR primleri: 649,44
 • Ev hanımları isteğe bağlı primler: 541,20 TL olarak açıklanmıştır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortasını bugün yaptıranlar 9000 gün prim ödeyerek kadın ise 60 yaşlarında, bay ise 62 yaşlarında emekli olabilmektedir. Peki, yaş haddinden emekli olacak iseniz, 5400 gün prim ödeme şartı ile bayanlar 61 yaşlarında, erkekler ise 63 yaşlarında emeklilik hakkını kazanır.

İsteğe Bağlı Sigorta Iyi mi Sonlandırılır?

İşlemlerinizi başlattığınız yada size en yakın olan Toplumsal Sigortalar Kurumuna giderek sigortanızı sonlandırmak istediğinize dair bir dilekçe vermeniz ile işleminiz başlatılmış olacaktır. Başvurunuzun peşinden priminizi ödediğiniz son günü takip eden günde isteğe bağlı sigortanız kapatılır. Bu sigortalar ölüm yada emeklilik halinde otomatikman sonlandırılmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Açıklaması

Türkiye’de yaşıyorsanız ve sigortanız yok ise hiçbir şekilde siz ve aileniz sıhhat kuruluşlarından yardım alamıyorsunuz. Ek olarak emekli olma şeklinde bir şansınız hiçbir şekilde olamıyor. Meydana getirilen bu düzenleme ile günlük kazancınız doğrultusunda primlerini sizin belirlediğiniz miktarlarda ödeyerek hem sıhhat sigortasından faydalanabiliyorsunuz hem de ihtiyaç duyulan prim gününü doldurduğunuz takdirde emekli olabilme şansınız var.

İsteğe bağlı sigorta başta evinden çalışanların ve tam zamanlı çalışamayan yurttaşlarımızın fazlaca ilgisini çekmiştir. Bilhassa evinden geçimini sağlamaya çalışan ev hanımları için gelecekte emekli olma şansı sunması büyük bir alternatif olmuştur.  Ayda otuz günden azca çalışan dolmuş ve taksi şoförleri, evlere temizliğe giden hanımlar şeklinde çalışanlarında primlerini ödeyerek bu haklara doğal olarak olması kaçırılmayacak bir fırsat. Kimler isteğe bağlı sigorta olur kısmında da değindiğimiz şeklinde ceza evindeki alınyazısı mahkûmlarından başlayarak yetişmen öğrencilerimize kadar geniş bir kapsama alanı mevcuttur.

Sigorta primlerinizi ödemeye karar verdiğinizde yapmanız ihtiyaç duyulan isteğe bağlı sigorta şartları nedir araştırmasını yaptıktan sonrasında müracaat işlemlerinizi isterseniz e-devlet üstünden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. E-devlet şifreniz yok ise size en yakın Toplumsal Sigortalar Kurumunu ziyaret ederek görevli çalışanın size verdiği dilekçeyi bilgileri ile doldurup teslim ediniz. Bu işlemin peşinden isteğe bağlı sigortalı olma isteğinizi resmi olarak bildirmiş oluyorsunuz. Arkasından da birkaç gün içinde artık sigortanız başlatılmış oluyor.

18 yaşını dolduran gençlerimiz de bu sigortadan faydalanabilirler. Devletimiz 18 yaşını doldurana kadar gençlerimize sıhhat hizmetlerini ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Sadece 18 yaşını doldurdunuz ve üniversite de talebe değil iseniz bu sigorta sizin için büyük kolaylık olacaktır. 18 yaşından ilkin bu sigortadan faydalanılması mümkün değildir. Gelir testinizi yaptırdıktan sonrasında gerçekleştireceğiniz müracaat işlemlerinizin peşinden isteğe bağlı sigortadan faydalanmaya başlayacaksınız.

Ek olarak malulen emeklilik maaşı alanlar, işsizlik maaşı alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar da bu primleri ödeyip ileride emekliliğe hak kazanabiliyorlar. Sadece kendi ödediğiniz primlerinizden dolayı emekli maaşı alıyor iseniz bu sigortanın kapsamında değerlendirilemiyorsunuz. Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde dul ve yetim maaşı alanlar prim ödeyip emekli olmadıklarından dolayı bu kanundan faydalanabilmektedirler.

İşyerlerinde mesleki eğitim alanlar ve stajyerler de isteğe bağlı sigortadan faydalanabilmektedirler.  Ek olarak İŞKUR’ un meslek edindirme kurslarına giderek meslek edinmeyi amaçlayan yurttaşlarımız da bu olanaklardan faydalanarak isterlerse kendi primlerini ödeyebiliyorlar.

Cezaevlerinde tutuklu yada hükümlü olarak bulunan fakat imalathane işleri şeklinde işlerde emek vererek para kazananlar da bu haktan faydalanabiliyor. Böylelikle eşleri cezaevlerinde olanların da yaşamış olduğu mağduriyetlerde bir azalma söz mevzusu olabiliyor.

Toplumsal Sigortalar kurumunun sunmuş olduğu bu hizmet ile primlerinizi kendiniz ödeseniz bile kafi güne ulaşmanız durumunda emekli olabiliyorsunuz. Böylece azca da çalışmış olsanız ileri ki yaşlarınızı güvence altına almış oluyorsunuz.

Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

SGK Eksik Gün Nedenleri Eksik Gün Bildirim Formu

tıkla sorunu sor

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir