Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar mı?

Devletimizde yurttaşlarımızın birçok finansal gereksinimlerini yerine getirmekle görevli olan bankalar, kendi müşterilerinin gereksinimleri doğrultusunda kredi kartı, kıymetli evrak ve kredi benzer biçimde ürünleri kullandırmaktadır. Bu ürünlerin kullanımı ile ilgili olarak yurttaşlarımız herhangi bir halde düzensiz kullanım ve ihtiyacının karşılanmasından sonrasında geri ödeme sorun yaşanması durumunda Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafınca tutulan kayıtlara fena sicilli olarak kaydedilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafınca kredi notu yada puanı düşürülen yurttaşlarımız, Merkez Bankası tarafınca da Kara Sıralama olarak malum kayıtlara geçirilmektedir. Ek olarak hem bu kayıtlara giren hem de bankanın da müşterileri için uygulamış olduğu kırmızı kalem yiyen kişiler adı altında bir kayıt sistemine adları not edilir. Bu durumda olan yurttaşlarımızın ilk sordurulmuş olduğu sual kırmızı kalem yedim bana kredi çıkar mı, sorusudur.

Iyi mi ki öteki kayıt sistemlerinde adı mevcud kişiler belirli bir süre işlem yapması imkansız duruma geliyor ise, aynı şekilde kırmızı kalem yiyen kişinin de belirli bir süre bu listede adı tutulur. Yukarıdaki sual ile ilgili olarak yanıt vermek gerekirse, kırmızı kalem yiyen bir şahıs kredi talebinde bulunmuş olduğu vakit tüm bankalar aynı muamelede bulunmamaktadır. Her banka kendi sistemine bakılırsa hareket edebilmekte ve müşterilere hususi olarak davranabilmektedir. Genel mahiyette bankalar bu durumda olan kişilere kredi, kredi kartı ve kıymetli evrak benzer biçimde ürünleri kullandırma taraftara değildir. Hatta birçok banka bu şekilde müşteriler ile var ise kredi kartı, vadeli mevduat vb. anlaşmaları tek taraflı olarak fes edebilir. Kırmızı kalem yiyen kişiye kredi çıkar mı sorusuna pozitif yönde cevap bekleyen kişilere söylenebilecek tek şey aynı Kara Listede bulunan kişilere bazı bankaların ipotek karşılığı olarak kredi kullandırdığı benzer biçimde kırmızı kalem yiyenlerde bu şekilde kredi kullanabilir.

Bundan önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar GARANTİLİ başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir