Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Bankalar her geçen gün kendi platformlarını gerek teknolojik, gerek kullanılabilirlik ve gerekse de değişik alanlarda oldukca daha ustalaşmış hale getiriyorlar. Bilhassa kurulan yeni sistemler ile tüm bankalar tüketiciler hakkında oldukca daha kolay bilgilere ulaşabiliyor. Bunun son dönemde adı da koyulmuş ve kredi notu sistemi net bir halde kullanıma adım atmıştır. Dolayısıyla bu sistemler yardımıyla borçlarını zamanında ödeyenler, ödemeyenler ayrılmış ve risk politikası kapsamında bir sınıflandırma oluşturulmuştur. Bu sınıfın en altında kalanlar ise; kredi notu dip icra eden kırmızı kalem yiyen ya da kara listeye giren tüketicilerdir. Bu kişilerin kredi ve kredi kartı alabilmeleri olanaksız yakın zorlukta olup, gene de uygulanacak bazı yöntemler ile istisnai de olsa kredi çekebilmeleri mümkündür. Şimdi sizlere bu yazımızda mevzuyla ilgili genel bilgilendirme yaparak, kırmızı kalem yiyen kredi veren bankaları paylaşmaya çalışacağız.

Hangi Hallerde Kırmızı Kalem Yenir?

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemediğiniz süre, banka tarafınca bir alacağın tahsilinin yanı sıra yönetimsel anlamda da bir süreç başlatılmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak borcunuzu ödemeniz için banka 90 gün bekleyecek, sonrasında size lüzumlu bildirim ve tebligatlar yapılarak, hakkınızda yönetimsel takip ve icra takip edeni işlemleri başlatılacaktır. Sonrasında ise takdir edeceğiniz suretiyle; haciz işlemleri (eve hacze gelme, maaştan haciz kesintisi, vs.) başlayacaktır. Bu noktadan sonrasında banka görevlileri yerine artık muhatabınız avukatlar olacaktır. İcra işlemlerinin başlaması ile beraber alacaklı banka tarafınca mevzu T.C. Merkez Bankası ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) ile paylaşılacaktır. Son olarak bu birimler tarafınca adınız kara listeye yazılacak ve böylelikle maalesef bankadan kırmızı kalem yiyenler grubuna dahil olacaksınız.

Kara Listeden ve Kırmızı Kalem Yiyenler Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

Her hatanın telafisi vardır. Sadece kara listeye girenler ya da kırmızı kalem yiyenler açısından bu hataların telafisi maalesef birazcık süre alacaktır. Bu gruptaki tüketicilerin Sabırlı bir halde üstlerine düşen ödevleri harfiyen yerine getirmeleri gerekir. Bunlar ödevler nedir derseniz; karar aldıktan sonraki süreçte bankalarla olan tüm borç ilişkilerini düzenlemek, ödemeleri zamanında yapmak olacaktır. Devamlı vadesiz hesabınızda para bulundurmak, otomatik ödeme talimatları vermek, kredi kartı borcunuzun tamamını devamlı ve tertipli olarak ödemek yapılabilecek ilk işlerdendir. Ek olarak yakın süre ilkin piyasaya çıkan kanun gereğince kredi sicil affından da yararlanabilir ve bankalarla ilgili ilişkileriniz mevzusunda yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Hangi Bankalar Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veriyor?

Bilhassa bu hususu kredi sicil affı ile beraber ele alacak olursak; mevzuyla ilgili Gümrük ve Tecim Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi tarafınca meydana getirilen açıklamaları dikkat ettiğimizde; bankaların kredi sicil affından yararlanmak isteyen vatandaşlara destek olunması, kredi sicil affı kararını bankalarla koordineli alındığını, aftan yararlanan kişilerin yükümlülüklerini yerine getirdikten sonrasında kredi tahsisi yapılması gerektiğine yönelik beyanlar bulunduğunu görmekteyiz.

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar ise genel itibariyle kredi şartlar anlamında daha rahat kurallara haiz olan ve tüketiciye kredi finansmanı mevzusunda esnek davranan bankalardır. Bu mevzuda örnek verecek olursak; QNB Finansbank, Etken Bank, Bank Pozitif, Burgan Bank, Denizbank, N Kolay Kredi, vs. benzer biçimde bankalardır.

kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

Kırmızı Kalem Yedim Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Mevcut pozisyonu itibariyle kredi sicil affından yararlanmış olsa bile; kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi çekebilmeleri oldukça zor bir iştir. Bunu kolaylaştırmak adına bazı extra kozlar öne sürülebilir. Bunlar içinde ilki; iyi kredi notu ve aylık geliri olan bir kefil olacaktır. Bunun yanı sıra eğer adınıza kayıtlı herhangi bir malınız (otomobil, ev, arsa, vs.) var ise bu durum da muhakkak bankanızın siz kredi tahsisi noktasında vereceği sonucu etkileyecektir.

Bundan önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir