Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kobi Beyannamesi

Kobi Beyannamesi ve eklerini KOSGEB desteklerinden faydalanabilmeniz için web ortamında doldurarak yazıcınızdan çıktısını alıp firmanızın kaşesi ve ıslak imzalı olarak istenen belgeler ile beraber bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine giderek teslim etmeniz gerekmektedir.

Kobi Beyannamesi doldurulurken şirketiniz/firmanız hakkında vereceğiniz yanlış bilgilerden dolayı doğabilecek tüm hukuki ve mali problemler işletmenize ilişik olacaktır.Bu nedenden dolayı bildiri bilgilerini doğru doldurmanız gerekmektedir. Kobi beyannamesi ni doldurabilmek için KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Iyi mi kayıt olacağınız ile alakalı bilgilere ”KOSGEB’E NASIL BAŞVURURUM?” konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Kobi Beyannamesi’ni doldurmanızda destek olacak resimli anlatımı sizler için hazırlayıp, sitemize ekledik. Bu konudaki yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz. Ek olarak bu linkten kosgeb resmi sitesinde de anlatılmıştır.

Kobi Beyannamesi Iyi mi Doldurulur?

1. https://www.kosgeb.gov.tr adresine girip ve “E-KOBİ” linkine tıklayın. Karşınıza gelecek olan  ekranda, Kosgeb veritabanına kayıt olurken oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapınız.

Oluşturulan sayfa da şeklindeki kutucuğa tıklayınız.

2. Bildirge girişine adım atmak için kobi beyannamesi yılını seçerek butonuna tıklayınız.Sonraki adımda ise karşınıza gelecek ekrandan işletmeniz ile ilgili çıkacak sorulara işletmenize en uygun olanlarını seçerek yine butonuna tıklayınız.Seçenekler ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkacak olan ekranda mevcuttur.Açıklamaları dikkatli bir halde okumanızı tavsiye ederiz.

Mühim!  KOSGEB Destekli Yapılabilecek 11 İş Fikri

3. Karşınıza gelen ekrandaki işletme/şirket bilgilerini doldururken işletmenize ilişik KOBİ beyannamesini doldurduğunuz yıla ilişik mali ve SGK bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Bu kısmı doldururken işletmenize ilişik evraklar üstünden doldurmanız sizin çıkarınıza olacaktır.
Bu kısmı doldururken Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerini kuruş ,nokta yada virgül kullanmadan doldurunuz.Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki resimde görünmüş olduğu şeklinde Yetkili Ekle ye tıklayınız.

Karşınıza gelen ekrandaki detayları eksiksiz doldurup butonuna tıklayın.Yetkili şahıs ya da kişilerin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi mecburidir.Yetkili şahıs olarak birden fazla şahıs ekleyebilirsiniz.
Girdiğiniz detayları düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanınız.

4. Karşınıza gelecek olan ekranda Etkinlik mevzusu detayları KOSGEB veritabanına kayıt olurken girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda otomatikman ekrana gelecektir.

İşletmenizin etkinlik mevzusunun karşınıza gelen listedekilerden değişik bulunduğunu düşünüyor iseniz, Etkinlik mevzusu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapmış olup KAYDET butonuna tıklayınız.

5. İşletme Adres bilgisi KOSGEB veritabanına üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatikman gelecektir.
Adres bilgilerinizde değişim yapmak, silmek yada yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.

Mühim!  KOSGEB Durum Sorgulama Iyi mi Yapılır?

6. Bildirge doldururken noksan bilginiz var ise ve sonrasında devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki butonuna tıklayarak kaydedip sonrasında da beyannameyi doldurmaya devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm detayları eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

7. Kobi Beyannamesi doldurma işlemini tamamlamış bulunmaktasınız ve sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.Bu ekran üstünden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları yazıcınızdan almanız gerekmektedir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü şeklinde İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız.

KOBİ Informasyon Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp işletmenizin kaşesi ve ıslak imzalı olarak aşağıda yazılı olan istenen belgeler ile beraber bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz.

Kobi Beyannamesi ekinde İstenen Belgeler

1. İmza Beyannamesi/Sirküleri
2. Tecim Sicil yada Esnaf Sicil Gazetesi
3. Etkinlik Belgesi

Bundan önceki yazımız olan Merak Edenler İçin KOSGEB Kredi Alanların Yorumları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir