Kobi Proje Destek Programı

KOSGEB destekleri genel olarak yeni bir işletme oluşturmak isteyen girişimciler ile ilgili olduğu yönünde vatandaşlar içinde bir idrak bulunmaktadır. Bu husus genel itibariyle doğrudur diyebiliriz sadece eksiktir. Bundan dolayı KOSGEB tarafınca her ne kadar yeni kurulacak işletmelere bağışlama ve faizsiz kredi benzer biçimde destek sunar sunuluyor olsa da; mevcut işletmelerin büyütülmesi ve geliştirilmesi adına da sunulan bir fazlaca destek proje ve programları bulunmaktadır. Bugünkü yazımızın konusunu da; bu desteklerden birisi olan KOBİ Proje Destek programına ayırarak, siz kıymetli okurlarımız için bu proje destekleri, iyi mi müracaat yapılacağı ve genel itibariyle şartları hakkında data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

KOBİ Proje Destek Programı Şartları Nedir?

Her şeyden ilkin KOBİ Proje Destek Programından yararlanmak isteyen KOBİ ‘lerin KOSGEB veri tabanı dediğimiz sistemde kayıtlı  bulunmaları gerekmektedir. Sonrasında ise; KOSGEB Birimlerine proje sunularak başvuruda bulunulmalıdır. Bu proje biçim, belge ve data anlamında incelencek sonrasında KOSGEB kurulu tarafınca değerlendirilerek onaylanacaktır. Onay sonrası ise; desteklerden yararlanacak işletmenin bir taahhütname vermesi gerekecektir.

KOBİ Proje Destek Programı Hangi Projeleri Destekliyor?

Program kapsamında destek alabilecek projeler; yönetim, organizasyon, üretim, pazarlama, insankaynakları, dış tecim, mali işler, data yönetimi, finans ve gene Başkanlıktarafından belirtilecek projelerdir.

Program Kapsamında Hangi Harcamalar İçin Ödenek Çıkar?

Yukarıda belirttiğimiz projeler kapsamında; arsa, inşaat, bina, tefrişat, tadilat, vs benzer biçimde ve gene taşıt aracı, harçlar, fotoğraf, vergi, sosyalgüvenlik primleri, personel gideri, iletişim gideri, enerji ve su gideri, finansman gideri, kira gideri, vs. benzer biçimde mevzular destek kapsamına girmeyecektir.

Proje kapsamında ödenecek verilebilecek harcamalar ise; makineteçhizat,hammadde ve araç-gereç için belirtilen tutarın yüzde 10 ‘u için, personel, yazılımve hizmet/öteki gider gruplarının her biri için yüzde 40 ‘ını geçemez.

Her işletme için bu destek programı 3 yıl olarak uygulanmakta olup, verilebilecek en üst destek bedeli asgari 150 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu geri ödemesi olmayan bir bağışlama desteğidir.

Projeniz Reddedilebilir

KOBİ Proje Destek Programı kapsamında KOSGEB ‘e sunacağınız projeniz, kurul tarafınca incelendikten sonrasında reddedilebilir. Bu şekilde bir durum ile karşılaşanlar, sonucu öğrendikten sonrasında 15 gün içinde itirazda bulunabilirler. Bu itiraz işlemi bir tek bir kez yapılabilmektedir.

Etkinlik Bölgenize Nazaran Destek Miktarı Değişmiş olur

KOBİ Proje Destek Programı ‘nın desteklerinden yararlanırken, etkinlik gösterdiğiniz bölge de etken olan faktörlerden olacaktır. Bölgeye bakılırsa verilen bağışlama desteği miktarı fark edebilmektedir. Bölgelere meydana getirilen destek dağılımına baktığımızda, birinci ve ikinci bölgeler için yüzde 50, üçüncü dördüncü beşinci ve altıncı bölgeler için ise bu destek yüzde 60 olarak uygulanmaktadır.

Ödemeler Iyi mi Yapılır?

KOBİ Proje Destek Programı kapsamında projenizi sunduktan sonrasında KOSGEB kurulu inceler ve onaylanması ile beraber ilgili işletmenin banka hesabına destek tutarını yatıracaktır. Sadece şunu unutmamak gerekir ki; KOSGEB ‘e sunalacak projelerinizdeki harcamaların tamamının faturalı olması gerekmektedir. Faturasız yapılacak harcamalar için KOSGEB desteklerinden yararlanılabilmesi söz mevzusu olmayacaktır. Ek olarak yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle; projeniz kurul tarafınca incelenerek kabul de görmeyebilir ki bu da bir ihtimaldir.

Reddedilen Proje Yine Sunulamaz

Eğer KOSGEB, KOBİ Proje Destek Programı kapsamında sunmuş olduğunuz bir projeyi reddetti ise; bu durumda aynı projenin yine KOSGEB ‘e sunulması ve başvuruda bulunulması mümkün değildir. Ek olarak aynı anda birden fazla projenin desteklenmesi de söz mevzusu olmayacaktır. Sadece üst limit olarak belirtilen 150 bin TL sınırının aşılmaması halinde başka yeni bir proje ile başvuruda bulunabilir. Üç senenin tamamlanması ile beraber, ilgili işletme yine destek programlarına başvuruda bulunabilir ve uygun görülürse yine desteklerden yararlanabilmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir