KOBİ ve Esnaflar İçin Kredi Seçenekleri Nelerdir?

KOBİ ve Esnaflar için kredi seçeneklerine bakmadan ilkin sizlere KOBİ’nin açılımı olan “Minik ve orta büyüklükteki işletmeler” olarak tanımlanan KOBİ’ler; senelik 250 kişiden daha azca işçiye haiz olunan, senelik bilançosunun ise 250 milyon TL’yi aşmadığı işletmelerdir. Neredeyse her bankanın KOBİ’ler için hazırlamış olduğu krediler bulunmaktadır. Bu krediler içinde; “nakit krediler, gayri nakdi krediler, proje ve yatırım kredileri, dış tecim kredileri, çek-senet karşılığı krediler, iskonto kredileri, basar krediler, ticari taksitli krediler, yabancı para krediler ve ziraat kredileri bulunmaktadır. Her bankanın vermiş olduğu KOBİ ve esnaf kredi türleri farklılık göstermektedir.

KOBİ Kredisi Nedir?

Verilen kredinin tamamını işletme finansmanı olarak kullanmanın mecburi olduğu KOBİ kredisi, mal alımı, iş yeri yenilemeleri, demirbaş satın alımları, lojistik hizmet kurma, gelişme, genişleme ve ihalelere dâhil olma şeklinde durumlar için verilmektedir. Kendi içinde; “nakdi krediler” ve “gayri nakdi krediler” olarak ikiye ayrılır. Nakdi krediler, kısa vadeli olan sıcak para gereksinimlerinde nakit olarak verilebilen bir kredidir. Gayri nakdi krediler ise güvence mektupları şeklindedir. Çoğu zaman döviz olarak mal alımlarında, ihaleye katılma durumlarında ve bayilik başvurularında bu kredi türü daha fazlaca tercih edilir.

Başvurusu Iyi mi Olmalıdır?

 • KOBİ kredilerine başvurmak isteyen müşterilerin ilk olarak hangi amaçla bu kredi türünü seçtiği, bankada ki kredi uzmanına anlatılır ve karşılıklı olarak uygun olan KOBİ kredisine karar verilir.
 • Sonrasında geri ödemelerden ve müşterinin bilmesi gerektiği her türlü bilgilerden müşteriye bahsedilir.
 • Değerlendirme aşamasında, bankaların müşterilerden talep etmiş olduğu bazı belgeler vardır. Bu belgelerin temin edilmesi önemlidir.
 • Bankanın kredi için onay vermesi durumunda kredi tutarı ve bu tutarın geri ödemesi hakkında son bilgilerde müşteriye iletilir ve imza atılarak kredi kullanıma hazır hale getirilir.
 • KOBİ ve esnaf kredileri için hesaplama yapabilir ve bankaların sunmuş olduğu aylık taksit ödemelerini görebilirsiniz.

Kobi Kredisinin Avantajları

 1. Esnaflar KOBİ kredileri ile POS aleti kullanabilir ve üye iş yeri olabilir.
 2. Dış tecim kredileri kullanarak yurtdışı pazarlarına açılabilir.
 3. Bu kredileri kullanarak demirbaş ve hammadde ihtiyacını giderebilir.
 4. Proje ve yatırım yapabilir.
 5. İş yerlerini geliştirebilir.

Onay Sürecinde Banka Iyi mi Karar Verir?

Bankalar devamlı KOBİ’lerin iş yaptıkları sektörlere, geri ödeyebilme kapasitelerine, ticari hacimlerine dikkat ederek onay sürecini başlatırlar. Bunun haricinde talep edilen kredi türüne, istenilen tutara ve vadesine de dikkat edilir. Bu süreçte bankalar, başvuran müşterinin profiline bakarak daha düşük miktarlarda krediler, daha uzun sürede ödemeleri olan krediler, düşük faizli krediler ya da daha sıkı şekilde hazırlanmış krediler kullandırabilir. Herhangi bir çelişki durumunda bankaların satın alan ile yine görüşmesi, durumu yine değerlendirmesi olasılıklar arasındadır.

KOBİ kredisi başvuru koşullarını sağlayamazsanız bireysel gereksinim kredisi başvurusunda bulunarak nakit probleminizi çözebilirsiniz.

Esnaf Kredisi Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

KOBİ kredilerinde müracaat yapmadan ilkin müşterilerin muhakkak kredileri araştırması ve amacına uygun krediler hakkında data edinmesi gerekir. Kredi sonucunda amacını gerçekleştirdikten sonrasında ne kadar gelir elde edebileceği ve ödemeleri ne şekilde yapabileceği şeklinde pek fazlaca detayı düşünmek KOBİ’ler için mantıklı olacaktır. Çoğunlukla üretim meydana getiren KOBİ’lerin daha uzun vadelere haiz esnaf kredileri kullandığı, hizmet sektöründe bulunan KOBİ’lerse kısa vadelere haiz kredileri kullandığı söylenmelidir. Esnaf kredisi hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilir, hızlıca başvuruda bulunabilirsiniz.

Müracaat Koşulları Ve Evrakları Nedir?

KOBİ ve esnaf kredilerinde müracaat şartları çoğu zaman her bankanın kredi alırken sunmuş olduğu müracaat şartları ile aynıdır. En temel koşul, müşterilerin ufak yada orta büyüklükte bir işletmeye haiz olmasıdır. İşletmesi olmayan ve yeni işletme açmak için KOBİ kredisine başvuran asla hiç kimseye KOBİ ve esnaf kredisi verilmez. Bu müşterilere daha değişik gereksinim kredisi teklifleri yapılabilir.

Müracaat evrakları ise;

 • Nüfus kağıdı,
 • Gelir belgesi,
 • Mali verileri gösteren evraklar,
 • Tecim Sicil Gazetesi’nde ki kayıt örneği,
 • İkametgâh,
 • Var ise ortakların nüfus cüzdanlarının fotokopileri,
 • İmza sirküleri,
 • Vergi levhası,
 • Son iki yıla ilişkin olan bilanço ve gelir tablosu,
 • Ortakların ve firmanın bulunuyorsa mal varlığı dökümü şeklindedir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir