Konut Kredilerinde Refinansman

Konut kredilerinde refinansman, halen ödemekte olduğunuz kredi borcunuzun kapatılarak, konut kredi borcunuzun gözden geçirme edilmesidir. Gayrımenkul alım sürecinde kullanılan konut kredileri faiz oranları, değişen piyasa koşulları içinde farklılık izah edebilir. İşte bu süreç daha ilkin kullandığınız konut kredi faiz oranının daha avantajlı bir dönemde yine yapılandırılmasıdır.

Bu aşamada kabul gören genel kanı, ilk olarak kredi sağladığınız kurumla antak kalma yoluna gitmektir. Aslına bakarsanız konut kredisi sağladığınız kurumla yine antak kalma yoluna giderek kredi borcunuzu yapılandırmak maharet gerektiren bir iştir. Hiçbir banka yasal zorunluluğu da olmadığı için borçların yeni faizler üstünden yine yapılandırması için müşterisini bilgilendirmeye pek yanaşmazlar. Bu durumda 2. bir seçenek ise kullandığınız konut kredilerini, başka bir banka üstünden daha uygun şartlarla yine refinansmanını sağlamaktır.

Konut kredilerini yapılandırma girişimi daima avantaj elde eden bir durum değildir. Bilhassa finansal şartların en uygun noktaya gelmesi ve yine yapılandırma işlemleri yüzünden oluşacak harcamaları karşılar olması gerekiyor. Örneklendirirsek; varsayalım konut kredisi için anlaştığınız ilk bankanın faiz oranı %1.60 ve ileriki zamanlarda bu oran %1.45 lere çekilmiş olsun ve siz ayrıca oluşan farkı avantaja çevirmek için refinansman yoluna gidiyorsunuz; fakat faizlerin düşerek geldiği bu düzey sizin kazançlı olmanızı sağlamayabilir.

İşte bu hesap kitap işidir. Anlaşmayı avantajlı kılmak için, faiz indiriminden elde ettiginiz karın, tekrardan yapılandırma harcamalarından daha çok olması gerekmektedir. Üstelik tüm bunların yanında maliyet dışı sıkıntılarla da karşılaşabilirsiniz.

Erken ödeme cezası diye tabir gören %2’lik bir cezaya doğal olarak tutulabilirsiniz. Dosya harcamaları adı altında antak kalma sağlayacağınız yeni bankanız sizden belirli bir para talep edebilir. Yeni bankanız daha ilkin meydana getirilen ekspertiz raporuna bakmadan sizden yeni bir ekspertiz raporu isteyebilir. Netice olarak tüm bu saydıklarım sonradan fena bir sürprize dönüşmemesi için refinansman kararınızı maliyetler çerçevesinde vermeniz elzemdir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir