Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Konut piyasasının durgunlaştığı son birkaç aydır, konut kredi faiz oranlarında yaşanmış olan düşüş ile beraber kış olmasına karşın iyi bir hareketlenme var diyebiliriz. Konut kredisi çekmeyi düşünen vatandaşlar; mevzu ile ilgili fiyat araştırması, eksper ücretleri araştırması, ipotek rehin karşılık tutarı araştırması, DASK sigortası araştırması, vs. benzer biçimde birçok mevzuyu araştırıp buna nazaran kararını veriyor.

Bu yazımızda konut kredisi ile ilgili olarak vatandaşın merak etmiş olduğu konulardan birisi olan konut kredisi alırken yaşam sigortası yaptırmak mecburi mu hususunu ele almaya çalışacağız.

Krediler İçin Yaşam Sigortası

Kredilerde yaşam sigortası mekanizmasının iyi mi çalıştığına baktığımızda; kredi çeken kişinin, çekilen kredinin vadesi süresince, çekilen kredi tutarınca sigortalanması işlemidir diyebiliriz. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 10 bin TL 48 ay vadeli kredi çeken bir kişinin, toplam geri ödemesinin de 14 bin TL olacağını varsayarak, 4 yıl süresince 14 bin TL tazminat alabilecek şekilde yaşam sigortası yapılması gerekecektir. Bankanın sigorta yapmasındaki amaç alacağını bir halde güvence altına almaktır. Şahıs ölse bile yaşam sigortası devreye girerek kişinin kalan borcunu ödemektedir. Böylelikle banka herhangi bir zarar etmemiş olacaktır.

Konut Kredisinde Yaşam Sigortası Mecburi Mu?

Konut kredileri için aynı durum söz mevzusu değildir kısaca yaşam sigortası yaptırmak mecburi değildir. Bunun sebebini irdeleyecek olursak; bildiğimiz suretiyle bankalar bizlere konut kredisi verirken satın aldığımız konut üstüne ipotek koymaktadır. Bu ipotek işlemi yardımıyla; eğer konut kredisi borcu ödenmezse evi satarak alacağını öğrenim edebilecektir. Dolayısıyla bu durumda banka aslına bakarsanız alacağını güvence altına almış olacaktır. Dolayısıyla haricen bir yaşam sigortasına gerek duymamaktadır. Sadece istenilirse yaşam sigortası da yapılabilecektir. Konut kredilerinde vade süresi uzun ve kredi meblağı yüksek olduğundan yaşam sigortası prim bedeli de o derecede yüksek çıkacaktır. Sadece tüketiciler genel anlamda yaşam sigortası yapmayı tercih etmemektedir.

Yaşam Sigortası Olmayan Kişinin Ölümü Sonrası Konut Kredisi Ne Olur?

Eğer yaşam sigortası olmaksızın konut kredisi çeken şahıs, kredi vade süresi bitmeden vefat ederse, bu durumda kalan borç yasal mirasçıların üstüne kalacaktır. Doğrusu evlatları, eşi, evlatları yoksa anne ve babası üstüne kalacaktır. Sadece bu mirasçılar da istemeleri halinde reddi miras yaparak bu borçtan kurtulabileceklerdir. Bu borçtan kurtulurken, ölen tüm kişinin mal varlığı ve mirası reddedileceği için bu şekilde bir karar vermeden ilkin iyi hesap kitap yapılmalıdır. Kaldı ki; tüm mirası reddetmek yerine bankanın söz mevzusu taşınmazı satıp borcun ödemesini tercih etmek daha zekice olacaktır. Eğer mirasçıların talep etmesi halinde borç aynı şekilde aynı taksitlerle ödenmeye de devam edilebilecektir. Banka bu duruma da rıza gösterecektir.

Aynı durum için; kişinin yaşam sigortasının olması halinde ise ilgili sigorta şirketi, ölen kişinin kalan borcunu bankaya ödeyerek borcu kapatacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir