Konut Kredisi Taksitini Nasıl Küçültebilirim?

Evi olmayan her ailenin en büyük imgesel bir ev sahibi olmaktır. Kiracılık zor olsa gerek; ev sahibi ile anlaşamazsın, evin bir problemi olur yaptırmak istersin kendi evin değil diye yaptıramazsın, 1 ay 1 hafta benzer biçimde çabucak geçiverir kira günü gelir anlayamazsın .. Doğal ki insanoğlu bu dertlerden bir halde kurtulmanın yolunu arıyor. Son 10 yıla baktığımızda konut kredisi faiz oranları ciddi oranlara düştü. Artık insanoğlu kira ödemek yerine kendi evlerinin borçlarını ödemek istedikleri için bankalardan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı tercih ediyor. Sadece bu mevzuda da meydana getirilen birçok hata var.

Çekilen kredi tutarları yüksek olduğundan iyi hesap kitap yapmak gerekiyor. Bundan dolayı ilerleyen günlerde şahıs kredi ödemlerinde tıkanabiliyor ve sonrasında konut kredisi taksitini iyi mi küçültebilirim diyor. Bu şekilde durumlara düşmemek için en başta her şeyi hesaba dahil edip buna gore kredi çekmek ve hatta alacağımız evi de buna gore seçmek gerekiyor.

Gene de her şey insanoğlu için; tüm hesap kitapları yaptık sadece bir hesabımız tutmadı ve konut kredimiz bizi artık zorlamaya başladı, konut kredisi taksitini iyi mi küçültebilirim, ne yapacağım diye ürkü yapmanın lüzumu yok. Şimdi özetlemek gerekirse konut kredisi taksitleri ile iyi mi güncelleme yapabiliriz buna bir bakalım.

Diyelim ki; bundan 2 yıl ilkin 10 yıl vadeli bir konut kredisi kullandınız. Aylık taksitleriniz de 2 000 TL. Daha 8 yılınız var sadece taksit miktarı sizi yavaş yavaş yormaya başladı yada bazı hesap edilmeyen şeyler yüzünden zorlanmaya başladınız ya da ortada hiçbir sebep yok yalnız kredi taksit miktarınızı 1 500 TL ‘ye çekmek istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan bankanızla görüşerek borcu tekrardan yapılandırmanız. Sadece kredi kullanırken size uygulanan faiz oranını ve şimdiki faiz oranına dikkat edin. İyi kıyaslayın ve iyi hesap yapın. Aksi takdirde boşu boşuna zarar etmiş olmuş olursunuz. Konut kredilerinde genel anlamda kullanılan kredi miktarı yüksek olduğundan en küçük bir faiz oynaması ile bile toplam ödemede hatırı sayılır sayılara karşılık edebiliyor.

Bankanızla irtibata geçtiniz ve kalan borcunuzun ne kadar bulunduğunu öğrenerek, yeniden 10 yıl vadeli ya da 15 yıl vadeli konut kredisi çekerek yapılandırmak istediğinizi söylediniz. Hesaplamalar yapılmış oldu, siz de onay verdiniz ve banka da kredinizi onayladıktan sonrasında artık taksitleriniz daha düşük miktarlı olacaktır. Sadece bu şekilde durumlarda daha çok faiz ödemesi yapılmış olacak, ek olarak gene bir kredi harcaması alınabilecektir.

Konut kredisi yapılandırması yapmadan ilkin muhakkak başka bankalardan da teklif almanın faydası vardır. Bundan dolayı bankalar borç transferi kapsamında ciddi anlamda indirimlere gidebilmektedir. Bunun yanı sıra kendi bankanızı en sona bırakıp öteki tüm bankalardan teklif aldıktan sonrasında da konuşabilir, öteki bankaların uygun tekliflerini kendilerine sunabilir ve birazcık daha indirim talep edebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir