Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma ve Refinansman Kredisi

Bilinmiş olduğu şeklinde konut kredilerinde 2017 yılı için bankaların almış olduğu karar sonrasında faiz oranları ciddi seviyede düşmüştür. Faiz oranlarının düşmesinin derhal arkasından daha avantajlı hale gelen konut kredileri ise, bir tek yeni bir ev alacak olan vatandaşlarımızı değil, hala borcunu ödemekte olduğu bir konut kredisi bulunan kişileri de ilgilendirmektedir. Şundan dolayı, konut kredisi yapılandırma işlemi ile beraber, daha ilkin yüksek faiz ile konut kredisi almış kişiler, güncel faiz oranlarına gore tekrardan borçlarını hesaplatabilmektedirler. Bu işleme bununla beraber refinansman kredisi adı da verilmektedir.

Konut kredisi yapılandırma işlemi ise her durumda size yarar sağlamayacaktır. Her ne kadar faiz oranlarında bir düşüş söz mevzusu olsa da, bu durumda sizin bankanızın faiz oranları, dosya harcanması ve konut kredisi için belirlediği sigorta bedeli de etkili olacaktır. Bundan dolayı refinansman işlemi yapmadan ilkin dikkat etmeniz gereksinim duyulan durumları şu şekilde özetleyebiliriz.

 1. Kredi paketinin toplam maliyeti
 2. Faiz oranları arasındaki farklar
 3. Refinansmana dahil olacak borç miktarı
 4. Yeni vade süresi
 5. Ek harcamalar

Yukarıdaki beş maddeyi göz önünde bulundurarak karar vermeniz sizin için fazlaca daha iyi olacaktır.

Refinansman Kredisi Veren Bankalar

Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, konut kredilerinde düşen faiz oranlarını avantaja çevirmek adına kredinizin tekrardan yapılandırmasını sağlayabilir ya da değişik bir bankaya borcunuzun aktarma edilmesini sağlayıp refinansman kredisi kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda, refinansman kredisi alabileceğiniz bankaları da şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Ziraat Bankası
 2. Şekerbank
 3. Güvence Bankası
 4. Halkbank
 5. Yapı ve Kredi Bankası
 6. Türk Iktisat Bankası (TEB)
 7. Türkiye İş Bankası
 8. Vakıfbank
 9. Akbank

Yukarıdaki bankalar, yapılandırma mevzusunda sizlere destek olacaktır. Fakat, konut kredisi yapılandırma işlemi için değişik bir bankaya borç transferi yapmadan ilkin, kendi bankanız ile görüşmeniz daha doğru olacaktır. Şundan dolayı, bir başka bankaya borcunuzun taşınacağı vakit, extra ücretler ortaya çıkabilmekte ve bu da yapılandırma işleminden elde edeceğiniz faydayı en aza indirecektir.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Negatif Yönleri Nedir?

Konut kredisi yapılandırma işlemi aslına bakarsak borcunu ödemekte güçlük çeken kişilerin değişik bir vade süresinde borçlarını tekrardan ödemesi için tasarlanmıştır. Fakat, faiz oranlarının düşmesi ile beraber kişiler borç ödemekte zorlanmasa bile bu biçim bir işlem yapmaktadır. Ilk olarak yapılandırma işlemi sonrasında borcunuzu herhangi bir aksama olmadan öderseniz, banka sicilinizin ve kredi notunuzun bundan etkilenmeyeceğini bilmelisiniz. Fakat, borçlarınızı tertipli bir halde ödemediğiniz durumlarda, hem bankanın size sunmuş olacağı insiyatif azalacak hem de banka siciliniz bozulacaktır.

Yapılandırma işlemi meydana getirecek kişilerin bununla beraber negatif bir durumla karşılaşmamaları için net bir hesaplama sonrasında başvuruda bulunması gerekmektedir. Şundan dolayı, yapılandırma işlemi borcunuzun daha azca miktara inmesine niçin olabileceği şeklinde, daha fazlaca borç ödemenize de yol açabilecektir. Bunun için de müracaat yaptığınız bankadan destek almalısınız.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir