KOSGEB Bilgisayar Desteği Yazılım ve Teknik Servis

KOSGEB tarafınca yeni bir işyeri açan esnafa bilgisayar, teknik donanım, araç-gereç, teçhizat benzer biçimde destek sunar verilmektedir. Bununla beraber bilgisayar yazılım, teknik servis açan girişimciler NACE kodları dahilinde girişimci destek programından yararlanabilirler. Son olarak yazılım geliştiren girişimciler, tıpkı TÜBİTAK tarafınca verilen destek benzer biçimde tekno girişim paketinden yararlanabilirler. Bu içeriğimiz de KOSGEB Bilgisayar Desteğini mevzu aldık. İnternet cafelerden tutun da, tamircilere kadar haberimizde..

KOSGEB E-Tecim Destekleri

Esnafın uluslar arası pazarda yer edinmesi için verilen bir destek programıdır. İnternet üstünde ki E-ticaret sitelerine üyelik giderleri, Yazılı medya üstünde teknolojik ürünlerin tanıtımına ilişkin giderleri bu program dahilinde alınabilmektedir. Bu desteğin bilgisayar ile ilgili kısmı e-ticaret siteleridir. En üst destek limiti 150 bin lira ile sınırlıdır. Miktar faizsiz kredi değil, geri ödemesiz hibedir. Kolay bir KOSGEB e-ticaret iş planı örneği üstünden müracaat yapılabilir.

KOSGEB E-ticaret kredileri
KOSGEB E-ticaret iş planı örneği ile başlayın

E-ticaret adında olan kavram herhangi bir ürünü pazarlayan esnafın sahibinden, gittigidiyor, n11 yada kendi şahsına hususi web sayfasına ürünlerin satışını yapmasıdır. Sahibinden sitesine üye olmak için, sıfırdan bir yazılım ile e-ticaret portalı oluşturmak için ve bu ürünlerin satılmasında teknik data sahibi personelin istihdamında kaynağa gereksinim duyulur. İşte KOSGEB E-ticaret destekleri de tam olarak budur.  Başvurmak için tıklayın!

KOSGEB Bilgisayar Yazılım Desteği

Şuan itibariyle davet programı yayınlanmış olan KOBİ-GEL programında, İnternet / intranet / kablosuz ağ şebekeleriyle birbirine bağlı nesneler (makineler, robotlar, araçlar, sensörler, çalıştırıcılar, kontrolörler) içinde yazışma ve/yada bu nesnelerden merkezi veri tabanlarına ve bulut sistemlerine veri transferi altyapısı oluşturularak imalat – lojistik – tesis yönetimi – kalite kontrolde dijitalleşme düzeyini arttıracak sistemlerin kurulumu ile işletimi desteklenecektir.

kosgeb yazılım desteği nasıl alınır
KOSGEB bilgisayar yazılım desteği vermektedir.

Bu işlemlerin tümü bilgisayar ile yapılmaktadır. 300 bin lira bağışlama, 700 bin lira faizsiz kredi olmak suretiyle toplamda 1 milyon lira destek alınabilir.  Yazılım Lisans Giderleri (Proje süresi içindeki vakit sınırı olan lisanslama dahildir) için 50 bin bağışlama ve 100 bin geri ödemeli destek verilmekte olup, KOSGEB Bilgisayar Yazılım Desteği Eğitim-Danışmanlık Giderleri kaleminde toplamda 50 bin lira bağışlama alınabilmektedir. Eğitimlere faizsiz kredi verilmez.

Esnafa Bilgisayar Alımı İçin 18.000 TL. Bağışlama

Yeni işletmeleri destekleyen ve 50 bin bağışlama, 100 faizsiz geri ödemeli şeklinde verilen destekte ise, işletmelerin ilk kuruluşları için 2 bin lira ödenirken, ofis donanımı ve yazılım alımı için 18 bin lira limit belirlenmiştir. Bu programı almaya hak kazanan esnaf, 18 bin lira KOSGEB bilgisayar desteği almaya hak kazanır. İşletme açık değil ise, 18 bin liraya hak kazanabilmek için proje içinde satın alınacak bilgisayar, ekran, yazıcı, fotokopi makinesi benzer biçimde demirbaş ve sarf malzemeleri belirtilmelidir.

KOSGEB kira desteği veriyor. Bu desteklerden yararlanarak işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Bilgisayar Teknik Servis Açmak İçin KOSGEB Destekleri

Günümüzün popüler işlerinden önde gelen bilişim uzmanlığı ve bilgisayar teknik servisleri de, nace kodları içinde yer verilmiştir. Bu kodlar şunlardır;

bilgisayarcı açmak için kosgeb kredisi nasıl alınır
kosgeb bilgisayar tamirhanesi desteği

Toptan Tecim Kategorisinde G kodu ile “46,51” şöyleki demektedir. Bilgisayar, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti

Gene tecim kategorisinin 47.41 nolu Nace kodu şöyledir: Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bilgisayarların, çevre donanımlarının ve yazılım programlarının perakende ticareti

Bunlar haricinde en mühim bölüm ise, J Kodu ile BİLGİ VE İLETİŞİM bölümüdür. Bu bölümde destek alabilecek bilgisayar tamircileri ve yazılımcıların şu işleri yapmaları gerekir.

 • Yazılım programlarının, ve bilgisayar oyunlarının yayınlanması faaliyeti
 • Programcılık ve yayıncılık faaliyetleri
 • Telekomünikasyon
 • Bilgisayar programlama faaliyetleri
 • Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
 • Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri
 • Öteki data teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri
 • Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web portalları
 • Veri işleme, barındırma (hosting) ve ilgili faaliyetler
 • Web portalları
 • Haber ajanslarının faaliyetleri
 • Başka yerde sınıflandırılmamış öteki data hizmet faaliyetleri

Bilgisayar teknik servis açacak olan genç girişimci, yukarıda yer edinen KOSGEB NACE kodları arasından işletmesine uygun olan kodu seçerek, bu koda bakılırsa bir iş planı hazırlamalıdır. Projede seçilecek ikili nace kodunun, işletmenin genel etkinlik alanında bu kodlardan birinin olup olmadığına bakılır.

kosgeb bilgi işlem hibesi
kosgeb bilgisayar destekleri ve bağışlama krediler

Girişimcimiz için aslolan mühim olan bölüm yukarıda ki görselde mevcuttur. 62’den adım atmak suretiyle 63,91’e kadar olan herhangi bir alan tercih edilebilir. Eğer sektörünüz bu çizelgede 63,91’e kadar mevcut değilse, 63,99 tercih edilebilir ve öteki tüm sınıfları kapsaması sağlanır.

Son olarak İMALAT Sektöründe (hemen hemen Türkiye’de yok sadece) Bilgisayar İmalatı meydana getiren mucitlere de, üretim desteği verilir. C İmalat kategorisinde;

 • C 26 ANA KOD: Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı,
 • C26, 2 İKİLİ KOD İLE: Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı

bölümünden müracaat yapmak gerekir.

Türkiye’de ekonominin gelişmesinin en büyük sebebi üretimin artması olduğundan ve bilhassa Bilişim sektöründe üretimine mühim derecede öncelik bilinmektedir.

KOSGEB İnternet Cafe Desteği Veriyor mu?

İnternet cafeler akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması ile artık tarihe karışmak üzereler. Her ne kadar bu işletmelerde bilgisayar hizmetleri verilse de, eğlence sektörüne girmiş olduğu için destek alınamaz. Bununla beraber alkollü ve alkolsüz eğlence merkezleri de aynı kategoride olduğundan destek alamaz.

 • Playstation salonları,
 • Oyun salonları,
 • İnternet cafeler,
 • Kahvehane ve kıraathaneler,
 • Bilardo salonları,
 • Bownling salonları,

eğlence sektörü içinde yer aldıklarından dolayı, desteklenemez. Sadece bahse mevzu işletmenin ikinci bir etkinlik alanı var ise, bu etkinlik nace kodlarında mevcut ise, bu hakkı saklıdır.

KOSGEB E-ticaret iş planı örneği
KOSGEB web cafe desteği vermemektedir.

KOSGEB lokanta desteği veriyor. Alacağınız bağışlama ve faizsiz kredi ile işinizi kurabilirsiniz.

Son bir yıl içinde işyerini açan ve ofis donanımı hususunda destek almak isteyen esnaflarımız E-KOBİ Giriş sayfasından online olarak 18 bin lira için müracaat yapabilirler. Müracaat sonrasında talep edilen evraklar tanzim edilir, proje hazırlanmış olur ve onay alınırsa KOSGEB Bilgisayar Desteği alınabilir. 2021 senesinde da Kosgeb tarafınca bu destek sunar verilmeye devam edecek.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir