KOSGEB Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB son yıllarda destek verilememesi sebebiyle durumu gittikçe zorlaşan KOBİ’lerin piyasaya tutunması için desteklerini artırmıştır. 1990 senesinde kurulmuş olan KOSGEB iç ve dış kaynaklı gelişmelerin sorunlarını KOBİ’lere yansıtmış olması sebebiyle desteklemek amacıyla faizsiz kredi sağlama yoluna başvurulmuştur.

Kobilerin bu faizsiz kredilerden yararlanabilmesi için de birkaç koşul vardır normal olarak bunlardan en önemlisi KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak, detayları güncel ve hatasız doldurmuş olmak ve bildirge vermiş olmaktır. Elbet ki bunların yanında eskiden istenen bir şartta kaldırılmış bulunduğunu belirtmekte yarar var. Daha ilkin eğitimini tamamlayıp sertifikasını almış olan kişilerin bir işletme kurmuş olması şartı aranmaktaydı. Şimdi ise sertifikasını almış olan girişimcilerden işletme kurmuş olması beklenmemektedir. Fakat sözleşmeler imzalandıktan sonrasında 90 günlük bir süre verilmektedir ve bu süre içinde size kredinin verilebilmesi için KOSGEB’in istediği şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunu reddedilecektir. Müracaat reddedilme sayısı da 3 olduğundan istenilen şartları zamanında yerine getirmek fazlaca önemlidir. 3 defadan sonrasında başvurma haklarını kaybeden KOBİ’ler kredilerden yararlanamayacaktır.

KOSGEB Müracaat Sorgulama

KOSGEB’in sağlamış olduğu kredilere başvurmak istiyorsanız, daha ilkin başvurduysanız ve bunun durumunu öğrenmek istiyorsanız yada işletme bilgilerinizin güncel ve eksiksiz olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız kosgeb.gov.tr sayfasına giriş yaptıktan sonrasında sayfayı birazcık aşağıya kaydırdığınızda karşınıza gelen kutucuklardan ikinci sıradaki mavi olan ‘işletme durum sorgulama’ butonuna tıklayarak sorgulama sayfasına gelebilirsiniz.  Önünüze gelen sayfada sizden yalnız vergi numarası istenecektir. İşletmenizin vergi numarasını ve güvenlik kodunu doğru bir halde girdiğiniz takdirde gelen ekrandan sorgulamanızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

>>> https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/isletmedurumsorgulama

Bu sayfada ek olarak KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapmış olanlar içinde kredinin çıkıp çıkmadığına dair bilgiyi de edinebilirsiniz. Daha ilkin veri tabanına kayıtlı olması ihtiyaç duyulan KOBİ’ler, yapacakları iş ile ilgili bir data beyannamesi hazırlamalıdırlar. Ek olarak KOSGEB’in anlaşmalı olduğu Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Güvence Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası bankalarından ön onay alması gerekmektedir. Ön onay için lüzumlu olan belgelerde sizlere bankalar tarafınca bildirilecektir. Daha ilkin anlaşmalı olduğunuz bankalarda daha rahat kontakt kurabileceğiniz için bunlar içinden istediğiniz bir bankayı seçebilirsiniz. Ön onaylı olduğunuza dair beyannameyi de KOSGEB’e bildirdikten sonrasında bu aşamada kayıtlarınızı bir kere daha gözden geçirmelisiniz. Kaydınız yoksa yada bilgileriniz güncel değil ise resmi belgelerle çakışacağı için mesele çıkaracaktır. Problemi önlemek adına bu adımları doğru ve eksizsiz yapmalısınız. Son olarak eğer KOSGEB kredisi size çıkarsa bilgilendirme hem SMS yolu ile hem de e-posta ile iletilecektir.

KOSGEB Çıktı Param Ne Süre Yatar?

KOSGEB veri tabanında kaydınız güncel, bilgileriniz eksiksiz ve hatasız, kredi de size çıktıysa eğer kredinizi ne süre kullanacağınızı merak ediyorsunuz. Bunun için hemen hemen net bir izahat olmamakla birlikte eğer KOSGEB’in şartlarını zamanında yerine getirdiğiniz takdirde maksimum 1 aylık bir süre sizi bekliyor olacaktır. Krediyi aldıktan sonrasında ise bir yıl süreyle KOSGEB sizden geri ödeme istememekte. Bu 12 aylık süre sonunda ise 36 ay vadeli, 3 er aylık taksitler ile ödemeler yapılacaktır. Şu demek oluyor ki her ay tertipli ödeme değil 3 ayda bir ödeme yapılacaktır.

E-devlet işletme durum sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-isletme-durum-sorgulama

Yazı içinde 3 haktan bahsettim. KOSGEB tarafınca 3 kere reddedilme hakkı olan işletmeler bunu iyi değerlendirmelidir. KOSGEB krediyi vermeden ilkin normal olarak kurallar oluşturmuştur. Krediler bu kurallara uygun olan işletmelere verilmektedir. Müracaat icra eden her işletme sahibi yada yatırımcı bu kredileri alamıyor zira kafi parasal imkân yok. Bu yüzden işletmeler arasından sıkı bir seçim yapılmaktadır. Aranan özellikler piyasaya yenilik sağlayacak olan işletmeler kurulacak olması, karlılığını devamlı olarak artan oranda devam ettirebilecek olması, potansiyel olarak bir pazara haiz olması, işletmenin sürdürülebilir olması şeklindedir. Binlerce örneği olan KOBİ’lerdense değişik fikirlerde olan, sektöre yeni bir kan getirecek ve karlılık beklentisi oldukça yüksek olan sektörlerin tercih edilmesi fazlaca önemlidir. Bilhassa mikro işletmelerin kredi kazanma şansının daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Daha ilkin krediden yararlanmış olanların bir kere daha kredi alma hakları bulunmamaktadır. KOSGEB’in sunmuş olduğu faizsiz kredi imkanı yalnız bir kereye mahsustur. Bu sebeple eğer daha iyi fikirleriniz var ise en iyisi için atılım yapmak daha mantıklı olacaktır. En iyi düşünce ile müracaat yapmak hem de KOSGEB tarafınca yetersiz bulunup reddedilme şansınızı da azaltacaktır. Yeterliliğine inanmadığınız düşünce ile müracaat yapmak hem haklarınızın bitmesine sebep olacaktır hem de boşa çaba sarf etmenine niçin olacaktır. Bu yüzden başvurunuzu yapmadan ilkin data beyannamesi için oldukça süre harcamalı, piyasa araştırmasına ehemmiyet vermeli, pazara hitap edip edemeyeceğinizi iyi bilmeli ve kuracağınız işleme ile ilgili her durumu düşünmüş olmalısınız. En mühim sorunlardan önde gelen karlılık kredi için direkt mesele teşkil etmektedir. Kar için piyasaya atılmış olan işletmeler ve girişimcilere kredi verilebilmesi için bu krediyi geri ödeme gücünün oluşabileceği düşüncesi olmalıdır. Eğer kafi karlılığa ulaşılamayacaksa ve geri ödemelerde sıkıntıların çıkabileceği düşünülüyorsa KOSGEB kredileri için hak kazanma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir