KOSGEB Geri Ödemeli Destekleri Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır? ANINDA ÖĞREN

Kosgeb Geri Ödemeli Destekleri Nedir Iyi mi Müracaat Yapılır Iyi mi Alınır

KOSGEB ‘in destekleri mevzusunda sizlere daha evvel bir oldukça yazımızda izahatta bulunmuş ve bağışlama destekleri ile kredi desteklerinden bahsetmiştik. KOSGEB ‘in bilhassa bağışlama desteği her insanın oldukça fazla ilgisini çekerken, aslına bakarsak geri ödemeli desteklerin de oldukça cazip şartlara haiz olduğu atlanabiliyor. Şimdi sizlere bu yazımızda; Kosgeb Geri Ödemeli Destekleri Nedir Iyi mi Müracaat Yapılır Iyi mi Alınır adım adım anlatmaya çalışacağız.

KOSGEB ‘teki Geri Ödemeli Destek Ne Kadar?

KOSGEB ‘te durağan(durgun) yatırım desteği için 100 bin TL ‘ye kadar üst limit bulunmaktadır. Bu üst limitlerde belirlenen rakamlardan da; ülkemizdeki bölgelere ve gene girişimci adayının hanım olması, gazi olması, şehit yakını ya da engelli olması halinde %90 ‘a kadar faydalanabilmektedir. Bu saydıklarımız haricinde kalanlar ise % 60 oranında faydalanabilecektir.

Iyi mi Geri Ödemeli Destek Alınır?

Ilk olarak bunun için işletmenizi hemen hemen faaliyete geçirmeden ilkin KOSGEB ile yola çıkmanız gerekiyor. KOSGEB ile yola çıkabilmek için ise; öncelikle KOSGEB ‘in vermiş olduğu ve her alanda koşul koştuğu uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekiyor. Eğitimlere katılmanız da yetmiyor, % 80 civarındaki devam zorunluluğunu yerine getirip, bu eğitimler sonunda da Girişimcilik Sertifikası denilen belgeyi de almanız gerekiyor. Tüm bu tarz şeyleri tamamladıktan sonrasında da işletmenizi kurup, işletmenizi harcamalarına ilişkin, size Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi‘nde de öğretildiği suretiyle bir proje hazırlıyorsunuz. Hazırladığını bu projeyi ise; KOSGEB ‘e sunup, projenizin kabulü ile beraber artık kredi ve bağışlama mevzusunda müracaat hakkına haiz oluyorsunuz.

Kati Alınır mı?

Bağışlama mevzusunda KOSGEB birazcık daha keskin kurallara sahipken, geri ödemeli desteklerinde ise oldukça fazla problem çıkarmıyor. Sadece esas olan bu paraları iş yeriniz için harcamış olmanız. Eğer iş yeriniz için harcamadıysanız bu şekilde bir destek almayı unutun. Bundan dolayı daha evvel bu mevzularda oldukça fazla kötüye kullanma olduğundan KOSGEB bu mevzuda ödün vermiyor. Faturası olmayan hiçbir harcamanız için KOSGEB ‘ten 1 TL dahi alamazsınız. Üstelik eğer bir makine aldıysanız sektöre ve duruma gore değişebilmekle beraber; belirli süreler bu makineyi satmamanız gerekiyor. Ek olarak 2 yıl süresince da işletmenizi kapatmamanız gerekiyor.

Ilkin Cepten Harcamak Gerekiyor

Yanlış malum bir öteki husus ise; KOSGEB ‘in size para vereceği ve bu parayla işinizi kuracağınız yönündeki görüştür. KOSGEB size; herhangi bir işletme kurmadan asla ve asla para vermemektedir. Siz eğitimlere katılır, sertifikanızı alır, cebinizdeki para ile işinizi kurar, sonrasında projenizi hazırlarsınız. KOSGEB ‘te bu projeyi onaylarsa kredi ve hibelere başvurabilirsiniz. İşiniz için yaptığınız harcamalara gore de KOSGEB ‘in uygun görmesi halinde size bir destek verecektir.

KOSGEB ‘te Geri Ödemesiz Destek sunar de Bulunuyor

KOSGEB ‘teki geri ödemesiz bağışlama destekleri ise; işletme Kuruluşu için 2 bin TL, makine ve teçhizat için 18 bin TL, işletme gideri için 30 bin TL destek olmak suretiyle toplamda 50 bin TL şeklindedir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir