KOSGEB Girişimcilik Proje Örnekleri ve Kredisi Onaylanan Projeler

Bilinmiş olduğu suretiyle vatanımızda girişimcinin ve girişimciliğin desteklenmesi adına ilgili projeleri yürütmekle görevli kurum Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde etkinlik gösteren KOSGEB ‘tir. KOSGEB tarafınca girişimcilere verilen birçok finansal destek imkanı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de KOSGEB kredisidir. KOSGEB kredisini alabilmek için de belli başlı şartlar bulunmaktadır. Maalesef bu kredileri çeken ve iş oluşturmak yerine değişik bölgelere kullanan art niyetli kişiler sebebiyle KOSGEB artık bu krediyi verirken oldukca daha titiz davranmaktadır.

Burada en mühim unsuru inandırıcı ve ciddi bir projenin ortaya koyulması ve samimiyetle hareket edilmesidir. KOSGEB ‘ten kredi kullanmayı düşünen ve bir işletme açmayı düşünen okurlarımıza faydası olması düşüncesiyle bugünkü yazımızda KOSGEB girişimcilik proje örnekleri ve kredisi onaylanan projeler hakkında birkaç örnek sunmaya çalışacağız.

KOSGEB ‘te iyi bir proje ortaya koyulmalı demiştik. Peki KOSGEB iş projesi nasıl olmalı. Ilkin bu mevzuya bir açıklık getirelim. Projemizi oluşturmak ve hayata geçirmek adına aşamalı olarak süreci anlatalım.

İlk olarak fizibilite emek vermesi yapılmalı, proje aşamasında işimize yarayabilecek tüm bilgiler toplanmalı, var ise ortaklarla ilgili bilgiler ve gene işletmenin ne üstüne etkinlik göstereceğinin belirlenmesi, ek olarak projenin tahmini olarak ne kadar sürede hayata geçirileceğinin belirlenmesi olacaktır. Bu tarz şeyleri muntazam bir halde metne döktüksen sonrasında gene; girişimcinin doğrusu sizin (var ise ortakların da) kısa bir biyografisi, kimlik detayları, kontakt yayınlarını belirtmeniz gerekecektir.

Mühim!  Hanım Girişimcilere Destek Veren 6 Banka

Sonraki süreçte ise; yapmak istediğiniz iş ile ilgili pazarlama bilgileriniz, yöntemleriniz, vb. hususlarla ilgili doyurucu bir halde açıklamalı, bunun akabinde de üretim planlamanızı, finansal planlamanızı göstermeniz gerekecektir. Bu tarz şeyleri projenize eklerken ne oldukca uzun uzadıya ne de oldukca kısa geçmeyiniz. Bu mevzularda proje sunumu esnasında size sorulabilecek soruları da aklınıza geldikçe not alabilir, evvel hazırlık yapabilirsiniz.

KOSGEB

KOSGEB

Projenizin son aşamasında ise; KOSGEB ‘ten beklentilerinizin ne işe yaradığını, finansal anlamda alacağınız desteği hangi aşamalarda ne için kullanmayı düşündüğünüzü, işletmenizin kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerinin ne işe yaradığını açık ve anlaşılır bir halde belirtip, projenizi tamamlamalısınız. Bildiğimiz suretiyle hazırladığınız projenin sunumunu da yapmanız gerekebileceğinden, projenizi birkaç kez gözden geçirmeniz, her ne kadar projenizde belirmemiş olsanız da bazı hususları sunum aşamasında açıklamanız için gene ufak notlar almanız hanenize artı puan olarak yazılacaktır.

KOSGEB ‘ten onay almış iş kollarından birkaç örnek verelim. Deri mont mağazası, ayakkabı – çanta – kemer satışı mağazası, kombi ve petek satışı mağazası, elektronik yedek parça satış ve onarım mağazası, uydu sistemleri mağazası, güvenlik sistemleri, marketçilik, çocuk giyim ve oyuncak, Rent A Car, Gelinlik İmalatı, Yufka Mantı imalatı, hayvancılık – besicilik, Tatlı mağazası, mobilya imalatı, hırdavat mağazası, oto aksesuar mağazası, temizlik şirketi, kuru temizleme şirketi, kasap, şarküteri, ambalajlama işletmesi, aydınlatma ürünleri, vb. daha birçok iş kolunda KOSGEB ‘ten onay almış projeler bulunmaktadır. Bunlarla ilgili hazır proje örnekleri de temin edebilir, örnek olarak kendi projenize esin kaynağı yapabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir