KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Vermiyor? Sebepleri Neler?

KOSGEB ‘in desteklerinden yararlanarak bir iş yeri oluşturmayı hayal eden hepimiz; maalesef işin içine girmiş olduğu süre bildiklerinin yanlış bulunduğunu anlayınca oturup yeniden düşünmeye başlıyor. Burada söylemek istediğimiz aslen KOSGEB ‘in yardım etmediği ya da söylenenlerin doğru olmadığı değil. Doğru sadece KOSGEB ‘in işleyişini iyi bilmek gerekiyor. Mesela KOSGEB ‘in hangi desteklere destek verip hangilerine vermediğini, destek veren sektörler için sürecin iyi mi işlediği mevzusunda kafi bilgiye haiz olmadan yola çıkmamak gerekiyor.

Şimdi sizlere daha evvelde de bahsettiğimiz suretiyle KOSGEB ‘in sürecinden bahsederek; KOSGEB hangi sektörlere destek vermiyor sebepleri neler özetlemek gerekirse izah etmeye çalışacağız. Şimdi sorularla adım adım gidelim.

KOSGEB İş Kuracaklara Ne Tür Destek sunar Veriyor?

KOSGEB ‘in iş kuracak girişimcilere destekleri iki türlü olmaktadır. Bunlardan ilki ve her insanın almak istediği aslolan destek olan bağışlama desteğidir. Öteki destek ise KOSGEB ‘in vermiş odluğu faizsiz kredidir. Hibe kredi için tavan sınırı 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Faizsiz kredi desteğinin tavan sınırı ise 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

KOSGEB ‘in İmkanlarından Iyi mi Yararlanılır?

KOSGEB ‘in imkanlarından yararlanabilmek için ilk olarak hali hazırda bir işletmenizin ya da şirketinizin KURULMAMIŞ olması gerekmektedir. Kısaca siz yola KOSGEB olmadan başladıysanız bu durumda KOSGEB ‘in bağışlama kredi ya da faizsiz kredi imkanlarından maalesef yararlanamazsınız. KOSGEB ile yola çıkarak bir iş yeri oluşturmak için ise; öncelikle KOSGEB ‘in girişimcilik eğitimlerine katılmalısınız. Bu eğitimlere kayıt için KOSGEB, İş Kur ya da eğitim veren öteki kuruluşlara müracaatta bulunabilirsiniz. Eğitim verilen sınıfların kapasitesi belli olduğu ve bu eğitimlere yoğun da talep olduğundan her müracaat kabul edilmemektedir. Sadece ilk dönemde olmasada genel anlamda üçüncü yada dördüncü dönemdeki eğitimlere kabul edilirsiniz. Sonraki aşama olarak ise; eğitimi tamamlayacak, tamamladığınız bu girişimcilik eğitiminden sonrasında verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikasını almanız gerekecektir. Kursa katılan hepimiz bu sertifikayı alabilmektedir. Sertifikanızı aldıktan sonrasında ise; artık KOSGEB ‘le beraber yürüyebilir, iş yerinizi oluşturmak için resmi girişimlerde bulunarak yola koyulabilirsiniz. İş yerinizin kurum harcamaları da dahil olmak suretiyle yaptığınız tüm harcamalar için alış veriş yaptığınız yerlerden satmaca almalısınız. Toplayacağınız bu faturalar ile beraber size uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde öğretildiği suretiyle kuracağınız iş yeriniz ile ilgili bir proje hazırlamalı bu hazırlayacağınız projeyi de KOSGEB ‘e sunmalısınız. KOSGEB ‘e projenizi sunduktan sonrasında KOSGEB tarafınca projenizin onay görmesi ile beraber artık KOSGEB desteklerinden faydalanabileceksiniz.

Mühim!  Kosgeb İş Planı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Bir Sektörün KOSGEB ‘ten Destek Alıp Alamayacağı Iyi mi Anlaşılır?

Bunun için fazlaca şey bilmeye gerek kalmamıştır. Bundan dolayı KOSGEB hangi sektörleri desteklediğini aslına bakarsanız kendi sitesinde açıkça yazmaktadır. Desteklenen sektörler NACE kodları ile beraber belirtilmiştir. NACE Kodunu merak edenler için de derhal bir açıklama yapalım; NACE kodu kuracağınız iş yerinizin etkinlik alanını belirten kısa bir koddur. Bu kod size Vergi Dairesi tarafınca verilmektedir. Vergi dairesi tarafınca iş yerinizin etkinlik göstereceği alan net bir halde tespit edilerek, Bunun sonucunda size NACE kodunuz verilecektir. İşte KOSGEB ‘in baz alacağı NACE kodu da budur. Sadece NACE kodları daha fazlaca sizin beyanlarınıza bakılırsa şekillenecektir. Kısaca Vergi Dairesi görevlileri size hangi alanda etkinlik gösterdiğinizi soracaktır, buna bakılırsa de size NACE kodunuzu verecektir. Burada bir ayraç açarak minik bir hatırlatma yapalım. KOSGEB ‘ten yararlanmak için; KOSGEB ‘in desteklemediği bir sektörde etkinlik gösterilmesine karşın; vergi dairesine verilen beyanlarda yanlış beyanda bulunmak, sonrasında da bu NACE koduna bakılırsa KOSGEB ‘ten destek almak fazlaca büyük bir hatadır. Bundan dolayı KOSGEB yetkilileri lüzumlu görülmesi halinde ansızın iş yerinizi ziyarete gelebilir. Bilhassa bunu şüphelendikleri iş bölgeleri için bilhassa yapmaktadır. Daha evvelde KOSGEB ‘in imkanlarının kötüye kullanılması sebebiyle bu işler artık fazlaca sıkı tutulmaktadır. Kaldı ki; bizce de bu şekilde devlet imkanlarının kötüye kullanılması asla hiç kimseye yakışı duracak bir davranış olmayacaktır. Bu durumların sonradan tespiti halinde KOSGEB tarafınca size verilen destek sunar faizi ile beraber geri alınacak, kim bilir adli ve yönetimsel yönden bile hakkınızda işlem yapılması gündeme gelebilecektir.

KOSGEB

KOSGEB Hangi Sektörleri Desteklemez?

Ziraat, ormancılık, balıkçılık alanında genel olarak destek verilmemektedir. Şimdi birazcık daha ayrıntılarına girerek; bu faaliyetlerin alt kollarını da sizlere aktaralım.

 • Ziraat sektöründe;Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri, Tek senelik bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Pirinç haricindeki Tahılların baklagillerin ve yağlı tohumların yetiştirilmesi, Kabuklu pirinç haricindeki çeltik yetiştirilmesi, Şeker kamışı yetiştirilmesi, Sebze, kavun-karpuz, kök ve yumru sebzelerin yetiştirilmesi, Lifli bitkilerin yetiştirilmesi, Tütün yetiştirilmesi, Uzun ömürlü olmayan ve Tek senelik öteki bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Uzun ömürlü Oldukca senelik bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Tropikal ve subtropikal meyvelerin yetiştirilmesi, Turunçgillerin yetiştirilmesi, Üzüm yetiştirilmesi, Yumuşak çekirdekli meyvelerin ve sert çekirdekli meyvelerin yetiştirilmesi, Yağlı meyvelerin yetiştirilmesi,Öteki ağaç ve çalı meyvelerinin ve sert kabuklu meyvelerin yetiştirilmesi, Baharatlık, İçecek üretiminde kullanılan bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, aromatik (ıtırlı), Öteki fazlaca senelik (uzun ömürlü) bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, uyuşturucu özellikte ve eczacılıkla ilgili bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Dikim için nebat yetiştirilmesi, Hayvansal üretim, Dikim için nebat yetiştirilmesi, Sütü sağılan büyük baş hayvan yetiştiriciliği, At ve at benzeri öteki hayvan yetiştiriciliği, Öteki sığır ve manda yetiştiriciliği, Deve ve deve gillerin yetiştiriciliği, Domuz yetiştiriciliği, Koyun ve keçi yetiştiriciliği, Kümes hayvanları yetiştiriciliği, Karma çiftçilik, Öteki hayvan yetiştiriciliği, Tarımı destekleyici faaliyetler ve hasat sonrası bitkisel ürünler ile ilgili faaliyetler, Karma çiftçilik, Bitkisel üretimi destekleyici faaliyetler, Hasat sonrası bitkisel ürünler ile ilgili faaliyetler, Hayvan üretimini destekleyici faaliyetler, Bitkisel üretim için tohumun işlenmesi, Avcılık, tuzakla avlanma ve Avcılık, tuzakla avlanma ve ilgili hizmet faaliyetleridir.
 • Ormancılık sektöründe; Orman yetiştirme (Silvikültür) ve öteki ormancılık faaliyetleri, Orman yetiştirme (Silvikültür) ve öteki ormancılık faaliyetleri, Ağaç dışındaki yabani olarak yetişen ürünlerin toplanması,Tomrukçuluk, Yabani olarak yetişen odun dışı ürünlerin toplanması alanında destek yoktur.
 • Balıkçılık sektöründe; Deniz balıkçılığı, balıkçılık, Tatlı su balıkçılığı, Deniz ürünleri yetiştiriciliği, Su ürünleri yetiştiriciliği, Tatlı su ürünleri yetiştiriciliğinde destek yoktur.
 • Tütün sektöründe; Tütün ürünlerinin toptan ticareti ve bir tek alkollü içecek toptan ticareti, taverna, bar, kokteyl salonu, birahane, diskotek, kahve salonu hizmeti veren sektörlere destek yoktur.
 • Yalnız beyazperde filmi ve video film faaliyetleri yapanlara destek yoktur.
 • Sigorta ve emeklilik fonları haricinde olan finans kurumlarına destek yoktur.
 • Gayrimenkul acenetleri, kiralama ve işletme hizmetleri ve öteki faaliyetlere destek yoktur.
 • Mesleki faaliyetlere (muhasebe, hukuk, vergi müşavirliği, veterinerlik) destekleme yoktur.
 • Eğitim sektörüne destek yoktur.
 • Sıhhat sektörüne destek yoktur.
 • Toplumsal hizmetler alanında etkinlik gösteren iş yerlerine KOSGEB destek vermez.
 • Kültür, sanat, spor, eğlence alanında destek bulunmamaktadır.

KOSGEB Destek Verdiği Sektörleri Nereden Bulabilirim?

Bunun için KOSGEB ‘in resmi internet sayfası olan www.kosgeb.gov.tr adresine girerek DESTEK VERİLEN SEKTÖRLER kısmına girmeniz yeterlidir. Buradaki kodlardan herhangi birisi sizin etkinlik alanınızda var ise destek alabiliyorsunuz anlamına gelir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir