Kosgeb Hibe Kredisi ile Besi Çiftliği Kurma

Türk insanoğlunun et yemeyi seven bir millet olması ve genel anlamda yiyecek kültüründe etin oldukca kullanılması ve nüfusumuzun da her geçen gün artmaya devam etmesi ile beraber, ete olan talebin artması, bu talebin arzı için kafi alt yapının olmaması maalesef et fiyatlarına tavan yaptırmaktadır. Hem de her yıl 1 kere Kurban Bayramı sebebiyle canlı hayvan piyasasının da hareketlenmesi bu fiyatların birazcık daha yükselmesini sağlamaktadır. Hatta bazı yıllarda Kurban Bayramı dönemlerinde ve gene etin fiyatının oldukca arttığı dönemlerde canlı hayvan ithalatı bile yapılmıştır.

Bunu gören devlet, bu mevzuda doğrusu hayvancılığın yaygınlaşması adına besicilik ve hayvancılık yapmak isteyen yurttaşlarımıza, faizsiz kredi, bağışlama benzer biçimde birçok maddi imkanı cömertçe sunmuştur. Bu mevzuda verilen bağışlama kredi ve faizsiz krediler için ise ilgili kurum KOSGEB ‘tir. Tam da bu mevzuyla ilgili olarak bugünkü yazımızda; KOSGEB bağışlama kredi ile besi çiftliği oluşturmak için nelere gerekseme duyulmaktadır mevzusunda sizlere data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Besicilik yapmak isteyenler; ister koyun – keçi, ister sığır yada isterse kümes hayvanları ile ilgili olarak KOSGEB imkanlarından faydalanabilmektedir. Sadece bu imkanlar yetiştirmek istediğiniz hayvanın cinsine nazaran değişim gösterebilmektedir. Besicilik halletmeye kabul eden ve bu mevzuda KOSGEB ‘ten yardım almak isteyenlerin izlemesi ihtiyaç duyulan yol…

İlk olarak KOSGEB ‘in web sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresinden veri tabanı kaydı yaptırılmalı, sonrasında KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. KOSGEB tarafınca yapılacak kontroller sonucunda, herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde ilgili desteklere müracaat hakkı kazanılmış olacaktır. Ek olarak KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalı ve bu eğitimlere % 80 devam edilmesi gerekmektedir. Bu eğitimler sonucunda size KOSGEB tarafınca bir sertifika verilecektir. Hibelere ve faizsiz kredi desteklerine başvurmadan ilkin bu sertifikanızın olması gerekmektedir.

Özetlemek gerekirse süreçten bahsettikten sonrasında birazcık daha uzmanlık alanına girelim ve KOSGEB besicilik hayvancılık şartlarından ve imkanlarından daha detaylı bahsedelim. İşletme kuruluşu için 3.000 TL ‘lik bir destek, alet – ekipman için 15.000 TL ‘lik bir destek, işletme desteği olarak ta 12.000 TL ‘lik bir destek olmak suretiyle toplam 30.000 TL ‘lik bir destek verilmektedir.

Birde şartlara bakacak olursak;

Büyükbaş hayvan besiciliğinde aranan şartlar; alınacak büyükbaş hayvanın Türkvet ‘e kayıtlı olması, dişi olan büyükbaş hayvanların en fazla bir kere doğurmuş olması, 3 yaşından büyük olmaması (manda için 4 yaş), cinsinin ise holstein siyah – alaca ya da hutta brownsiwis, simenta, jersey eşeysel olması gerekmektedir.

Küçükbaş hayvan besiciliğinde aranan şartlar; minimum 100 tane küçükbaş hayvan alınması ya da hâli hazırda bu işi yapanların hayvan sayısını minimum 100 ‘e çıkarmaları, alınacak hayvanın sistemde 3 ay süreyle Kayıtlı olması, küçükbaş hayvanlarının cinsiyetinin adam olması, alınacak küçükbaş hayvanın minimum 6 aylık olması gerekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir