Kosgeb İş Planı Örnekleri 2021 (YÜZDE YÜZ ONAYIN SIRRI)

Kosgeb kuruluşu vatanımızda her yıl yüzlerce esnafımıza 50 bin lira bağışlama ve 100 bin liraya kadar proje ve iş planı karşılığında destek veriyor. Bu desteklerden yararlanmak isteyen esnafımızın 32 saatlik kurs sonunda hazırladığı iş planı ile başvurması gerekiyor. Garantili projeler ile başvuran gençlerimiz 2021 senesinde da bağışlama almaya hak kazanıyor. Burada mühim olan KOSGEB’in istediği şeyi bilip, iş planı örneği ile müracaat yaparken eksiklerin büyük bölümünü tamamlamış olmaktır.

Kurs esnasında projenin iyi mi hazırlanacağı anlatılsa da, daha ilkin hazırlanan ve bağışlama kredi alınan projeler daha oldukça tercih ediliyor. Esnafkredi.net sitemizde; minik esnafından büyük esnafına, rahat usulden şirketlere kadar 24 tane hazır KOSGEB iş planı örneklerini listeledik.

Örnekler kişiler tarafınca boş iş projesinden hazırlanmış olup, tüm içerikler girişimcinin kendi isteğine bakılırsa şekillenmiş durumdadır. Tam olarak aklınızda ki iş fikrini uygun proje bulamazsınız. Örnek vermek gerekirse; Manav dükkanı açmak isteyenler giyim projesinin pazarlama kısmını, cafe açmak isteyenler büfe projesinin reklam kısmını değerlendirebilir. Kosgeb yüzlerce değişik sektöre kredi veriyor. Kosgeb iş planı örnekleri listesini inceleyebilirsiniz.

Size uygun olan sektörü inceleyebilir ve iş planınızı kendi işinize uyarlayabilirsiniz.

AİLE ÇAY BAHÇESİ İÇİN İŞ PLANI ÖRNEĞİ

Projeyi hazırlayan Murat bey daha ilkin benzer işletmelerde çalışmış. Bu projeyle, çevrede en oldukça tercih edilen Aile Çay evi olmayı hedefliyor. Çayın yanı sıra müşterilerine hamburger, tost şeklinde aperitif ürünleri de satmayı planlıyor.

aile-çay-bahçesi-kosgeb-iş-planı-örneği
Aile Çay Bahçesi

AİLE ÇAY BAHÇESİ PROJE ÖRNEĞİ

DERİ GİYİM VE AKSESUAR ÜRÜNLERİ SATIŞI 2021 ÖRNEK

Proje Kocaeli Üniversitesince hazırlanmış ve iş planına bakılırsa, Deri mont, çanta, ayakkabı, ve kemer satışı meydana getiren bir işyerinin açılışını hedefliyor. Deri ürünlerin, bilhassa kadın giyimde tamamlayıcı ürünler olduğu öne sürülmüş. İşyerinin çarşının oldukça işlek bir caddesinde açılması planlanmış.

Ayakkabı Çanta Satış İş Planı Örneği

BAKKAL VE MARKET

Bu iş planında mahallede bir bakkal dükkanı açılması için proje hazırlanmış.  Markette bulunan tüm reyonlar aylara bölünerek gereksinim duyulan ürünler ve averaj tutarları hazırlanmış.

bakkal-market-kosgeb-iş-planı
Bakkal market

Süper market, büfe, şarküteri yada minik bir bakkal dükkanı açmak isteyen yurttaşlarımız bu projeyi değerlendirebilirler.

BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİS PROJESİ

Bir bilgisayar teknik servisi açılmak istenmesi sonucunda bu iş projesi doldurulmuş. İş yerinin bulunmuş olduğu civardaki tüm web cafelerin ve bilgisayar servisine gereksinim duyulan dükkanların bilgisayarlarının onarım edilmesi amaçlanıyor. Projenin öteki hedefi ise yakın çevrede ki esnafın bilgisayarlarının onarım edilmesini kapsıyor.

kosgeb-bilgisayar-teknik-servis-iş-planı-örneği
Bilgisayar Teknik Servis Projesi

Bilgisayar Teknik Servis ve Satış

DOĞALGAZ KOMBİSİ, PETEK SATIŞI, RADYATÖR SATIŞI

Doğalgaz kullanımının günden güne artmasıyla birçok işletmenin ısınma ihtiyacını karşıladığı elektronik ürünlerin tamiri, bakımı ve yenilenmesi gerekiyor. Bu kapsamda işyeri sahibi Hakan bey, dükkanında Doğalgaz kombisi ve benzer ürünlerin satışı için KOSGEB’den destek talep ediyor.

Doğalgaz Tesisatçısı İş Planı

TEKSTİL DİKİŞ FABRİKASI

Giyim sektörüne ürün yapmaya çalışan Ercan bey, toptan kumaş satın alarak fabrikasında bu kumaşların işlenmesini ve dikilen elbiselerin satılmasını hedefliyor. Ercan beyin defolu olarak giyim ürünleri içinde bir planı var. Bu ürünlerin perakende olarak satılması istiyor. Bu şekilde bir giyim dikim atölteyesi/fabrikası oluşturmak isteyen girişimcimiz KOSGEB’den kredi talep ediyor.

Elbise Üretim Projesi

FOTOĞRAF STÜDYOSU

Proje sahibi Olcay bey, İstanbul’da bir fotoğraf stüdyosu oluşturmak istiyor. Bu kapsamda hazırladığı iş projesi fotoğraf stüdyosu kategorisinde iş oluşturmak isteyen yurttaşlarımıza KOSGEB örnek iş planı niteliği taşıyor. Olcay bey iş yerinde sanat ve fotoğrafçılığı birleştirerek müşterilerine kaliteli bir hizmet vermeyi amaçlıyor.

Fotoğraf Stüdyosu Projesi
Fotoğraf Stüdyosu

Fotoğraf Stüdyosu KOSGEB İş Planı Örneği

OPTİK GÖZLÜKÇÜ DÜKKANI

İzmir ilimizden gözlük ve benzer ürünlerin satılmış olduğu bir optik açmak isteyen Vacit bey, iş yerini hususi bir göz hastanesinin yanında açmayı planlıyor. İş yerinin hastane yakınında olması sebebiyle, reçeli gözlük almak isteyenlerin iş yerlerini ziyaret edeceğini düşündüğü şeklinde, bunun haricinde dükkanında meşhur markaların güneş gözlüklerini de satmayı hedefliyor.

Gözlükçüler İçin Optik Projesi

GÜÇ KAYNAĞI PANOSU İMALATI (ELEKTRİK)

Kosgeb iş planını hazırlayan Hakan bey, bu projesinde fabrikalarda kullanılmakta olan, elektrik panolarının üretilmesini hedefliyor. Tüm pano parçalarını hazır olarak almayı düşünen Hakan bey, bu parçaları KOSGEB’den kredi alarak kuracağı iş yerinde birleştirecek ve satışa hazır duruma getirecek. Hakan beyin pazar araştırması bir tek fabrikalar ve büyük işletmeler üstüne kurulmuş vaziyette. Elektrik ve elektriksel işler için KOSGEB iş proje örneği arayan esnaf adaylarımız bu projeyi inceleyebilir, içeriğinden örnek alabilirler.

Elektronik Güç Kaynağı Üretimi Projesi

GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Kocaeli ilimizde açılması planlanan ve güvenlik ürünlerinin satışı için proje hazırlanmış. Bu projede {güvenlik kamerası}, alarm aleti ev ve iş yerlerinin hırsızlara karşı güvenliğinin sağlanması için lüzumlu tüm alet ve edevatların satışı ile montajı yer almıştır. Projede iş yeri için 2 tane van tipi otomobil alınması ve iş yerine özle bir internet sayfası kurularak, müşterilere bu site üstünden ulaşılması da hedeflenmiş.

Elektronik ve Güvenlik Kamerası Satışı İş Planı
Elektronik ve Güvenlik Kamerası Satışı

Elektronik sektörüne de yakın olan güvenlik sistemleri iş projesi, her iki alanda dükkan açmak isteyen esnaflarımız tarafınca tercih edilebilir.

Kamera ve Güvenlik Sistemleri Projesi

İŞGEM PROJE ÖRNEĞİ

Bilinmiş olduğu suretiyle Kosgeb Girişimci Desteği programında İŞ-GEM projeleri ayrı bir içeriyor. Projenin hazırlanmasından tutunda, desteğin verilmesine kadar İŞGEM proje örnekleri ötekilerden değişik bir alanda bulunuyor. Eğer girişimcimiz, İŞGEM proje örneği ile KOSGEB’e müracaat yapmak istiyorsa, bu örnek projeyi inceleyebilir ve bu kapsamda bir plan hazırlayabilir.

İŞGEM Proje Örneği

CAFE, KAFETERYA

Türkiye’de girişimcilerin en oldukça açmayı hedefledikleri 3 işyerinden bir tanesi cafelerdir. Cafe sahibi olmak içecek ve yiyecek sektöründe hizmet vermek dışarıdan görüldüğü kadar rahat değildir. Gençlerin kahvehanesi şeklinde hizmet veren cafeler, pastaneler, aile çay ocakları, fast foodlar nerede ise aynı konsepte haiz ve aynı şekilde para kazanan iş yerleridir. Bu kapsamda aile çay ocağı için hazırlanmış bir proje örneği ekte sunulmuş olup, bu iş planı örneği istenildiği taktirde bir pastaneye yada bir cafeye de uyarlanabilir.

Kosgeb Cafe İş Planı Örneği

Cafe Kafeterya Projesi

KIRTASİYE VE FOTOKOPİ

Murat bey hazırladığı projede, müşterilerinin fotokopi ihtiyacını karşılamayı hedeflerken bununla beraber de kırtasiye malzemeleri satmayı hedefliyor. Murat beyin kırtasiye dükkanı açmak yerine aslolan amacı iş yerinin konsepti fotokopi üstüne kurulmuş vaziyette olup,  girişimcimiz iş yerine 6 tane fotokopi makinesi almayı amaçlıyor. Bu kadar makinenin satın alınmasının sebebi ise iş yerinin okula oldukça yakın bir mesafede kurulmasıdır. Kırtasiye, kitapçı yada fotokopici açmak isteyen yurttaşlarımız projeyi örnek alabilirler.

Kırtasiye Fotokopici İş Planı Örneği

GIDA ÜRETİM TESİSİ

Aydın ilimizde bol miktarda bulunan kuru incilerin Türkiye’nin dört bir yanında satıldığını tamamımız biliriz. Kosgeb kredisi almak isteyen Yasin bey, Aydın ilimizde üreticiden satın almış olduğu kuru incileri, kuracağı işletmesinde paketlemeyi ve paketlenmiş durumda ki hazır kuru incirleri gene Türkiye pazarında satışa sunmayı hedefliyor. Yasin açık halde satılan bir kuru incirin paketlenerek satılması durumunda daha çok para kazandıracağını düşünüyor. Yasin bey iş yeri için bir depo ve ofis kiralayacak ve ileride işler büyüdüğünde otomatik makineler alıp, bayilikler vermeyi hedefliyor. Besin sektöründe paketleme ve satışa hazırlama alanında KOSGEB iş planı hazırlamak isteyen girişimcilerin bu projeyi incelemelerini tavsiye ederiz.

Gıda Üretim Projesi (Kuru İncir Paketleme)

MARANGOZHANE

Marangoz atölyelerimiz için hazırlanan proje örneğinde, ahşap mutfak dolabı üretilmesi ve ilk olarak yakın pazarda, hemen sonra ise yurt haricinde pazarlanması hedeflenmiştir. Proje sahibi Turan bey, Ankara ilinde bir kereste işleme iş yeri sahibidir. Başlangıçta minik bir işletme olan dükkan ilerleyen zamanda, bir mutfak dolabı ücretim işletmesi haline getirilerek seri üretime geçiş meydana getirecek. Marangoz ve mutfak dolabı iş işplanı arayanlar  inceleyebilir.

RENTACAR OTO KİRALAMA

Rentacar kiralama ve otomotiv hizmetleri işletmesi açmak isteyenler için hazırlanmış projede, hususi araçlar kiralanacak.  İş yerinin kurulacağı bölge olarak, talebin oldukça, rekabetin azca olduğu bir yer seçilmiş. Oto galeri yada otomobil kiralama rentacar hizmetleri veren bir işletme oluşturmak isteyen girişimciler örnek olarak bu projeyi inceleyebilirler.

TEKSTİL SATIŞI ATÖLYESİ

Havlu, bornoz, nevresim ekibi üretimi iş fikrinin hazırlanmasının sebebi, girişimcinin daha ilkin de bu sektörde çalışmış olması ve Bursa ilimizde bu tür işletmelerinin popüler olmasını kapsıyor. Girişimcimiz ilk yılda yapmış olduğu satış oranını, 3 yıl sonrasında ikiye katlamak istiyor.  Bu iş fikri tekstil sektöründe, adam yada kadın, spor ve klasik tüm tarzlardan bayilik almak isteyenlere yada elbise satış mağazası açmak isteyenlere örnek olacak düzeyde hazırlanmış.

Tekstil Üretim Atölyesi

UYDU ALICI RECEİVER VE ELEKTRONİK

Elektronik sektörüne eli yatkın olan Onur bey, perakende olarak tv ve anten kurulum ve satışı, receiver (uydu alıcı aygıt) satışı da yapmayı planlıyor. Elektronik ve elektrik sektöründe informasyon sahibi olan ve bu meslekten ekmek yemeyi hedefleyen esnafımız için örnek alınacak düzeyde bir proje hazırlanmış. Onur bey rahat usul defter kaydı yaptırıp, rahat usulden vergi ödemek yerine bir limited şirketi kurarak, firmanın olanaklarından yararlanmak istiyor. Onur bey ticari sicile kayıt yaptıracağı için Ustalık belgesi de gerekmiyor.

Uydu Anten Elektronik Televizyon

WAFFLE KUMPİR CAFE FAST FOOD PROJELERİ

Kocaeli İlimizin İzmit ilçesinde bulunan ve çarşının en kalabalık yeri olarak malum yürüyüş yolu bölgesinde, waffle ve kumpir satışı yapılabilecek bir iş yeri oluşturmayı amaçlıyor. Son yıllarda gençlerimizin fast food alışkanlığının günden güne artış göstermesi ve besin, yiyecek sektörünün eskimemesi sebebiyle bu  sektörde bir cafe açarak para kazanmayı hedefleyen Muhammet bey, waffla’da İzmit’in bir numarası olmayı amaçlıyor.

Waffle Kumpir Satış Dükkanı İş Planı
Waffle Kumpir Satış Dükkanı

Waffle Kumpir Proje Örneği

YAPI DENETİM

Bu proje her ne kadar nalbur dükkanı açmak isteyenlerin aramış olduğu bir örnek olsa da, girişimci Mahmut beyin amacı, zelzele sonrasında binaların sağlamlık derecelerinin ölçüldüğü ve bu yönde projeler hazırlandığı bir yapı denetim şirketi kurulması amaçlanıyor. İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinin başlamadığı semtlerde hizmet verecek. Türkiye’de zelzele yönetmeliğine uygun konuların inşa edilmesi için mevzuat hükümlerine bakılırsa yapı denetim bilirkişi hizmetleri mühim bir sektör haline geldi. Bu sebeple inşaat sektöründe iş oluşturmak isteyen, müteahhitler yada yapı malzemeleri satan iş bölgeleri de bu sektöre adım atmak için örnek Kosgeb yapı denetim iş planını inceleyebilirler.

KOSGEB Yapı Denetim İş Planı Örneği

PAZAR TEZGAHI

Kosgeb’in en oldukça müracaat almış olduğu sektörlerden biri de pazarcılık sektörüdür. Bu alanda gıdadan giyime, balıkçılıktan nalburiye sektörüne kadar binlerce esnafımız ekmek yiyor. Büyük pazarlarda ki pazarcı esnafın satış oranları bir oldukça ilimizde bulunan çarşı dükkanlarından daha çok para kazandırıyor. Kosgeb pazarcılık iş projesinde daha ilkin bu sektörde senelerce çalışan Ahmet bey, İzmir ilimizde ki pazarlarda satış yapmak suretiyle bir yumurta satış tezgahı açmayı planlıyor. Daha ilkin örneklerini gördüğümüz suretiyle Ahmet bey de, her ne kadar küçük çapta bir işletme kuracak olsa da, vergilendirme sistemi olarak Şirket usulünü tercih ediyor.

KOSGEB Seyyar Satıcılık ve Pazarcılık İş Planı Örneği
Pazarcılık

Pazar Tezgahı İş Planı Örneği

Yukarıda saydığımız 24 tane KOSGEB iş planı proje örneği haricinde Kosgeb’in kendi hazırladığı boş proje örneği de sitemizde mevcuttur. Kosgeb örnek iş planı doldurma adlı dokümanı bilgisayarınıza indirerek, adım adım projenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Hazırlamada gerçek amaç şudur; İş Planını bu tarz şeyleri yapmış olursanız yolunuza devam edebileceksiniz diyen bir araçtır. Bu yüzden bizim için oldukça önemlidir. Eğer elimizde iş planı olmaz ise sapmaları görmemiş oldukça zorlaşacak ve Farkına varmadan gereksiz sorunları yaşayacağız. Oysa bu krizleri daha evvelinde görüp bunların zamanda tedbir almamız hedeflerimize bakmamızı o kadar da kolaylaştıracaktır. KOSGEB iş planı hazırlama da ki esas gayemiz varmak istediğimiz noktaları ve buraya iyi mi varacağım göstermektir. Yoksa bunun bizlere başka bir yararı yok. Buna da hep beraber yaparsak kısaca şirkette yada işte çalışan hepimiz, her kim olursa olsun ve hedeflerimizi paylaştığınız takdirde onların katılımına daha çok olmuş olacak ve inandıkları katıldıkları hedeflere varmak için çaba gösterirler. Bu yüzden ister fakat fakat oldukça kullandığımız süre hem motivasyonu sağlayacak bir unsur hem de devamlı yolumuzu gözleri bizlere destek olacak bir denetim aracıdır. Bunun yanı sıra gene daha ilkin söylediğimiz şeklinde potansiyel Ortaklar banka Leasing şirketi şeklinde bizlere finansal destek sağlayacak firmalarda bu haritayı görmek isteyeceklerdir. Şundan dolayı onlar da verdikleri parayı geri alabileceklerini görmek istiyorlar.

Bu ifade genel proje hazırlama üstüne olsa da aslına bakarsanız KOSGEB size para ödemek için onay alan bir iş planını kesinlikle hazırlamanızı isterim. Ben size bu mevzuyu atlamayın derim.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir