Kosgeb Kredi Şartları Nelerdir?

Yeni iş fikri ile proje üreten birçok girişimci için ümit ışığı olan Kosgeb minik ve orta ölçekli şirketlerin de kendilerini geliştirmesi için bir dayanak noktası haline gelmiştir. Yeni iş fikri olan sadece hayallerini gerçekleştirmek için nakdi olmayan birçok girişimci kosgebin bağışlama kredi ve sıfır faizli kredi olanaklarından belirli şartlar karşılığında yararlanabiliyorlar. Kosgeb için öncelikli koşul açılacak olan iş yerinin ya da mevcut olan bir iş yeri için geliştirme projelerinin hazırlanmasıdır. Bu projelerin en mühim özelliği daha ilkin geliştirilmemiş bir proje olmasıdır. Oldukça şahıs tarafınca sunulan projeler kosgeb tarafınca değerlendirmeye alınmıyor. Sadece sektörel anlamda hemen hemen oldukca fazla yaygınlaşma göstermemiş alanlar için meydana getirilen başvurular kosgeb tarafınca çoğu zaman pozitif yönde olarak karşılanıyor.

Kosgeb Kredi Başvurularında Danışman Desteğinin Önemi Nedir?

Girişimciler tarafınca hayallerindeki iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için yapılacak olan kosgeb başvuruları oldukça büyük ehemmiyet arz ediyor. Sadece bu başvurular belirli şartları taşımış olduğu için girişimcilerin müracaat yaparken dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan birçok husus söz mevzusu oluyor. Hiçbir destek almadan bu başvuruları değerlendiren girişimciler tamamlanmamış belge ve evrak sebebi ile almaları ihtiyaç duyulan kredileri oldukca sonrasında alabiliyorlar. Bu da hayallerini gerçekleştirmek için kendilerine süre kaybı yaşatıyor. Bu yüzden girişimciler için süre kaybı yaşamaları için kosgeb müracaat destek hizmetleri sunuluyor. Mevzusunda uzman danışmanlar tarafınca kosgeb müracaat şartları oldukça kolay ve özenli bir halde yerine getiriliyor.

Kosgeb Eğitimlerinin Özellikleri Nedir?

Kosgeb imkanlarından yararlanmak için girişimcilerin öncelikli olarak yerine getirmeleri ihtiyaç duyulan mevzu kosgeb eğitimleridir. Eğitimler neticesinde verilen kosgeb eğitim sertifikası ile girişimciler kosgebe başvurabiliyorlar. Kosgeb eğitimleri 7 haftalık bir süre sonunda sonlanıyor. Kosgeb eğitimlerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş hepimiz katılabiliyor. Kosgeb eğitimlerinin en büyük şartı ile girişimci adaylarının eğitimlerde devamsızlık yapmamalarıdır. Eğitim neticesinde alınan sertifika ile girişimciler açacakları iş bölgeleri için mühim bir adım atmış oluyorlar.

Kosgeb Projelerinin Nitelikleri Neler Olmalıdır?

Kosgeb girişimci adaylarından açacakları iş yeri ya da mevcut olan sadece geliştirmek istedikleri iş bölgeleri için belirli şartların yerine getirilmesini istiyor. Bu proje şartları kapsamında açacakları iş yerlerinin fiziki mekan özelliklerinden, iş yerinde kullanılacak teçhizatlara kadar ve hem de 1 ile 9 arası personel çalıştırılması ve personellerin sıhhat güvenceleri ile maaş bilgilerinin belirlenen standartlara uygun bir halde işlerlik kazanmasını istiyor. Bununla birlikte ürün ve hizmetler mevzusunda hitap edilecek alan kişi portföyü benzer biçimde mevzularda da kosgebin belirlemiş oldukları şartların yerine getirilmesi isteniyor.

Kosgeb’den Bağışlama Kredi Almak İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

Girişimcilerin kosgeb’den bağışlama kredi ya da faizsiz kredi alabilmeleri için ilk olarak kosgeb müracaat işlemleri devam ederken açmak istedikleri iş yerlerini kosgeb şartlarına uygun bir halde açmaları gerekiyor. Bu işlemleri yaparken iş yeri için lüzumlu olan tüm lüzumlu işlemleri ve harcamaları kendileri yapmaları gerekiyor. Kosgeb başvuruları onaylandığında girişimcilerin iş yerlerini açarken yapmış oldukları tüm harcamalar kosgeb tarafınca karşılanıyor ve talep edilen bağışlama kredi ya da faizsiz kredi de girişimcilerin hesapların aktarılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kosgeb Başvurularında Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Bir iş yeri olan ve bu iş yerinin daha geliştirilmesini isteyen ya da ev hanımı ve herhangi bir sigorta güvencesi olmayan kişilerin kosgebe başvurmadan ilkin dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan en mühim özellik yapacakları proje ve verecekleri hizmete ilişkin sektörün kendilerine kazanç sağlayıp sağlamayacağını tespit etmeleridir. Bununla birlikte iş yerinin açılacağı bölgenin verilecek olan ürün ve hizmetler mevzusunda etkili olup olmayacağının da araştırılması gerekiyor. Bu yüzden iş yeri açma fikri olan girişimcilerin açacakları iş yerlerinin yerlerini evvelinde belirlemeleri ve kendilerine kar getirici özellikte olmalarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Kosgeb Kredi İmkanları Nedir ve Ne kadara Ayrılır?

Kosgeb, yeni bir iş yeri açmak isteyen ya da mevcut olan iş yerinin geliştirilmesi mevzusunda kosgebe müracaat icra eden girişimcilere gene girişimcilerin talepleri doğrultusunda iki türlü olanak sunuyor. Bu imkanlardan birisi 50 Bin TL’ye kadar bağışlama kredidir. Bağışlama kredi girişimcilere verildiği andan itibaren geri ödemesiz bir halde veriliyor. Geri ödemesiz olması sebebi ile girişimcilerin iş yeri açarken yapmış oldukları harcamaları tam anlamı ile ödemeleri mevzusunda da büyük kolaylıklar sağlıyor. Bir öteki hizmet ise 100 BİN TL’ye kadar faizsiz kredidir. Bu hizmette girişimcilere 100 BİN TL’ye kadar kredi verilerek faiz olmadan belirlenen vadeler ışığında oldukca küçük rakamlar ile geri ödeme yapılması isteniyor. Bu her iki olanak da girişimciler için oldukça elverişli olduğundan her iki olanak için de başvurular oldukça çok oluyor.

Kosgeb Eğitimleri Nerede Veriliyor?

Kosgeb devlete bağlı bir kurum olmasından dolayı nerede ise her ilde kosgebin bağlı olduğu merkezler bulunuyor. Müracaat icra eden girişimciler bu merkezlerde eğitimler alıyorlar. Sadece bir ilçe ya da köyde oturan girişimcilerin bulundukları bölgede kosgebe ilişkin merkezler bulunmuyorsa kendilerine en yakın merkezlere müracaat yapabiliyorlar.

Kredi Hakkı Kazanmadan Ilkin Yapılacak İşlerin Belgelendirilmesi

Kredi hakkını hemen hemen kazanmamış sadece iş yerini açmak için kendi imkanları ile işe koyulmuş girişimciler yapacakları her harcaması belgelendirmeleri gerekiyor. Belgelendirme işleminin yapılması ile beraber kredi onayı vardığında bu belgelerin ibraz edilmesi ile beraber meydana getirilen harcamalara ilişkin tutarlar geri ödeniyor.

tıkla sorunu sor

Kosgeb Kredi Şartları Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir