KOSGEB Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar Ve Şartlar Başvuru Şekilleri

Devlet destekleri ile iş yeri kuran girişimci adaylarının her geçen gün sayısı artmaya devam ediyor. Devletin desteklerine baktığımızda; vergi muafeyeti, çalıştırılan personel için SGK prim ödemesi mevzusunda destek sunar, bağışlama destekleri, düşük faizli kredi desteği, faizsiz kredi desteği benzer biçimde destek sunar bulunduğunu görmekteyiz. Takdir edeceğiniz suretiyle; devletin girişimci adaylarına vermiş olduğu destek sunar mevzusunda en etkin kurumlarından birisi KOSGEB (Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) ‘tir.

Daha ilkin siz kıymetli okurlarımız için KOSGEB destekleri üstüne bir fazlaca mevzuda sizleri bilgilendirdiğimiz suretiyle; bu yazımızda ise; Kosgeb kredisi almak için lüzumlu evraklar ve şartlar müracaat şekilleri üstüne konuşmaya çalışacağız.

Nereden Adım atmak Gerekiyor?

Bir ihtimal bu hususta daha ilkin okurlarımızın dikkati bu noktaya fazlaca kez çekmeye çalıştık sadece girişimci adayları maalesef KOSGEB ‘in destekleri mevzusunda nereden başlamaları icap ettiğini atlıyor ve daha sonrasında ise tüm emekler ve beklentiler boşa gitmiş oluyor. Bu yüzden kesinlikle ve kesinlikle KOSGEB  ‘ten ilk kez kuracağınız iş yeri için bir destek almak istiyorsanız bu durumda işletmenizin kuruluşunu KOSGEB Girişimcilik Sertifikanızı aldıktan sonrasında yapmalısınız. Eğer kuruluşunuzu daha evvelinde yaptıysanız bu durumda bağışlama desteklerinden yararlanılamayacaktır. Sadece faizsiz ya da düşük faizli destek kredilerinden yararlanılabilecektir. KOSGEB tarafınca 50 bin TL ‘ye kadar geri ödemesiz kısaca bağışlama desteği verilmekte olup, yeni bir iş yeri kuracak bir girişimci talibi için bu rakamın {hiç de} hafife alınacak bir sayı olmadığını söylememiz gerekiyor. Dolayısıyla ilk kez iş yeri kuracaklar için altın kuralımız; eğitimimizi tamamlayıp, sertifikamızı almadan herhangi bir resmi kurum işine girişmiyoruz.

Iyi mi Başvuracağım?

KOSGEB ‘in nimetlerinden yararlanmak için ilk olarak KOSGEB eğitimlerine katılmalısınız. Eğitimlere katılmak için ise; dönemsel olarak oluşturulan ve  KOSGEB ‘in web sayfası olan www.kosgeb.gov.tr adresinde duyuru edilen kurs dönemlerini takip etmeli, size uygun olan eğitim dönemine başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuzu ise; KOSGEB İl Müdürlüklerinden ya da İş Kur şubelerinden yapabilirsiniz. Müracaat esnasında herhangi bir belge gerekmemektedir. Başvurunu yapmanızın, kati kabul edileceği anlamı taşımadığını da sizlere açıklayalım. Sınıfların belli bir kapasitesi olduğundan, başvurduğunuz bölgedeki yoğunluğa bakılırsa bir ihtimal ikinci bir ihtimal üçüncü başvurunuzda kabul edilebilirsiniz. Sadece ısrarla başvurunuzu hayata geçirmeye devam etmelisiniz.

Müracaat Kabul Edildikten Sonrasında

Başvurunuzun kabulü ile beraber size nerede eğitim alacağınız ve eğitimin ne süre başlamış olacağı bildirilecektir. Bu eğitimler minimum 32 saat sürecektir. Gün olarak ise; minimum dört gün sürmektedir. Bu eğitimler tamamen parasız olup, sizlerde herhangi bir isim altında kesinlikle ücret talep edilmemektedir. Eğitimin tamamlanması ile beraber artık KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası sahibi olacaksınız. Sertifikanızın imza aşaması gene bölgenin yoğunluğuna bakılırsa uzun sürebilir. Sadece eğitime her katılana bu sertifika verilmektedir. Başarısız sayılan ya da sertifika verilmeyecek kimse yoktur. Bir tek devamsızlık yapılmaması gerekmektedir.

Hangi Şartları Taşımak Gerekiyor?

Yeni girişimci olarak KOSGEB ‘in bağışlama ve faizsiz kredi desteğinden yararlanabilmek için; son bir senelik süre diliimi içinde girişimci adayının oluşturmayı düşündüğü iş ile ilgili herhangi bir şirketinin olmaması, hâli hazırda kendisine ilişik başkaca bir işletmenin olmaması, gene bu şekilde bir şirket var ise yüzde 50 ‘den fazla ortaklığının bulunmaması, SGK ‘lı olarak başka bir yerde çalışmıyor olması ve etkinlik gösterilmesi planlanan sektöründe KOSGEB ‘in destek verdiği sektörlerden birisi olması gerekmektedir. Bilhassa son madde mevzusunda da fazlaca fazla hata yapılabildiğini unutmayalım ve sektörümüzü iyi seçelim.

KOSGEB‘in Desteklediği Sektörler

Bu mevzuda KOSGEB ‘in çizgileri oldukça nettir. KOSGEB tarafınca destek gören sektörleri öğrenmek için gene KOSGEB ‘in internet sayfası üstünden denetim sağlayabilirsiniz. Bu sıralama devamlı olarak günceldir. Bir değişim yapıldığında kısa süre içinde listeler güncellenmektedir. Direkt olarak desteklenen sektörler buluna ulaşmak isteyenler http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir linkini kullanabilirler.

Eğitimler Tamam Sektörde Seçildikten Sonrasında

Artık bu aşamada yavaş yavaş mevzunun aslolan kısmına girmeye başlıyoruz. Kısaca işletmemizi kuracağız. Kurduğumuz işletmemiz ile ilgili olarak bizlere KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminde öğretilen projemizi hazırlayacağız. Unutmayalım KOSGEB ‘ten destek almak için kuracağımız firmanın kişi, limited ya da anonim şirket olması gerekmektedir. Adi ortaklıklarla kurulan işletmeler KOSGEB ‘ten destek alamamaktadır. Ek olarak kuracağınız iş yerinizin birden fazla ortağı var ise; KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişinin bu şirketteki ortaklığının minimum yüzde 30 oranında olması gerekmektedir.

Projemizi KOSGEB ‘e sunduktan sonrasında lüzumlu incelemeler yapıldıktan sonrasında artık bu noktadan sonrasında projeniz incelenecek, onayı ile beraber artık maddi ödemeler kısmına geçilecektir. KOSGEB destekleldiği alanlarda satmaca ile yaptığınız alışverişleriniz için ödeme yapmış olacaktır bunu da unutmayalım.

Öteki KOSGEB Kredileri

KOSGEB ‘in hibe kredisinin yanı sıra 100 bin TL ‘ye kadar geri ödemeli faizsiz kredi ve gene son olarak 2017 senesinde hayata geçirdiği 50 bin TL ‘ye kadar faizsiz kredi desteği bulunmaktadır.

Yeni Girşimcilere 100 bin TL

KOSGEB tarafınca yeni girişimciler için verilen 100 bin TL ‘lik geri ödemeli olan kredisine baktığımızda; sıfır faizli, 30 ay süresince herhangi bir ödeme olmadığını görmekteyiz. Ödemeler 30 ay sonrasında başlamış olacak, ödeme dönemleri ise 3 ayda bir olacak şekilde 2 yıl olarak vadelendirilecektir.

Sıfır Faizli 50 Bin TL

Bu kredide; yakın süre ilkin başvuruların tamamlandığını ve kimlerin yararlanabileceğinin belli bulunduğunu açıklayalım. 50 bin TL faizsiz kredi hakkını kazananların KOSGEB ile anlaşması bulunan 9 bankadan birisine başvurmaları gerekmektedir.

Tüm Krediler İçin Lüzumlu Belgeler

KOSGEB bildiğimiz suretiyle bizlere herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Ödeme bankalar kanalıyla yapılmaktadır. Ödeme işlemleri aşamasında lüzumlu olan belgeler ise; kimlik belgeniz ve gene KOSGEB ‘in krediye hak kazandığınızı gösterir belgesi, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopiniz gerekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir