KOSGEB Kurumu Nereye Bağlıdır?

1990 senesinde kurulmuş olan Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısaca halk içinde malum adı ile KOSGEB kurumu, Resmi Gazete’de kuruluşunu duyuru etmesinin peşinden bir kamu kuruluşu olarak hizmet vermeye adım atmıştır.

Endüstri ve Tecim Bakanlığı tarafınca kurulmuş olan KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti anayasasına bağlı olarak tüm hususi hukuk hükümlerine doğal olarak olarak hizmetlerini sunmaktadır. Yıl 2011’e vardığında ise çıkarılmış olan Kanun Hükmünde Kararname ile Endüstri ve Tecim Bakanlığına olan bakanlığın isim değişikliğine gitmesinin peşinden Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermeyi sürdürmüştür.

KOSGEB Niçin Kuruldu?

KOSGEB’in hangi bakanlık çatısı altında hizmet vermiş bulunduğunu öğrenmemizin peşinden en oldukca karşılaşılan probleminin yanıtını da vermek isteriz. KOSGEB Niçin kuruldu? Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak uzun senelerdir hizmet veren bu kurum, ülkemizin ekonomik altyapısını güçlendirmek adına oldukça ciddi hizmetler vermekte ve birçok genç girişimciye iş kurma alanı sağlamaktadır. Minik ve Orta İşletmeler ülkelerin ekonomisinin tabanını ve kalkınmasını hızlandırmakta oldukça etkili olan etkenlerdir. Bu yüzden de KOSGEB, ufak ve orta işletmelerin desteklenmesi, yeni girişimlerin kurulması için bu alanda sağlamış olduğu hibeler yada faizsiz kredileri ile destekleyen oldukça mühim bir kurumdur.İş yeri açmayı düşünen genç girişimciler yada iş yerini açtıktan sonrasında maddi problemler ile karşılaşan girişimcileri desteklemek için kurulan KOSGEB, verdiği destek sunar yardımıyla kurulmuş olan binlerce şirket içinde binlerce insana iş kapısı da açmış oluyor. Bu sayede ülkemizdeki çalışan insan sayısı oranı yükselirken, Kobilerde maddi sorunlarını aşarak daha çok iş imkanı sağlamaktadır.

KOSGEB kurumu işletmecilere ve girişimcilere bir tek maddi destek sunmakla kalmayıp vermiş olduğu eğitimler ile beraber işlemelerin daha yüksek kazançlar sağlamalarını da sağlamaktadır. Bu sayede girişimciler tarafınca kurulmuş olan işletmelerin ticari faaliyetlerini devam ettirmelerine büyük seviyede destek sunmaktadır.

Uyguladığı Destek Programları

KOSGEB kurumu tarafınca sunulan destek programları yardımıyla KOBİLER değişik alanlardaki girişimlerini kendilerine uygun olan destek programları üstünden müracaat yaparak işletmelerini kurabilirler. KOSGEB tarafınca sunulan destek programları ise, “Genel destek programı, girişimcilik destek programı, KOBİ proje destek programı, KOBİGEL-KOBİ gelişim destek programı, iş birliği güç birliği destek programı, AR-GE, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı, TEKNOPAZAR- teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama destek programı, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı, internasyonal kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı, laboratuar hizmetleri, kredi faiz desteği ve tematik proje desteği programı.”

KOSGEB Hizmetlerinden Iyi mi Yararlanılır?

KOSGEB destek programlarından yararlanmak için ilk olarak KOSGEB kurumuna ilişik resmi web sayfasından tüm destek programlarına dair detayları en detaylı şekilde bulabilirsiniz. Ek olarak müracaat formları ve müracaat formlarının iletilmesi için kurulmuş olan portalı yardımıyla birçok işlemi kolaylıkla yapmanızı sağlamaktadır. İnternet sitesi üstünden yapacağınız kayıt işleminin peşinden projenizi hazırlamanız gerekiyor. KOSGEB’e kayıt yaptıktan sonrasında daha ilkin kaydınızın olup olmadığı sorgulanır ve olmaması durumunda KOBİ’ler için hazırlanmış olan bildiri formunun doldurulması gerekiyor. Son olarak işlemler bittikten sonrasında kobi uzmanı ile yapacağınız görüşmelerin peşinden proje hazırlama ve proje ile beraber müracaat işlemi tamamlanmış olur.

KOSGEB’in Görevleri

KOSGEB kurumunun en mühim görevi AR-GE çalışmalarını destekleyerek geliştirmelere katkıda bulunmaktır. Sanayiler ve Üniversiteler arasındaki iş birliğinin sağlanması için ara bir kurum olarak kontakt hizmetlerini sağlamaktadır. Ek olarak işletmeler için internasyonal pazarlarda üretilen malları pazarlamak için destek projeleri sağlamak ve bu süre zarfında işletmeciler için sağlanabilecek kolaylıklardan işletmelerin faydalanmasını sağlamak şeklinde birçok görevi bulunmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir