KOSGEB Market Açma Hibesi Faizsiz Kredi

Kosgeb, girişimcilere ve kobilere destek veren kurumlardan bir tanesidir. Market açmak maliyetli bir iş olduğundan dolayı lüzumlu finansmanın sağlanması için kuruma başvurarak verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Market açmak için ne kadar para lazım diyenlere maliyetin market büyüklüğü bakımından değişeceğini açıklayalım. İçeriğimizden kosgeb market açma nace kodları ile ilgili informasyon alabilir ve bir iş planı hazırlayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

2021 senesinde market, büfe, şarküteri açmak isteyenler Kosgeb devlet desteklerine başvuruda bulunarak daha azca maliyetler ile kendi işlerini kurabilirler. Mahalle bakkalı ve ufak çaplı market açarak besin ürünü satışı yapmak için devlet destekli bağışlama kredi başvurularını kabul eden Kosgeb 2021 senesinde desteklerini sürdürmeye devam ediyor.

Market Açmanın Toplam Maliyeti Ne Kadar?

Market açmak için lüzumlu tüm malzemelerin alınması, satışı yapılacak ürünleri tedariği, açılış ve reklam giderleri ve işyeri dekorasyonu için toplamda 100 bin lira benzer biçimde meblağ ile bu giderleri karşılayabilirsiniz. Orta, süper ve mega market olarak bu giderlerin toplam maliyeti değişebileceğinden ilk olarak iş yeri açmak için maliyetlerin ne kadar tutacağının evvelinde belirlenmesi için market iş planı oluşturmanız gereklidir. Tek tek yapılacak tüm harcama kalemlerinin maliyetleri sadece bu şekilde anlaşılır ve ne kadar ana paraya gereksinim duyacağınızı bu yöntem ile görebilirsiniz. Ana para desteği veren Kosgeb’ e başvuruda bulunarak bu giderlerin bilhassa de işyeri açılışı için lüzumlu demirbaş ekipman ve vasıta gereç alımlarının giderlerini bağışlama krediler ile karşılama imkanından yararlanabilirsiniz.  Örnek bir maliyet hesaplaması yaparsak;

 Anadolu’nun herhangi bir ilçesinde orta büyüklükte bir market açmak 50 bin lira,

İstanbul’da aynı büyüklükte bir bakkal dükkanı 200 bin lira tutmaktadır.

Bunun sebebi, dükkan kirası, resmi evrak prosedürleri ve öteki giderlerin fazla tutmasıdır.

Kosgeb devletimizde girişimciliğin yaygınlaşması amacıyla yenilikçi bir iş fikrine haiz olan genç girişimcileri destekleyen ve bağışlama kredi veren kurumdur. Bağışlama kredi geri ödemesi olmayan bir kez verildiğinde artık geri alınmayan kredi desteğidir. Bilhassa de yeni bir iş oluşturmak isteyenler bağışlama kredilerden yararlanarak azca ana para ile işyeri kurulumunun hayalini kurmaktadır. Devlet destekli bağışlama kredilerden yararlanılmasının tek şartı girişimcilerin yeterlilik imtihanlarından ana modüllerden geçmektir.

KOSGEB Bakkal Market Kredisi 2021
Market açmanın toplam maliyeti ne kadar?

Kosgeb bağışlama kredi başvurusunda bulunacak olan girişimcilerin yeterlilik imtihanı ve ana modülleri geçmesini sağlamak amacıyla Uygulamalı girişimcilik eğitimini vermektedir. Müracaat meydana getiren her girişimcinin iştirak etmesi mecburi olan ve ücretsiz bir şekilde düzenlenen bu  kurstan iş oluşturmak isteyenler iş planı hazırlamanın incelikleri öğretilmektedir. Kursta verilen eğitimler ile başarı göstermiş bir işletmenin iyi mi kurulacağı, iş planının hazırlama teknikleri anlatılarak girişimcilerin yeterlilikleri kontrol edilmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikada bunun kanıtıdır. Kurstan başarı göstermiş olarak geçen her kursiyere Kosgeb Girişimcilik sertifikası verilir. Bu sertifika ile Kosgeb desteklerine başvuruda bulunan girişimciler kurstan öğrendikleri iş planı hazırlama yönergelerine  uygun olarak hazırladıkları iş planlarının Kosgeb tarafınca onay verilmesi ile bağışlama kredi almaya hak kazanmaktadır.  2021 senesinde market açmak isteyen girişimciler de Kosgeb şartlarını yerine  getirmek suretiyle hazırladıkları iş planları ile desteklere başvuruda bulunabilirler.

İş planı hazırlarken lüzumlu olan ise ne olursa olsun desteklenen sektörler içinde yer edinen iş alanlarından herhangi birisinde iş kurmanız gereklidir. Kuruluşun destek vermediği sektörler içinde iş oluşturmak isteyen girişimcileri desteklerden yararlandırmaz bu yüzden market iş planı oluştururken NACE rev kodunu yazarak Kosgeb onayı sunmanız gereklidir.

Kosgeb desteklenen sektörler listesini inceleyebilir ve hangi sektörde etkinlik göstermek istediğinize karar verebilirsiniz.

Bakkal Nace kodu

Kosgeb market açmak isteyenlere desteklediği sektörler içinde Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe de bağışlama desteği veriyor. Kosgeb tarafınca desteklenen sektörler içinde yer edinen Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe hazırlayacağınız Market iş planı ile Kosgeb desteği alabilirsiniz. Barlar, kokteyl salonları, diskotekler, tavernalar, birahaneler, kahve salonları haricinde 14 alanda destekleri 2021 senesinde da sürdürecektir.

KOSGEB Bakkal Market Kredisi 2017
Yiyecek ve Konaklama Sektörünün Kodları

Market açmak için İş planında  yazılması lüzumlu olan NACE rev kodu: I 56

Market açmak için müracaat yapmak isteyenler tüm bu şartların haricinde Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmak zorundadır. Evvelinde oluşturulan iş yerlerinin ve işletmelerini Kosgeb veri tabanına kayıt ettirmeleri ve işletme kobi beyannamesi doldurmaları da ek olarak gereklidir. Kobi beyannamesi dolduran işletme sahipleri kosgeb resmi internet sayfası üstünden bu işlemlerini yaparken aynı ekran üstünden iş planını doldurmaları ve tüm bu işlemleri tamamlamaları gereklidir.

2021 senesinde girişimcilerimiz Kosgeb tarafınca verilen desteklerden yararlanabilirler. Kurs tarihlerini öğrenmek için tıklayınız.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir