KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

Nitelikli elemana KOSGEB’den destek almak isteyen işletmeler, destek kapsamında belirlenen niteliklere haiz istihdam edilen personeller için aylık olarak maaş desteği almaktadırlar. Geçmiş yıllarda verilmeye başlanan ilgili destek 2021 senesinde kapsamında KOBİ’leri rahatlatmaya devam ediyor. Geri ödemesiz olarak sunulan ilgili destek KOSGEN, KOBİ’lerin internasyonal arenalarda rekabet enerjisini artırmayı hedeflemekte olup;

 • Ülke istihdamına katkı sağlamalarını,
 • Katma kıymeti yüksek ürün üretebilme kabiliyeti kazanmalarını,
 • İşletmelerini büyütmelerini,
 • İhracat yapabilecek kalitede üretim gerçekleştirmelerini

Amaçlamaktadır. Bu yüzden destek kapsamına girecek personellerin ağırlıklı olarak AR-GE, yönetim, organizasyon, üretim ve finans alanında yetişmiş olması gerektiği gözlerden kaçmamaktadır. Destek başvurusu mevzusuna geçmeden ilkin destek ile ilgili dört gözle beklenen ayrıntılara da yer verdiğimiz yazımız rehber niteliği taşıması amacıyla nitelikli personel desteği hakkında dört gözle beklenen tüm sorulara cevap vermektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdamına Ne Kadar Destek Sağlar?

KOSGEB tarafınca istenen şartlarda istihdam edilen personeller için verilen KOSGEB nitelikli eleman desteği maaş tutarının belirli oranlarında sunulmaktadır. KOSGEB tarafınca iller için belirlenen yatırım teşvik bölgeleri sıralamasına uygun olarak hazırlanan destekte;

 • destek bölgesinde yer edinen illerde etkinlik gösteren KOBİ’lere %50,
 • yada 3. destek bölgelerinde yer edinen illerde etkinlik gösteren KOBİ’lere %60,
 • yada 6. destek bölgelerinde yer edinen illerde etkinlik gösteren KOBİ’lere %70

Oranlarından yararlanılmaktadır. Oranların daha net anlaşılabilmesi açısından 2.500 TL maaş alan nitelikli bir personel üstünden hesaplama örneği vermek gerekirse;

 • destek bölgesinde etkinlik gösteren KOBİ’lere 1.250 TL,
 • yada 3. destek bölgelerinde etkinlik gösteren KOBİ’lere 1.500 TL,
 • yada 6. destek bölgelerinde etkinlik gösteren KOBİ’lere 1.750 TL

Tutarında verilecek maaş desteği tutarı hesaplanmaktadır. İlgili oranlar için bununla birlikte üst limitler mevcut olup meydana getirilen hesaplama sonucu hesaplanan tutarın KOSGEB’in belirlediği üst limiti geçmesi halinde verilecek destek tutarı belirlenen üst limit olarak KOBİ’lere verilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Şartlar Nedir?

Nitelikli personel desteğinden faydalanarak istihdam etmiş olduğu personeller için KOSGEB’e başvuruda bulunacak KOBİ’lerden bir ekip şartları yerine getirmiş olmaları istenmektedir. KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2021 senesinde önceki yıllarla benzerlik göstermekte, benzer şekilde talep edilen şartlar personel eğitim seviyesi ve istihdamı yönünde uygulanmaktadır.

 • Destek başvurusunda bulunulacak personellerin T.C. vatandaşı olması,
 • Nitelikli personel tanımına giren personellerin mezuniyetlerinin minimum 2 senelik meslek yüksekokulu olması,
 • KOBİ’lerin destek talebinde bulunacakları nitelikli çalışanları tam zamanlı olarak istihdam ediyor olması,
 • KOBİ’lerin aynı destekten 2 tane personel için faydalanmıyor olması,
 • Değişik bir kamu kurum ve kuruluşundan ilgili personeller için destek alınmıyor olması,
 • Başvurulacak personellerin işletme sahibi ve ortakları ile 1. Aşama akrabaları olan anne, baba, kardeş, eş ve evladı olmaması,
 • İlgili personellerin destek başvurusu öncesi maaş almaması istenirken en erken destek başvurusundan 30 gün ilkin en geç ise destek başvurusundan 45 gün sonrasında tam zamanlı istihdam edilmiş/edilecek olması,
 • Destek başvurusunda bulunacak KOBİ’lerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması,
 • Destek başvurusunda bulunacak KOBİ’lerin SGK ve vergi borcu bulunmaması,

Olarak KOSGEB istediği şartları belirlemiştir. Destek süresi 3 senedir ve destek alınan personelin işten çıkartılması halinde destek kapsamından çıkılmaktadır. Emekli olmuş personeller için destekten yararlanılmadığı benzer biçimde yol, yiyecek, giyim, vb. ödemeler destek programı kapsamı haricinde tutulmaktadır. Destek programı kapsamında maksimum 2 personel için destek alınmakta olup 2’den fazla istihdam edilen nitelikli personellerin maaşının tamamı KOBİ’ler tarafınca finanse edilecektir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Dijitalleşmenin tüm kurumlarda dönüşüm gerçekleştirdiği günümüzde KOSGEB nitelikli eleman desteği 2021 müracaatsu yapmak isteyen KOBİ’lerin KOSGEB İl Müdürlükleri’ne gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Herhangi bir web sunucusu kullanılarak kolayca nitelikli personel desteğine başvuruda bulunulmaktadır. Müracaat işlemleri aşağıda sırayla verilerek izlenecek yol haritası okurlarımızla paylaşılmaktadır:

 • https://www.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapılarak işletmenin KOSGEB Veri Tabanına kayıt başlatılmalıdır.
 • Online olarak KOBİ Beyannamesi doldurularak kayıt tamamlanmalıdır.
 • Gene online olarak Nitelikli Eleman Desteği Müracaat Formu ve Nitelikli Eleman Desteği Ödeme Talep Formu doldurularak sisteme kayıt edilmelidir.

Yukarıdaki işlemlerle beraber KOSGEB’e online olarak başvuruda bulunulacak personeller ve işletme ile ilgili belgelerin de yüklenerek müracaat sürecinin tamamlanması gereklidir. İlgili işlemlerin tamamlanmasını takiben incelemeye alınacak müracaat sonucu KOBİ’lere iletilecektir. KOSGEB’den gelen bilgilendirme sonucu pozitif ise yatırım teşvik bölgesi ve personel tutarı dahilinde aylık olarak sunulan maaş desteğinin ödemeleri KOBİ’lere yapılmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

KOSGEB internet sayfası üstünden işletme kaydı yapıldığı sırada online olarak yukarıda belirttiğimiz evrakların doldurulup sisteme yüklemesinin peşinden değişik belgelerin de talep edildiğinden bahsetmiştik. İlgili belgeler direkt müracaat değerlendirme aşamasında belirleyici rol oynayacak olup listede yer edinen belgelerin eksiksiz ve doğru bir halde KOSGEB veri tabanına yüklenmesi gereklidir. KOSGEB nitelikli eleman desteği evrakları ve hangi kurumlardan alınacakları detayları aşağıda listeli halde sizlerle paylaşılmıştır:

 • SGK’dan borcu yoktur yazısı ve işletmede çalışan sigortalıların hizmet sıralaması,
 • İşletme muhasebe/insan kaynakları departmanlarından temin edilecek destek başvurusunda bulunulan personellerin maaş bordrosu

İlgili belgelere ilave olarak destekten faydalanılması sonrası desteğe hak kazanılan personellere maaş ödemesinin yapıldığını gösterir alıntı, dekont, vb. belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ödemesi Iyi mi Yapılır?

Destek başvurusu esnasında doldurulan KOSGEB nitelikli eleman desteği ödeme talep formu, ilgili personeller için KOBİ’lere yapılacak destekte kullanılacak yöntemin belirlendiği belge olarak öneme haizdir. Hak kazanılan personel desteği ödemeleri aylık olarak işverenin/işletmenin banka hesabına KOSGEB tarafınca havale/EFT yolu ile aktarılmaktadır. Ödenecek tutarlar yazımızın ilgili bölümünde bahsedilen yöntemlerle yatırım teşvik bölgelerine gore hesaplanmakla beraber KOSGEB’in belirlediği üst limitler dahilinde gerçekleşmektedir. Nitelikli personel eğitim düzeyine gore belirlenen destek üst sınırları;

 • Meslek yüksekokulu mezunları için 1.500 TL,
 • Lisans ve fakülte mezunları için 2.000 TL,
 • Yüksek lisans ve doktora sahipleri için 2.500 TL

Olarak belirlenmektedir. İlgili oranlar kullanılarak elde edilmiş sonuçlar, yukarıda belirtilen sınırları geçmemek şartı ile aylık olarak tertipli bir halde gerçekleştirilmektedir.

KOSGEB Kalite Eleman Desteği Kapsamında SGK Desteği Var Mıdır?

KOSGEB tarafınca sunulan nitelikli personel desteğinin yiyecek ve yol yardımı benzer biçimde yan ödemeleri kapsamadığından bahsetmiştik. İlgili destek tutarının hesaplamasında personellere verilen net maaş tutarı kullanılmakta ve destekten yaralanma ön şartı olarak SGK ve Vergi borcu bulunmaması talep edilmektedir. Desteğe hak kazanmış olduğu ve aylık olarak KOSGEB’den ödeme alındığı dönemlerde meydana gelen SGK borçlarının tahsili gerçekleştirilerek kalan meblağ KOBİ’lere ödenmektedir. Bu uygulama yanlış anlaşılmaya sebep olarak ilgili uygulama KOSGEB nitelikli eleman SGK desteği olarak algılanmaktadır. Ilk olarak KOSGEB tarafınca sunulan nitelikli personel desteği kapsamında istihdam edilen personeller için SGK desteği sunulmamaktadır. Meydana getirilen uygulama SGK borçlarının tahsili için yapılmakta olup SGK borcu bulunan KOBİ’lerin alacakları destek tutarının SGK borcundan azca olması halinde KOSGEB tarafınca kendilerine ödeme yapılmamaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alırım, Şartları Nelerdir?

İş Yeri Açma Destek ve Kredileri, Girişimci Teşvikleri

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ve Başvuru Şartları

tıkla sorunu sor

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir