KOSGEB Sonucu Öğrenme 5 Adımda KOSGEB Kredisi

KOSGEB Kredisi Iyi mi Alınır?

Bir ülkenin ekonomisinin dinamik olabilmesi için süratli bir ticarete haiz olması gerekir. Bunun için de her ne kadar büyük işletmeler ehemmiyet arz etse de; KOBİ ‘ler ve esnafın oranı da oldukça fazladır. Bu anlamda girişimci olup, kendi işini oluşturmak isteyen kişiler, doğru yolda ilerledikçe devletten bir fazlaca desteklerden de yararlanabilmektedir. Bu destek sunar ise yetkili kurum olan KOSGEB eli ile yürütülmektedir. KOSGEB ‘teki sürecin işleyişi mevzusunda daha ilkin bir fazlaca kez sizleri bilgilendirdiğimiz suretiyle bu yazımızda da; KOSGEB Sonucu öğrenme 5 adımda KOSGEB kredisi mevzusunda sizleri kısa ve net bir halde aydınlatmaya çalışacağız.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitim

KOSGEB ‘in geri ödemesiz bağışlama kredilerinden, desteklerinden ya da faizsiz kredilerinden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak KOSGEB tarafınca organize edilen ve anlaşmalı kurumlar tarafınca icra edilen; Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi denilen eğitimlere katılmalısınız. Bu eğitimlere katılmanın yanı sıra eğitim sonunda verilen sertifikayı da almanız gerekiyor. Ek olarak eğer işletmenizi KOSGEB ‘in bu eğitimlerini tamamlayıp sertifikanızı almadan açtıysanız, KOSGEB ‘in yeni girişimcilere hususi olan ve iş yeri açarken sağlamış olduğu hibelerden yararlanamayacağınızı unutmayınız. Dolayısıyla ilkin bu eğitimleri tamamlamanız gerekiyor. Kısacası KOSGEB yardımı ile iş oluşturmak için ilk durağımız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi mevzusu. Bu eğitimleri alabilmek için; KOSGEB ‘e ya da İş Kur ‘a başvuruda bulunabilirsiniz. Yoğunluktan dolayı ilk başvurunuzda listelere giremeyebilirsiniz. Dolayısıyla bunu takip etmeli ve devamlı kaydınızı yenilemelisiniz.

İşletmenin Açılışı

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik eğitimine katıldınız ve artık sertifikanız elinizde. Bu noktadan sonrasında artık sıra bir işletmeyi kurmaya geliyor. Bunun için ise; ilk olarak işletmenizin kişi işletmesi ya da tüzel şahıs olup olmayacağına karar vermelisiniz. İşletmenizin niteliğine gore müessese işlemlerini de tamamladık, ilgili başvuruları yaptık. Vergi levhamızı da aldıktan sonrasında artık işletmemiz adına harcamalara başlayabiliriz. Bu harcamaları yaparken, kişi işletmesi ise adınıza satmaca kestirmeli, adres olarak da iş yeri adresinizi vermelisiniz. Eğer işletmeniz tüzel kişilik ise bu durumda işletmeniz adına satmaca kestirmelisiniz. Faturasız yaptığınız harcamalar için KOSGEB ‘ten destek alamazsınız bunu kesinlikle unutmamalısınız.

KOSGEB Projesinin Hazırlanması ve Sunumu

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarında genel itibariyle sizin KOSGEB ‘e sunmak suretiyle hazırlamanız ihtiyaç duyulan proje dosyasının iyi mi hazırlanacağı mevzusunda data verilmektedir. Dolayısıyla bu eğitimleri iyi dinlemeli, lüzumlu notları almalı, ders veren kişilere kafanıza takılan tüm hususları sormalısınız. Proje dosyanızı hazırlarken, hangi iş ile ilgili ne kadar harcama yaptığınızı detaylı bir halde çıkarmalı, buna ilişkin faturaları da dosyanızda ibraz etmelisiniz.

KOSGEB Kurul İncelemesi ve Karar

KOSGEB ‘e sunduğunuz proje dosyanız, en ince ayrıntısına kadar KOSGEB ‘in ilgili uzmanları tarafınca incelenecektir. Bu araştırma sonucunda da projeniz kabul edilecek ve ödeme aşamasına geçilecektir. Sadece ihtimaller içinde ihtimallerden biri de KOSGEB ‘in projenizi reddetmesidir. Bu şekilde bir durumda yapılabilecek işlem itiraz yoluna gitmektir. İtiraz için KOSGEB Kurulu ‘na başvuruda bulunmalı, itiraz gerekçeleri muntazam bir halde açıklanmalıdır. KOSGEB kurulu tarafınca itirazınız değerlendirilecek ve kati olarak karara bağlanıp size bildirilecektir. İtiraz süresi, 15 gündür. Doğrusu KOSGEB ‘in red kararını öğrendikten sonrasında 15 gün içinde başvurmanız gerekir. İtiraz sonrası talebinizin kabulu halinde; KOSGEB tarafınca projeniz onaylanacak ve rutin işlemler devam edecektir.

KOSGEB

KOSGEB Ödemelerinin Yapılması

Proje onayı sonrasında; makul sürelerde KOSGEB tarafınca ilgili işletmenin banka hesabına ya da kişi işletmesi ise; ilgili kişinin banka hesabına para yatırılmaktadır. Kesinlikle bir elden ödeme söz mevzusu olmayacaktır.

KOSGEB Sonucu Iyi mi Öğrenilebilir?

Bu mevzuda başvuruda bulunduğunuz KOSGEB İl / ilçe temsilciliklerine dönem dönem başvuruda bulunarak, işlemlerinizin ne aşamada bulunduğunu takip edebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir