KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Şartları ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilinmiş olduğu suretiyle vatanımızda girişimcinin ve girişimciliğin desteklenmesi adına ilgili projeleri yürütmekle görevli kurum Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde etkinlik gösteren KOSGEB ‘tir. KOSGEB tarafınca girişimcilere verilen birçok finansal destek imkanı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de KOSGEB kredisidir. KOSGEB kredisini alabilmek için de belli başlı şartlar bulunmaktadır.

Bunlardan ilki de uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamaktır. Maalesef bu kredileri çeken ve iş oluşturmak yerine değişik bölgelere kullanan art niyetli kişiler sebebiyle KOSGEB artık bu krediyi verirken fazlaca daha titiz davranmaktadır. Hepimiz de KOSGEB kredisi çekmeyi düşünen okurlarımızın işi kolaylaştırmak adına KOSGEB uygulamalı girişimcilik şartları ve başvurusu iyi mi yapılır mevzusunda bugünkü yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

KOSGEB kursları kısaca uygulamalı girişimcilik eğitimi; ücretsiz bir şekilde KOSGEB organizasyonunda, KOSGEB tarafınca ya da anlaşmalı kurumlar ile üniversiteler vasıtasıyla verilen kurslardır. Bu kurslarda; girişimcinin, iş hayatında karşılaşacağı zorluklar, bir işletme iyi mi işletilir, maliyet hesapları, vs. benzer biçimde bir işletmeyi işletecek işletmeciye lazım olacak tüm bilgiler hızlandırılmış olarak verilmektedir. KOSGEB  bu kurslar mevzusunda pek töleranslı değildir. Devamsızlık mevzusuna dikkat edilmektedir.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi müracaat için ise; herhangi bir KOSGEB hizmet merkezine müracaatta bulunularak, buradan alınacak belge ile beraber ilgilimi birime başvurulması gerekmektedir. Buradaki seçeneklerden evinize ya da işinize en yakın olanı seçebilirsiniz. Sonrasında eğitimlerin başlaması ile beraber devamlılık hususuna dikkat edilmeli ( minimum % 80 devam zorunluluğu vardır ) , eğitim ciddiye alınmalıdır. Minimum 32 saat olmak suretiyle ortalama olarak 60 saatlik bir eğitim verilmektedir. 1 – 1,5 ay kadar sürmektedir. Kayıt işlemi sonrasında eğitimle ilgili duyurular da http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste linkinden yapılmakta olup bu sayfa takip edilmelidir.

Mühim!  Kosgeb İş Planı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin temelde amacı; Türkiye ‘de girişimci ruhun desteklenmesi, yaygınlaştırılması, bu sayede başarıya ulaşmış ve nitelikli iş yerlerinin kurulmasının sağlanması, böylelikle istihdama katkı sağlanması, işletmenin her türlü sürecinde girişimcinin lüzumlu bilgilere haiz olmasının sağlanması, ufkunun açılması ve edinim kazanmasının sağlanmasıdır.

KOSGEB

KOSGEB

Bu eğitim sonrasında girişimci tarafınca biri proje hazırlanacak, bu projenin kabulü ile beraber artık ekonomik anlamda verilecek desteklerden hak kazanmaya başlayacaktır. Bu destek sunar içinde bağışlama, faizsiz kredi, belirli süre geri ödemesiz kredi imkanları bulunmaktadır. Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle bu mevzuda da maalesef art niyetli vatandaşlarımızca istismar edilmekte, devlet tarafınca verilen destekleri işleri için değil, değişik alanlarda kullanmaktadır.

Burada bir ayraç açalım; ücretsizi olan KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminin ücretli olduğuna dair bazı firmalar tarafınca girişimci adayları dolandırılmaktadır. Bu hususa dikkat etmeli, ne olursa olsun her halükarda KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminin parasız bir eğitim bulunduğunu unutmamalı ve hiç kimseye paramızı kaptırmamalıyız. Bilhassa KOSGEB ‘ten bağışlama kredi alacakları yönünde sizi izleyeceği yolu göstermeye çalışanlara da saygınlık etmeyiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir