KOSGEB’den Esnafa Özel İşyeri Açma TEŞVİK KREDİSİ

Kosgebten Esnafa Hususi İşyeri Açma Kredisi 2017 TEŞVİK KREDİLERİ

Türkiye ‘de girişimciliğin geliştirilmesi ve büyümesi adına canla başla çalışan kurumlardan birisi ve en önemlisi KOSGEB ‘tir. Bu kurum tarafınca verilen destek sunar kapsamında; yeni iş yeri kuracak kişiler 50 bin TL ‘ye kadar bağışlama ile 100 bin TL ‘ye kadar faizsiz kredi çekebilmektedir. Bu destek sunar; girişimcinin hanım ya da adam olmasına, sektöre bakılırsa değişkenlik izah edebilir. Bu yazımızda bu kredilerden birisi olan; KOSGEBten esnafa hususi iş yeri açma kredisi 2017 yılı güncel halini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ilk olarak Girişimcilik Sertifikası

Bu aşamada bir çok şahıs hata yapmış olduğu için daha önceki bir oldukca yazımızda siz değerli üyelerimizin dikkatini çektiğimiz suretiyle; gene Girişimcilik Sertifikası almadan kuracağınız işletmelerin KOSGEB ‘ten yararlanamayacağını bir kez daha sizlere hatırlatalım. İlk olarak bu uygulamalı girişimcilik eğitimleri denilen bu eğitimlere katılmalı, eğitim sonunda verilen Girişimcilik Sertifikanızı almalı ve sonrasında iş yerinizi kurmaya başlamalısınız. Bu şekilde yaparak; etkinlik gösterdiğiniz alan KOSGEB ‘in desteklediği sektörlerden herhangi birisi ise; bağışlama ve kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bu eğitimde sizlere KOSGEB imkanlarından iyi mi yararlanacağınız ve iyi mi proje dosyası hazırlayacağınız detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Kredi Başvurusu

Eğitimi tamamladınız, sertifikanızı aldınız ve artık işletmenizi kurdunuz. Bundan sonraki süreçte KOSGEB ‘in yardımları size ulaşmaya başlayacaktır. Sadece bunlar derhal olan işler değildir. Siz işletmenizi kuracak, harcamaları meydana getirecek ve bu harcamaları da kesinlikle faturalı bir halde yapacaksınız. Zira faturası yapacağınız hiçbir harcamanız için KOSGEB ‘ten kredi ya da bağışlama almanız mümkün değildir. İşletmenizi kurduktan sonrasında KOSGEB veritabanına kayıt olduktan sonrasında KOBİ BEYANNAMESİ dediğimiz beyannameyi doldurmalı, bunun çıktısı aldıktan sonrasında da projenizi hazırlamanız gerekmektedir. Projenizi de hazırladıysanız artık kredi ve bağışlama başvuruları için KOSGEB  ‘e bizzat gitmeniz gerekecektir.

Mühim!  Girişimcilik Sertifikası Nedir? Iyi mi Alınır?

Kredim Ne Vakit Çıkar?

Azca ilkin de söylediğimiz suretiyle; KOSGEB ‘in sistemi birazcık yavaş işlemektedir. Sadece bu yavaşlık kurumun işleyişinden değil; daha önceki bir oldukca kötüye kullanım sebebiyle ortaya çıkan detaylı araştırma ve denetleme faaliyetlerindendir. Kurduğunuz işletmeniz asla beklemediğiniz aniden KOSGEB yetkilileri tarafınca araştırma için ziyaret edilebilir. Hatta bu ziyaretten haberiniz bile olmayabilir. Dolayısıyla sırf KOSGEB ‘ten destek almak için değişik yollar tecrübe etmek doğru bir yöntem olmayacaktır. Zira usulsüz bir halde KOSGEB ‘ten bağışlama ya da faizsiz kredi alanların tespiti halinde bu paralar fazlasıyla geriye eğitim edilmektedir. Netice itibariyle KOSGEB yetkilileri sizin projenizi inceledikten ve onay verdikten sonrasında artık işin finansman kısmı kalacaktır. Bu da anlaşmalı bankalar vasıtasıyla yapılacak, bu süreç ise oldukca uzun olmayacaktır. Burada önünüzü açacak esas mevzu; projenizin onay almasıdır.

Bankalarda Kredi Veriyor

KOSGEB ‘i karıştırmak istemeyenler ya da KOSGEB ‘in desteklediği sektörler haricinde etkinlik yürütenler; kredi mevzusunda bankalara başvuruda bulunabilir. Bazı bankalar yeni iş oluşturmak isteyen girişimcilere 120 aya varan vadelerle kredi verebilmektedir. İş yeri kurma kredisi veren bankalara örnek olarak; Halk Bankası, Akbank, T.C. Ziraat Bankası, TEB, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, vs. Benzer biçimde bankalardır.

Bundan önceki yazımız olan Kadınlara Özel Teşvik Kredileri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir