KOSGEBten Sıfır Faizli İşletme Teşvik Kredileri

KOSGEB ‘in verdiği krediler ve hibeler her geçen gün fazlaca daha çok şahıs tarafınca takip edilmeye başlandı. Devletin iş oluşturmak isteyen kişilere bu şekilde bir olanak sunuyor olması doğal ki  bu yönde düşünce sahibi olanları daha da cesaretlendiriyor. Kaldı ki; her insanın bu imkandan yararlanmak için rağbet göstermesi de oldukça düzgüsel bir durumdur. KOSGEB ‘in birçok destek çeşidi bulunmakta olup, bunlardan bir tanesi de sıfır faizli işletme kredileri.

Şimdi sizlere KOSGEBten sıfır faizli işletme kredileri 2017 yılındaki güncel detayları aktarmaya çalışacağız.

Faiz Yok

KOSGEB tarafınca verilen bu sıfır faizli işletme teşvik kredilerinde; adından da anlayacağımız suretiyle herhangi bir faiz ödemesi yapılmıyor. Krediden yararlanacak olanlar faiz ödemesi yapmazken, aradaki faiz ödemesi KOSGEB tarafınca şu demek oluyor ki devlet tarafınca yapılıyor. Böylelikle esnaf ve KOBİ ‘nin yükü birazcık daha hafifletilmiş oluyor.

Üst Sınır 50 bin TL

Söz mevzusu destek faizsiz işletme kredisinde çekilebilecek en üst meblağ 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamdan daha çok faizsiz işletme kredisi alabilmek mümkün değildir. Ek olarak meydana getirilen müracaatlar sonucunda KOBİ ‘nin durumuna gore bir değerlendirme yapılarak, ona gore verilebilecek kredi miktarı belirlenebilecektir.

İlk Yıl Ödeme Yok

2017 yılı KOBİ ‘ler için fazisiz kredi desteğinde ödeme koşulları da oldukça cazip durumda. İlk herhangi biri ödeme bulunmazken, vade süresi 3 yıla kadar uzuyor. Ek olarak ödeme dönemleri de 3 ayda bir olacak şekilde ayarlanmış durumda.

Lüzumlu Şartlar Var

KOSGEB ‘in 2017 senesinde verdiği faizsiz işletme kredisini alabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bu şartların bazıları; 2016 senesinde aynı şekilde verilmiş olan destek kredisinden yararlanmamış olmak, vergi borcu ya da SGK prim borcu olmamak, senelik cironun 1 milyon TL ‘nin altında olması, çalışan sayısının 10 kişiden azca olması, vs. Benzer biçimde kriterlerdir. Ek olarak KOSGEB ‘in veritabanında da kayıtlı olmaya da gerek kalmamıştır. Kredinin çıkması halinde kayıt yapılması ve KOBİ beyannamesinin doldurudulması istenecektir.

Anlaşmalı Bankalar Kanalıyla Ödeniyor

KOSGEB ‘in bu kredileri verirken doğal ki anlaştığı baız bankalar bulunmaktadır. 2017 senesinde verilecek olan faizsiz işletme kredisi de bu bankalar kanalıyla yapılacaktır. Bu bankalar haricindeki bankalardan KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi çekmek mümkün değildir. KOSGEB ‘in hâli hazırda sıfır faizli işletme kredisi 2017 yılı için anlaşmalı olduğu bankalar; Akbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank, Güvence Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ve T.C. Ziraat Bankası ‘dır.

Kredi Notu Etkileyecek mi?

KOBİ ‘lerden kredi notu mevzusunda sınıfta kalanlar için bankaların azca da olsa gene de inisiyatif kullanma hakkı var. Sadece kredi vermeyen bankalar mevzusunda muhakkak KOSGEB ile görüşmek gerekiyor. Mümkünse de alternatif bir bankayı da değerlendirmek gerekiyor. Sadece gelen son kredi sicil affı sonrasında kredi notunun bilhassa KOSGEB kredisi için fazlaca fazla problem teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir