KOSGEP Üyesi İşletmelere 50 Bin TL Kredi

Döviz kurunun artışı sebebiyle ekonomik anlamda birazcık sorun yaşadığımız son günlerde; yüksek kurun tesirleri de yavaş yavaş piyasaya yansımaya başladı diyebiliriz. Piyasadaki hareketin bitmemesi ve hatta artması için bir takım önlemler de alınmaya çalışılıyor. Son olarak olarak Iktisat Koordinasyon Kurulu ( EKK ) tarafınca meydana getirilen toplantı neticesinde ciddi anlamda netice odaklı birçok karara imza atıldı. 8 Aralık ‘ta meydana getirilen toplantının sonucunda alınan kararlar bizzat Başbakan Binali YILDIRIM tarafınca açıklandı.

KOSBEG 50 Bin TL Kredi

Kararların açıklanması ile beraber, uzmanlar tarafınca bu kararların kısa vadede pozitif sonuçlarının görüleceği değerlendiriliyor. Kararlar içinde KOSGEB üyesi işletmelere 50 bin TL kredi imkanı da bulunuyor. Bu kredi fırsatının ayrıntılarında ise daha da cazip teklifler var. Bu yazımıza bu mevzuyu sizlere daha iyi arz edebilmek için ele aldık, işte KOSGEB üyesi işletmelere 50 bin TL kredi fırsatının ayrıntıları …

İlk olarak şunun altını çizmek gerekir ki; Başbakan Binali YILDIRIM tarafınca KOBİ lerin kendileri için oldukça mühim olduğu mevzusunda gerek satır aralarında gerekse açıktan oldukça fazla bildiri verildi diyebiliriz. Bu yüzden hükümetin esnafın yanında bulunduğunu söyleyebiliriz. Iktisat Koordinasyon Kurulu ( EKK ) tarafınca alınan kararlar sonrası KOBİ lere ve KOSGEB üyesi işletmelere 50 bin TL kredi verilecek olması esasen bunun en büyük göstergelerinden birisi …

KOSGEB Kredi Geri Ödeme Planı

Bu 50 bin TL ‘lik kredinin detaylarına bakacak olursak; kredi ile ilgili olarak ilk söylenmesi ihtiyaç duyulan ilk yıl geri ödemesiz olduğu … Doğrusu KOSGEB üyesi işletmelere 50 bin TL kredi verilirken bunun geri ödemesi için ilk yıl herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. 2021 yılının başlangıcında kredi çeken bir şahıs, kredi ödemelerine 2021 senesinde başlayacaktır. Bu kredinin vade süresi de 36 ay olarak belirlenmiştir. Hem ilk yıl geri ödemesiz hem de vade süresinin 36 ay olması demek; KOBİ ( Ufak ve Orta Boyutlu İşletmeler ) lerin 2021 yılının başından 2021 yılının ortalarına kadar en azından kafalarının rahat olması anlamına gelecektir.

Sadece şunu da belirtmek gerekir ki; bu krediler ulusal servettir. Bu yüzden her KOBİ ya da KOSGEB üyesi işletme 50 bin TL ‘lik bu krediyi yalnız işi için kullanmalı, bu parayla otomobilini değişiklik yapmak ya da dinlence yapmak yerine işine yatırım yapmalıdır. Devletin esasen bu desteği vermesindeki amaç budur. KOBİ ‘lerin büyümesi, dünyaya açılması, ihracat yapması, devletinin büyümesine destek olması amaçlanmaktadır. Bu yüzden bu krediyi çekecek her KOSGEB üyesi işletmenin vicdanen bu durumu bir kez daha sorgulaması gerekmektedir.

Bu kredi ile ilgili olarak görevlendirilen bakanlık şu an için Bilim, Teknoloji ve Endüstri Bakanlığı … Sadece gene de bu kredinin başvuruları ve takip edeni muhtemelen KOSGEB vasıtasıyla yapılacaktır. Gerek bu mevzularda ve gerekse kredinin faiz oranları mevzusunda şu ana kadar yapılmış aydınlatıcı bir izahat bulunmuyor. Fakat bu şekilde bir karar alındığı kati… Ayrıntıları kısa sürede netleşecektir.

Son söz olarak; devlet; çalışan, üreten, nakit gereksinim duyan KOBİ ‘nin devamlı yanında diyebiliriz, hele hele bu KOBİ ihracat ta yapıyorsa …

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir