KOSKEP 2021 Sıfır Faizli İşletme Kredisi KGF Desteği ile Denizbank’ta

Hükümet tarafınca KOBİ ‘lerin desteklenmesi adına yakın süre ilkin belirli aralıklarla; borç yapılandırma, kredi sicil affı, sıfır faizli KOSGEB kredisi, vs. şeklinde birçok düzenleme yapılmış, bilhassa sıfır faizli kredi mevzusunda esnaf ve KOBİ ‘nin yüzü gülmüş, oldukça ciddi sayıda müracaat yapılmıştı. Müracaat sonuçlarının açıklanması ile beraber KOSGEB ‘ten 2017 yılı için sıfır faizli krediye hak kazananlar belli olmuştu. Fazlaca fazla sayıda KOBİ ‘nin buna hak kazandığını görmekteyiz.

Bu sürecin sonrasında ise; KOSGEB tarafınca kredilerin tahsisi için bazı bankalarla antak kalma yoluna gidildi. KOSGEB 2021 sıfır faizli işletme kredisi KGF yardımıyla Denizbank da bulunuyor. Şimdi sizlere bu kredinin ve Denizbank ‘ın şartlarının ayrıntılarını aktaralım.

Onay Alan KOBİ ‘ler İçin 50 Bin TL Kredi

KOSGEB tarafınca verilecek olan bu krediler için Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti bulunuyor. Doğrusu kredinin çıkıp çıkmayacağı mevzusunda KOBİ ‘lerin güvence mevzusunda oldukça fazla kaygı etmesine gerek yok. Kredinin koşullarına baktığımızda ise; üst limitinin 50 bin TL bulunduğunu, faizsiz bulunduğunu, toplam vade süresinin 3 yıl bulunduğunu, birinci yılı geri ödemesiz olmak suretiyle ikinci yıldan sonrasında ise 3 aylık periyotlar halinde geri ödemesi bulunduğunu görmekteyiz.

Faizsiz Kredi Başvurusu

KOSGEB doğal ki bu ödemeleri kendisi yapmayacağı için bu mevzuda gerek devlet bankaları ve gerekse de hususi sermayeli bankalar ile anlaşmıştır. Bu bankalardan birisi de Denizbank olduğundan, onay alan tüketicilerin en yakın Denizbank şubeleriine müracaat etmeleri yeterlidir. Bunun yanı sıra bununla birlikte şubeye gitmeye gerek kalmadan; KOSGEB yazıp bir boşluk bırakıp TC kimlik numaranızı yazarak 3280 ‘e kısa bildiri göndermeniz yeterlidir. Üstelik kısa mesajla kredi başvurularında, başvurunuzun cevabı da size gene bildiri olarak bildirilecektir. Daha sonrasında şubeye giderek anında kredinizi çekebiliyor olacaksınız.

KOSGEB Sıfı Faizli Kredide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır faizli kredi kampanyası bildiğimiz suretiyle 20216 senesinde da düzenlenmiş, birçok KOBİ bu krediden yararlanmıştı. İşte tam da bununla ilgili olarak, 2016 yılındaki kampanyadan yararlanan KOBİ ‘lerin 2017 yılındaki sıfır faizli KOSGEB kredisi kampanyasından yararlanma şansı maalesef bulunmuyor.

Gene bunun yanı sıra KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanın yanı sıra KOBİ beyannamenizin de güncel olması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise; sıfır faizli KOSGEB kredisi başvurularında, KOSGEB veritabanına kayıtlı olmak şeklinde bir koşul yoktu. Sadece kredi size çıktıysa bu durumda artık veritabanına kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Mikro işletmeler sıfır faizli KOBİ kredisinden öncelikli olarak yararlanacaktır.. Senelik kazanç tutarı ( net ) 1 milyon TL ‘nin altında olan ve gene çalışan sayısı 10 ‘dan azca olan işletmeler, mikro işletme kapsamına girmektedir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Sorgulama

KOSGEB 2021 yılı sıfır faizli kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına http://kredi.kosgeb.gov.tr/ adresinden bakabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir