Köyde Tavuk Yetiştirmek İsteyen Çiftçilerimize Tavsiyeler 2021

Köye yerleşerek tavuk çiftliği mi oluşturmak istiyorsunuz? Yumurta tavuğu, gezen tavuk yetiştiriciliği şeklinde oldukça çeşitli etkinlik alanlarına başlayabilirsiniz. Tavuk yetiştiriciliği maliyetli olsa da tavuk çiftliğinin kazancı da bir o denli fazladır. Ek olarak devlet yurttaşlarımıza bu mevzuda destek olmaya devam etmektedir. Genç ziraatçi projesi kapsamında verilen desteklerden bir tanesi de kanatlı sektörü olmaktadır. Tavuk çiftliği projesi hazırlayarak 31 Mayıs 2021 geçmişine kadar başvurularınızı yapabilir ve verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Vatanımızda köylerden şehirlere yoğun bir halde göç olmaktadır. Bilhassa genç nüfus köylerde yok denecek kadar azca kalmıştır. Köyler, emekli ve yaşlı insanların yaşam alanı olmaya yüz tutmuş bulunmaktadır. Kimse memleketini köyünü terk ederek şehrin gürültüsüne, kirli havasına gitmek istemez. Fakat işsizlikten doğan geçim sıkıntısı sebebi ile ailesinin gereksinimlerini karşılayamayan ve isteklerine karşılık verememekten dolayı geniş iş sahası olan büyük şehirlere göç etmek zorunda kalınıyor. Şehirlerde ne kadar rahat bir yaşantısı olmasa da insanların maaş ve sigortası olması rahatlatıcı sebep olabiliyor. Devletimizin son zamanlarda çiftçilerimize sağlamış olduğu avantajlar ve kolaylıklar yardımıyla köyde kalan kişiler için yeni umutlar dünyaya gelmiştir. Çeşitli destek sunar, kredi imkanları ve ödeme kolaylıkları devletin çiftçilere sağlamış olduğu imkanlardan bir tek birkaçı olmaktadır.

Köyde Tavuk Yetiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler
Köyde Tavuk Yetiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Köyde Tavuk Yetiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Arkasında bir güç ve destek bulunduğunu hisseden köylü kafasındaki planları rahat bir halde yapmaktadır. Bunlardan birisi de Köyde Tavuk Yetiştirmek isteyenlere verilen destektir. Günümüzde artık insanoğlu organik ve sıhhatli bir halde beslenmek istiyor. Köy tavuk eti ve köy yumurtası oldukça popüler olmuş durumda. Tavukçuluk sektörü hızla gelişmekte ve ilerlemektedir. Kolay ve satım gücü oldukça olduğundan tercih edilebilir bir meslektir tavukçuluk. Kar oranı oldukça yüksektir. Vitamin bakımından oldukça varlıklı sıhhat açısından da yararlı olduğundan olmazsa olmaz bir üründür. Ve talep oldukça olduğundan iyi ve akıllı bir halde yapıldığı takdirde bolca kazançlı bir iştir.

Yumurta Tavukçuluğuna Adım atmak (Civciv Periyodu)

Ilk olarak iyi bir yumurta tavukçuluğu için sıhhatli civcivler elde etmemiz gerekmektedir. Bunun için civcivleri güvenilir, Tarım Bakanlığınca ruhsatlandırılmış, denetimli ve sertifikalı yerlerden temin etmeliyiz. Kümes içi ve çevresi belli aralıklarla güzelce temizlenmeli ve kireçlenmelidir. Kümesten çıkan atıkların mümkün olduğunca uzağa taşınması tavukların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ek olarak bu durum koku oluşumunu da önlenmiş olur. Aynı işlemi kümese yeni civciv getirildiğinde de uygulamamız gerekir doğrusu kümes zemini süpürüldükten sonrasında suyla yıkanmalı ve kireçle dezenfekte edilmelidir. Tavuklardan iyi yumurta verimi alabilmek için kümesin havalandırması, ışıklandırılması ve ısı seviyesini ayarlamak yumurtlamayı elverişli hale getirecektir. Civciv ısı seviyesi 32 ile 35 aşama iken, kümes sıcaklığı 26 ile 27 aşama olmalıdır. Civciv döneminde temizliğe oldukça dikkat edilmesi gerekir. Civcivleri sevk eden otomobilden tutun taşıyan kişilere kadar hepimiz dezenfekte olmalıdır. Lüzumlu olmayan durumlarda kümese görevliler hariç kimsenin girmemesi daha uygun olacaktır. Kümesin girişinde toplam civciv sayısı, ölen civcivler, yem tüketimi, aşılar ve kullanılan ilaçlar planlı bir halde yazılmalıdır. Doğrusu kümes denetim kartı olmalıdır.

Piliç Dönemi
                                  Piliç Periyodu

Piliç Periyodu

Piliçler artık yumurtlamaya hazır hale ulaştığında doğrusu 16-18 haftalık olduklarında büyütme kümeslerine yada kafeslerine alınmalıdır. Kümes taşımanın itinayla yapılması lüzumlu ortam ve şartların uygun olması gerekir. Taşıma işlemi karanlık ve serin bir zamanda yapılırken hem de tavuklarda stres oluşturmadan yapılmalıdır. Tavuklarda stres ve yer değişikliği verimi düşüren sebepler arasındadır. Tavukların yumurtlaması için kafi ısı, ışık ve doğru beslenme mühim faktördür. Aydınlatma yumurtanın artışı ve ağırlını etkisinde bırakır. İyi bir verim için kolay görünen bu altın kuralları uygulamamız gerekir. Yumurta tavukçuluğunda kümes sistemleri 3 çeşittir:

 1. Izgara Sistemi
 2. Yer Tavukçuluğu Sistemi
 3. Kafes Sistemi

Vatanımızda bir çok tavuk üreticisi kafes sistemiyle yumurta üretmektedir. Kafes sistemi daha avantajlı olmakla birlikte ister kafeste, ister yerde büyütülmüş olsun piliçler 16-18 haftalık olduklarında kafeslere koyulurlar.

Kafeste yumurta tavukçuluğunun avantajlarını sıralayacak olursak eğer;

 • Yumurtalar daha temiz olur.
 • Yumurtalar daha ağırdır.
 • Altlık problemi olmaz.
 • Tavukların bakımı daha kolaydır.
 • İş gücü daha azdır.
 • Tavuklar gezmedikleri için yemden yararlanmaları daha yüksektir.
 • Tertipli kafeslerde oldukları için ölüm oranı daha azdır.

Kafes tavukçuluğunun dezavantajlarını sıralayacak olursak;

 • Çatlak yumurta sayısı fazla olur. (Kafes içinde kalıp oldukları yere yumurtlamak zorunda kaldıkları için)
 • Kafes altında biriken gübreyi çoğunlukla değişiklik yapmak temizlemek gerekir.
 • Biriken gübre temizlenmezse tavuklar hastalıktan ölebilir.

Yumurta tavukçuluğunda başarı göstermiş sayılabilmek için;

 • Senelik yumurta veriminin averaj rakamı tavuk başına 280 ile 285 tane yumurta olmalıdır.
 • Kırık yumurta averajının oranın ise %2 yi geçmemesi gerekmektedir.
Etlik Piliç Yetişiriciliği
Etlik Piliç

Etlik Piliç Yetiştiriciliği

Tavuk eti üretiminin daha kolay ve süratli olması kırmızı ete nazaran fiyatının daha uygun olması beyaz ete talebin daha oldukça olmasında mühim rol oynamaktadır. Maliyet oranın düşük olması da avantaj olmaktadır.

Üretim Iyi mi  Olur?

Etlik piliç üretmek isteyen üretici ya bağımsız bir halde yada çeşitli firmalarla anlaşarak işe adım atar. Kesim, paketleme ve pazarlama üretici için zor olabilir. Bunun için entegre firmalarla anlaşarak piliç kesim aşamasına gelene kadar bakıp anlaştığı tesise vererek kesim, paketleme ve pazarlama işleriyle uğraşmaz.

Bu işe adım atmak için ilk olarak üreticinin kümesi olmalıdır. Yumurta tavuğu yetiştirmesindeki şeklinde  temizlik dezenfekte oldukça önemlidir. Ortamın ısı ve rutubet ayarı uygun bir halde ayarlanmalıdır. Yem ve suları denetim edilerek temiz ve tertipli bir halde verilmelidir. Uygun koşullarda yetiştirilen tavuklar 5 ile 7 hafta içinde kesime hazır hale gelir. Kesim işlemi öncesi yapılması ihtiyaç duyulan işlemler;

 • Kesimden 2 saat ilkin su verilmez. 8-10 saat öncesi yem verme işlemi bırakılmalıdır.
 • Taşıma işlemi esnasında piliçler kafeslere dikkatli bir halde koyulmalıdır.

Tavuk yetiştirirken ister yumurta tavuğu ister etlik tavuk olsun civcivleri güvenilir, denetimli olan yerlerden almak gerekir. Temizlik, seviye ve dikkat gerekmektedir. İş gücü azca getirisi oldukça olan bir iştir. Tavuk yetiştiriciliği popülerliğini yitirmeyecek bir meslektir. Ek olarak salma tavukçuluk hibesi alarak da işletmenizi kurabilir ve kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği
    Üretim iyi mi olur?       

Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği

Gençlerimizin köylerde kalmış olarak üretken bir fert olmaları için devletin gençlerin önünü açmış olduğu Genç Çiftçi Projesi vardır. Bu projeyle beraber 30 bin TL yada 50 bin TL tutarında bağışlama verilmektedir. Salma tavukçuluk yada organik tavukçuluk meydana getiren çiftçiler için, elinizdeki ana paraya ilave olarak devletten bağışlama alarak bu işe mükemmel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ziraat bankası ve öteki bankalardan tavuk çiftliği kredisi alabilirsiniz. Kredi veren öteki bankaların sıralaması ise aşağıda yer verilmiştir.

 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Qnb Finansbank
 • Denizbank
 • TEB
 • Güvence Bankası

Kümes Hayvancılığı Teşvikinden Kimler Yararlanır?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaş ile 65 yaş içinde olan tüm bireyler
 • Ziraatçi kayıt sistemine kayıtlı olan vatandaşlar (Kaydınız yok ise kayıt yaptırabilirsiniz.)
 • 3 yıl süre ile hayvancılıkla uğraştığını belgeleyen çiftçiler
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olan vatandaşlar

Bunun yanı sıra bu teşvikten yararlanmak için uygun koşulların sağlanması ve istenilen tavuk yada öteki kanatlı hayvan sayısının kafi olması gerekir. Ek olarak IPARD programları dahilinde kümes hayvanları yetiştiriciliği mevzusunda da destek sağlanmaktadır. Bu desteklerden de yararlanabilirsiniz. Program 2021 yılına kadar devam edecektir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir