Köye Dönene Değil Hayvancılık Yapana 100 Bin TL. Kredi

Devlet tarafınca tersine göç hareketlerinin başlaması adına şehirden köye göç yardımı yapılmaktadır. Yol için lüzumlu harcamalar da gene devlet tarafınca karşılanıyor. Şartları taşıyan yurttaşlarımız başvurularını yaparak verilen bu desteklerden yararlanabilir. Ek olarak proje için bir tek köye dönmek değil, köy sınırları içinde etken olarak hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak da gerekiyor.

Ziraat ve Orman Bakanlığı yeni bir projeye imza attı ve hedef 250 bin düve projesini başlattı.

PROJE SÜRESİ : 2021 ve 2021 yıllarını kapsamaktadır.

Köye dönüş başvuruları hakkında hazırlanan içeriğimizi okuyarak başvurunuzu sonuçlandırabilirsiniz.

KAÇ HAYVAN VERİLECEK: 100.000 tane düve verilecek.

HEDEF: Çiftçinin ve üreticinin ahırda beslediği büyükbaş hayvan sayısının 15’e çıkarılması hedefleniyor.

250 Bin Düve Projesinin Tanıtım Broşürü
250 Bin Düve Projesinin Tanıtım Broşürü

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

  1. Büyükbaş hayvancılık işi ile meşgul olmak gerekiyor.
  2. Ziraat Kredi Kooperatifine üye olmak ikinci koşul. http://www.tarimkredi.org.tr/index.php/component/content/article/24-ureticiler-icin/67-nasil-ortak-olurum.html linkinden üyelik hakkında informasyon alabilirsiniz.
  3. Hayvanlara bakmak için minimum 15 büyükbaş sığacak büyüklükte bir ahırınızın olması gerekiyor.
  4. Çiftçimizin ahırın bulunmuş olduğu bölgede ikamet etmesi koşul koşuluyor.
  5. Çiftçinin kredi notunun kafi olması gerekiyor. Bu kapsamda Ziraat Bankasından kredi çekebilecek durumda olmalıdır.

DÜVE YETİŞTİRİCİLİĞİNE ZİRAAT BANKASINDAN 100 BİN TL. KREDİ

  • Çiftçilerimizin bankadan 100 bin TL. tutarında kredi verilecek.
  • Ziraat Bankasından alınan 100 bin TL. kredinin ilk 2 senesi ödemesiz olacak.
  • Ödemesiz dönem dahil olmak suretiyle toplamda 7 yıl olmak kaydıyla, 5 yıl süresince ödeme yapılacak.
  • Eğer çiftçimiz talepte bulunur ise, çekmiş olduğu kredinin %80 oranında hayvan alımı için kullanırken, geri kalan %20 oranı içinse yem alabilecek.
  • Bu kredi haricinde çiftçilerimizin hayvanların yem ihtiyacının karşılanması için Ziraat Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası yardımı ile 1,5 yıl (on sekiz ay) vadeli yem kredisi çekebilecek.

Ziraat Kredi Genel Müdürü Sayın Fahrettin Poyraz proje hakkında şu detayları deklare etti.

“Sadece hayvancılık yapanlar ve kurulu altyapısı olanlara düve vereceğiz. Geçmişte dişi hayvanların kesime gönderilmesi sorununu oldukça yaşadık. Ziraat Kredi Kooperatifi üyesi olunması gerekiyor. Müracaat geçmişine kadar birleşke üyesi olup, müracaat edebilirler. Bu imkânı da tanıdık. Minimum 15 baş kapasiteli ahır şartımız var. Üreticinin, ahırın bulunmuş olduğu yerde ikamet etmesi gerekiyor. Proje için kredi kullanmaya uygun mali durumda da olunmalı. 3 senelik bir proje, bu yılki başvuruları ise 7 Mayıs’a Bir hevesle yola çıkan ya da köyüne dönmek isteyenlere dönük toplumsal bir proje yapmadıklarını vurgulayan Poyraz, bu yüzden mevcutta hayvancılık yapılıyor olunması şartına büyük ehemmiyet verdiklerine dikkati çekti.

Ek olarak hayvan alımlarınız için hayvancılık kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Uygun faiz oranları ve çiftçilerimizin bütçelerine bakılırsa vade sunan pek oldukça banka şubesi bulunmaktadır.

2021 senesinde başlatılan 300 koyun projesinde başvurular sonuçlandırılırken, Bakanlık tarafınca dağıtım için lüzumlu işlemlere başlanıldı. Genç ziraatçi projesi için 2021 yılına ilişkin son müracaat zamanı 31 Mayıs olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar genç çiftçilerimizin başvurularını yapmaları gerekmektedir.  Ziraat sektöründe verilen desteklere sizde başvurabilir, başlangıç sermayesi olmak suretiyle Devletten destek alabilirsiniz. Ek olarak köye girerek hayvancılık yapmak isteyenler sadece maddi imkansızlıklar sebebi ile göçlerini buralara götüremeyenlerin nakliye harcamaları da destek içinde yer almıştır. 300 koyun projesi kapsamında ise destek sunar için 30 Haziran 2021‘ a kadar destek sunar verilmeye devam edecektir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir