Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bankalardan kredi kullanan her 100 kişiden 75’i gereksinim kredisi çekmektedir. Kredi çeken kişilerin %60’ının geliri 2000 TL’nin altında.

Böylesine çarpıcı istatistiklerle bir giriş yaptıktan sonrasında sizlere bu yazımızda “Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli” mevzusunda informasyon vereceğiz.

Kredi başvurusunda bulunmadan, kredi almadan ilkin ilk olarak bütçenizi değerlendiriniz. Iade edebileceğiniz taksitleri belirleyin ve buna nazaran kredi vadenizi ayarlayınız. Aksi taktirde borcunuzun ödenmemesi şeklinde yaşanmış olan aksaklıkların kredi notunuzu da etkileyeceğini belirtelim. Kredi notunuz negatif yönde etkilenirse kredi almanız zorlaşır.

Kredi başvurusunda bulunmadan ilkin tüm bankaların kredi şartlarını iyice araştırın. En uygun bankayı tercih edin.

Tüketiciye maliyeti olmayan kredi ne yazık ki yoktur. Masrafsız, 0 Faizli diye belirtilen kredilerin de kesinlikle maliyeti bulunmaktadır. Bu yüzden öteki kredi seçenekleri ile kredinizi karşılaştırınız.

Bankalar içinde yapacağınız kredi karşılaştırmasını dosya harcamasıyla beraber krediye vade sonuna kadar ödenecek toplam miktar üstünden yapmanız daha sıhhatli netice verir.

Otomobil almak için taşıt kredisine, eğitim harcamaları için eğitim kredisine başvurma şeklinde bir zorunluğunuz kesinlikle yoktur. Maliyet hesabı yapılarak gereksinim kredisi de alabilirsiniz.

Borçlarını yapılandırmak isteyen kişinin kesinlikle bankayla kontakt kurması gerekir. Bankaya informasyon verildiği sürece kredinizin onaylanma ihtimali artar.

Ödemelerinde aksaklık yaşayan ya da borçlarını yeninden yapılandırmak isteyen vatandaşlara bankalar ara sıra yapılandırma amacıyla yeni kredi verebilir. Bu aşamada tekrardan yapılandırma talep etmeniz doğru bir seçim olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir