Kredi Çekemeyenlere Kredi Kartından Nakit Avans Yöntemi

Kredi çekemeyenler artık acil finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kredi kartından nakit ön ödeme çekiyor. Sadece bazı kartlar nakit çekimine kapalı oluyor. Bu özelliğin etken olup olmadığını bilmeyenler karttan nakit ön ödeme çekilemediğini dile getiriyor. Sadece bu kartlar ile alışveriş yapılabiliyor. Acil nakit ihtiyacı olanlar ya kartlarının bu özelliği kapalı olanlar kuyumculara giderek kredi kartı ile altın da alabilir. Kredi kartını nakde çeviren siteler de bulunuyor. Sadece bu sitelerin oldukça güvenilir olabileceğini düşünmüyoruz. Sizler için plus avansın ayrıcalıklarını, nakit avansa kapalı olan kartların ne vakit açılabileceğini araştırdık.

Kredi Kartından Nakit Çekme Şekilleri

Bazı banka müşterileri kredi talebi ile bankalara gittiğinde ne yazık ki eli boş dönüyor. Bu durumun pek oldukça sebebi var. Kredi talebi ile bankalara gidildiğinde, bankalar kredi geçmişinizi inceleyecektir. Meydana getirilen araştırma sonucu talebiniz pozitif sonuçlanırsa kredi alabilirsiniz. Kredi alabilmek için kredi notunuz 1300 ve üstünde olması gerekmektedir. Aşağıdaki sebeplerden dolayı kredi alamıyor olabilirsiniz;

kredi-kartından-nakit-çekme-yöntemleri
Kredi kartından nakit çekme şekilleri
 • Banka tarafınca müracaat esnasında istenen gelir belgesini beyan etmemiş olmak
 • Siciliniz üstünden yasal takip geçmiş olması kısaca kara listeye geçmiş olmanız
 • Eğer bankadan talep edilen meblağ ile geliriniz içinde fark var ise
 • Daha evvel bankadan kredi çekmişseniz ve bu kredi ödemesi devam ediyorsa
 • Kredi çeken şahsın kredi kartı ödemelerinde bir düzensizlik görülüyor ise
 • Daha evvelki borçlarda 4 kez yada daha çok ödeme düzensizliği yaşanmış ise
 • Sigortalı olunan tarihin hemen hemen 6 ay olmaması durumunda
 • Kredi talebinde bulunan kişi daha evvel birine kefil olmuş ve borcu ödememiş ise
 • Kredi notu düşük ise bankalar tarafınca kredi talepleri kabul edilmemektedir.

Acil finansman ihtiyacı olanlar için pek oldukça nakit bulma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kredi kartından nakit çekmektir.

Kredi Kartımdan Iyi mi Nakit Ön ödeme Çekebilirim?

Belirli şartların sağlanması durumunda kredi kartlarından nakit çekimi yapılabilir. Kredi alamayanların en oldukça başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Bankalar kredi ile kartı özelliklerini aslen bu kartlar aracılığı ile birleştirmiştir. Kredide onay alamama ya da tutarın hesaba geçmesinde gecikme yaşanması benzer biçimde problemler ön ödeme yönteminde yaşanmaz. Bankaların verdiği kredi kartları limitleri dahilinde, kredi kartının akdi faiz oranı da eklenmekle beraber nakit çekimi yapabilirsiniz. Ek olarak ödemeleriniz için taksit yapılsın istiyorsanız taksitli ön ödeme da çekebilirsiniz.

kredi-kartımdan-nasıl-nakit-avans-çekebilirim
Kredi kartımdan iyi mi nakit ön ödeme çekebilirim?

Nakit avansın en büyük pozitif yanları 7 gün 24 saat ATM’ lerden çekilebilir olmasıdır. Kredi çektiğinizde onaylansa dahi dosya harcaması vb. ek giderler talep edilmektedir. Sadece nakit ön ödeme çekimlerinde bir tek faiz oranı uygulanır. Taksitli ön ödeme işlemlerinde ise işlem tutarı talep edilmemektedir. Bankalardan nakit çekimi yapabilmek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Son 1 yıl içinde, kredi kartı borç tutarının yüzde 50′ sini ödemiş olmak gerekir. Eğer 3 kez bu tutarın altında ödeme yapılmış ise talebiniz reddedilecektir. Eğer borcunuzun tamamını kapatırsanız nakit ya da taksitli ön ödeme çekebilirsiniz. Kredi kartı güncel faiz oranları ile ilgili data almak için bağlantıya tıklayarak içinde ne olduğu inceleyebilirsiniz. Aslına bakarsanız kredi kartlarının alışveriş faiz oranları ile ön ödeme faiz oranları aynı olmaktadır.

Doğal olarak nakit çekimi yapmak için kredi kartında limit bulunması gerekmektedir. Bankaların bazılarında değişmekle beraber nakit ön ödeme çekebileceğiniz meblağ toplam limitin sadece yüzde 25‘ i kadar olmaktadır. Doğal olarak ki para çektiğinizde limitiniz de dolmuş olacaktır. Taksitli ön ödeme çekmeniz durumunda taksitleriniz kredi kartı ekstresine yansıtılacaktır. Doğal olarak borcunuzu ödedikçe limitiniz yine açılacaktır. Kartınız ile ATM’ lerden nakit çekebilirsiniz.

Kredi Kartımdan Nakit Ön ödeme Çekemiyorum

Kimi zaman tüketiciler banka ATM’lerinde gittiklerinde nakit ön ödeme çekememekten şikayetçidir. Doğal olarak kimi zaman tüketiciler bu durumda suçu kendilerinde aramaktadır. Dönem borcunun ödenip ödenmediği bu aşamada oldukça mühim olmaktadır. Doğal olarak borçlarını ödeyenler bu durumu teyit ettikten sonrasında bankaları aramakta yada  bu probleminin çözümü ile ilgili etraflı bir araştırma yapmaktadır. Aşağıdaki sebeplerden dolayı nakit ya da taksitli ön ödeme çekimi yapılamamaktadır;

 1. Kredi kartınızın üstünde yazan son kullanma tarihini denetim ediniz. Eğer kartınızın son kullanma zamanı geçmiş ise kartınızı yenilemeniz gerekiyor.
 2. Çekmek istediğiniz tutarı yazdığınızda bu işlem için kafi limit olmadığı şeklinde bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Daha evvel yaptığınız harcamalarda bu limit doldurmuş iseniz nakit ön ödeme çekmeniz mümkün olmamaktadır.
 3. Eğer kredi kartı borcunuzu ödememiş iseniz gene limit olmadığından dolayı nakit ön ödeme çekemezsiniz.
 4. Kredi kartı borcunuzu ödemiş sadece teknik bir aksaklıktan dolayı ödeme hesaba geçmemiş ise gene nakit ön ödeme çekilemez.
 5. Nakit ön ödeme işlemleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca düzenlenmiştir. Bir yıl içinde asgari ödeme tutarının yüzde 50′ sini ödememiş iseniz ya da bu tutardan daha azca ödeme yapmışsanız kartınız nakit ön ödeme çekimine kapatılmaktadır. Bu durumda borçlarınızı kapattığınız anda kartınızın bu özelliği etken olacaktır.

Asgari ödemelerin tertipli olarak yapılması halinde herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor. Sadece bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarını 3 kez aksatmanız durumunda kartınız nakit çekimine kapatılmaktadır. Borçlarınıza yüklenecek olan faizleri bir yana bırakın ne yazık ki bu avantajdan yoksun kalıyorsunuz. Nakit ön ödeme işlemlerini daha cazip hale getirmek amacı ile bankalar müşterilerine taksitli ön ödeme benzer biçimde bir kolaylık yapmıştır. Doğal olarak tüketicilerin nakit ön ödeme çekme mevzusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Faiz ödemek durumunda kalacaklarını akıllarından çıkarmamaları gerekiyor.

Plus Ön ödeme Nedir?

Plus ön ödeme müşterilerine finansman elde eden bir şirkettir. Banka sicilini, Toplumsal Güvenlik Kurumu primlerini dikkate almaksızın 6 bin TL‘ ye varan tutarlarda nakit pozitif yanları sunulmaktadır. Şirket kredi vermek için ek güvence ya da kefil kabul etmemektedir. Kara listede olan müşterilere dahi ön ödeme verileceği taahhüt edilmektedir. Ön ödeme kullanabilmek için Vodafone, Türk Telekom ya da Turkcell hatlarına haiz olmak ve ek olarak bu hatların faturalı olması gerekiyor.

plus-avans-nedir
Plus ön ödeme nedir?

Satmaca hattınızı ise asgari 6 aydır kullanıyor olmanız şartı aranıyor. Bu açıklamayı merak eden okurlarımız için yapıyoruz. Bankalar şirketlere nazaran daha güvenilir olmaktadır. Bu sebeple kredi kartınız var ise nakit ya da taksitli ön ödeme hususi durumunu etken ettirerek, kart limitinizin belirli bir kısmı kadar nakit sahibi olabilirsiniz. Acil para bulma yöntemleri için içinde ne olduğu okuyarak da finansman ihtiyaçlarınız için size tavsiye edebileceğimiz yasal şekilleri öğrenebilirsiniz.

Nakit Ön ödeme Faiz Oranları

Nakit ön ödeme işlemlerinde uygulanacak faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafınca üç ayda bir açıklanan alışveriş faiz oranlarına nazaran belirlenmektedir. Piyasanın uygulayabileceği en üst limitteki faiz oranı da gene bu oran olmaktadır. İlan edilen alışveriş faiz oranları yüzde 2,25 olarak belirlenmiştir. Sadece Ziraat Bankası’ nda alışveriş faiz oranının yüzde 1,90 olduğu görülmektedir. Ön ödeme çekimlerinde eğer taksit uygulaması isterseniz genel olarak 3 aydan 12 aya kadar vadeler sunulmaktadır. Bankaların ücretler bölümünden alışveriş faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Bir çok bankada bu oran akdi faiz olarak uygulanmaktadır. Nakit ön ödeme çekmek isteyenler bu faiz oranlarını da dikkate almalıdır.

Nakit Ön ödeme: Faiz oranı + Nakit ön ödeme işlem tutarı

Taksitli Ön ödeme: Vadeye nazaran değişmekle beraber Faiz oranı + Banka sigorta işlem vergisi + Kaynak kullanımı destekleme fonu

nakit-avans-faiz-oranları
Nakit ön ödeme faiz oranları

Görüldüğü benzer biçimde düzgüsel bir kredi çekilebilmesi için geçerli olan tüm harcamalar taksitli avansta da bulunmaktadır. Kredi kullanma mevzusunda bir engelleme yaşayanların bir çok, daha maliyetli olmasına karşın taksitli ön ödeme kullanmaktadır. Taksitli avanstan binde 5 oranında BSMV, yüzde 15 oranında ise KKDF talep edilmektedir. 

Kartımla Ne Kadar Nakit Ön ödeme Çekebilirim?

Nakit ön ödeme limitleri bankalara nazaran değişim göstermektedir. Bazı bankalar kredi kartı limitlerinin tamamı için nakit ön ödeme çekimine izin verirken bazı bankalarda bu oranlar yüzde 25, yüzde 50 olabilir. Kredi kullanamayanlar için bu yöntem bazı durumlarda avantajlı olurken bazı durumlarda ise oldukça mantıklı olmamaktadır. Genel anlamda 1 gün için çekilecekse ve taksit yapılmayacaksa müşteriler rahatça nakit ön ödeme çekerek gereksinimlerini karşılayabilirler. Sadece taksitli ön ödeme seçeneğini tercih etmeniz durumunda maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Acil finansman ihtiyacı olanlar kredi kartları ile nakit ön ödeme çekebilir. Bozdurma telefon, kuyumcudan kredi kartı ile altın alarak nakite çevirme, faktoring şirketlere başvurma benzer biçimde tekniklerle de finansman elde edilebilmektedir. Sadece acil finansmana gerekseme duyan okurlarımızın kesinlikle yasal olmayan yollara yada tefecilere bulaşmamalarını öneriyoruz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir