Kredi Çekmek için SGK Şart mı?

Kredi çekmek için SGK koşul mı, sorusu kredi çekmek isteyenlerin aklında sual işareti oluşturmaktadır. Kredi başvurusunda bulunduğunuz andan itibaren bankalar hakkınızda bazı incelemeler başlatır.

İnceleme sonrasında krediyi geri geri verebileceğiniz hükmüne varılırsa, banka başvurunuza pozitif cevap verir. Hakkınızda meydana getirilen araştırmalardan biri de başvuruyu yaptıktan 6 ay öncesine kadar minimum 1 kez sigorta girişinizin bulunup bulunmadığıdır. Eğer sigorta girişiniz yoksa başvurunuz negatif olarak yanıtlanır. Aslına bakarsan kredi başvurusunda bulunurken gelir belgesi beyan ettiğiniz için otomatikman sigorta girişiniz de olmuş olur.

Herhangi bir bankadan kredi çekebilmek için bankaya gelirinizin olduğuna dair bir belge sunmanız gerekir. Eğer ev sahibi iseniz kiralardan gelir sağlıyorsanız bu durumda mal beyanında bulunarak gelirinizin bulunduğunu kanıtlayabilirsiniz. Buna benzer durumlarda bankalardan kredi çekebilmek daha da kolay hale geliyor. Kredi çekebilmeniz için bu şekilde bir beyanda bulunursanız SGK şartı aranmaz. Sadece bu aşamada kati aranmaz diyemeyiz, zira denetim tamamen bankanın elinde. İstenen belgelerden tamamına haiz değilseniz banka sizden sicili temiz bir kefil de isteyebilir.

Eğer istenilen kefili bulursanız krediyi alabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın en oldukça incelemiş olduğu ve üstünde durduğu durum KKB puanıdır. Bu puan sizin daha önceki dönemlerde bankalarla yaşadığınız ilişkilerin puanıdır. Önceki dönemlerde kredi çektiyseniz, kredilerinizi aksatmadan ödediyseniz KKB puanınız yüksek olacaktır ve böylelikle kredi almanız kolaylaşacaktır. Ödemelerde aksama meydana geldiyse ve ciddi anlamda ödeme zorluğu çektiyseniz KKB puanınız düşecektir. KKB puanı düşük olan vatandaşlara kredi çıkması imkânsıza yakındır.

Bundan önceki yazımız olan 10.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir