Kredi Çekmek Mantıklı mı? (FAİZLERİ HESAPLADIK)

Kredi çekmek artık bir gerekseme haline geldi. Konut kredisi ile ev almak, ya da taşıt kredileri ile otomobil almak faiz oranları dikkate alındığında artık pek de mantıklı değil. İhtiyaç kredilerinin ise faiz oranları ve ödeme seçenekleri daha ideal. Altın fiyatlarının itimat vermediği şu dönemde ise kredi çekip altın almak da fazlaca akıl kârı değil. Sizler için faiz oranlarını araştırarak örnek kredi hesaplamaları yaptık.

2021 Senesinde Kredi Çekmek Mantıklı Mı?

Yaşanmış olan kur artışları devletimizde fiyatlara direkt ya da dolaylı olarak yansıdı. Aslına bakarsanız konut ya da taşıt alımları sadece banka kredileri yolu ile mümkün oluyordu. Artık günlük gereksinimlerimiz için bile kredi ya da kredi kartı kullanır hale geldik. Fiyatlar cep yakıyor. Enflasyon İle Savaşım Programı neticesinde araçlarda ÖTV ve KDV indirimleri yapılıyor. Market reyonlarında bulunan ürünlerde %10‘ a varan indirimler yapılıyor. Pek fazlaca sektörün bu programı dahil olarak indirimler yapmış olduğu açıkca ortada. Sadece indirim oranları da fiyatların eski seviyelere gelmesini ne yazık ki sağlamadı.

2021 Yılında Kredi Çekmek Mantıklı Mı?
2021 Senesinde Kredi Çekmek Mantıklı Mı?

Kredi faiz oranları yıl başlangıcında yüzde 1.8 seviyelerinde iken şu an yüzde 2,5- 3,5 seviyelerinde. Hal bu şekilde olunca kredi çekmek o kadar da mantıklı görünmüyor. Şundan dolayı yapılacak olan geri ödemeler neredeyse kredi tutarının iki katı oluyor. Yaşam sigortası, kredi tahsis tutarı, dosya harcaması vb. ek maliyetler eklenince de kredi işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 1 kilogram domatesin 8 TL olduğu devletimizde hala kredi çeken, çekmek zorunda olan pek fazlaca vatandaşımız var. Şundan dolayı günümüz şartları ve kapitalizmin tüketim gücü bizi buna itiyor. 3 bin- 5 bin TL gelirli olanlar bile ev alabilmek için senelerce birikim yapıyor. Asgari ücretli ailelerin ise vay haline!

Kredi Çekip Otomobil Almak Mantıklı Mı?

Mantık düzleminden gidecek olursak evet cevabı verebileceğimiz tek mevzu sanırım vasıta alımları. Pek fazlaca markada hurda indirimi ve yıl sonu kampanyaları bulunuyor. Müjde Programları kapsamında vasıta fiyatlarında ÖTV ve KDV indirimleri yapılıyor. Doğal olarak kredi çekmek için bankaların yolunu tutmak yerine markaların anlaşmalı olduğu finansal kuruluşlardan kredi çekmeniz gerekiyor. Peugeot, Nissan, Ford şeklinde markaların %0 faizli kampanyalarına başvurabilirsiniz.

Bankanın Adı Taşıt Kredisi Faiz Oranı
Ziraat Bankası % 1,49
Türkiye İş Bankası % 1,79
Vakıfbank % 1.53
Yapı Kredi %1,99
Halkbank % 1,65
Alternatif Bank % 1,89
İNG Bank % 2,09
Fibabanka % 2,47
Denizbank % 1,89
Şekerbank % 1.99

Kredi çekmek için en ideal bankanın Ziraat Bankası ve İNG Bank bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu bankalardan çekeceğiniz kampanyalar ile taşıt alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak otomotiv firmalarının güncel taşıt kampanyalarını da inceleyebilirsiniz.

Mesela Yapı Kredi Bankası‘ ndan kredi çektiğinizde ödeme planı aşağıdaki şeklinde olacaktır. Taşıt kredilerinin maksimum vadesi 48 aydır.

Yapı Kredi Taşıt Kredisi
Yapı Kredi Taşıt Kredisi

Sadece yukarıda bahsettiğimiz şeklinde kampanyalı markaların satış noktalarından vasıta alımlarınızı yapabilirsiniz. Sıfır ve ikinci el vasıta alımlarınızda kredi bilgileri aynı olacaktır.

  • Peugeot kampanyalı araçlar
  • Nissan %0 Faiz kampanyaları
  • Ford ticari araçlarda %0 faiz kampanyası

Kredi İle Ev Almak Mantıklı Mı?

Yurttaşlarımız konut alımları için bankaların mortgage kredilerine başvuruyorlar. Daha doğrusu sistem bunu gerektiriyor. Şundan dolayı faiz oranları oldukça yüksek. Bankalar faiz oranlarında indirime gitti sadece yapacağımız hesaplamalarda da görüleceği suretiyle geri ödeme tutarları oldukça yüksek olmaktadır. Peşin ev almak artık mümkün olmadığı için yurttaşlarımız bu faiz oranlarına karşın bankaların yolunu tutuyor. Güncel faiz oranları ise aşağıdaki gibidir;

Banka Konut Kredisi Faiz Oranı
Güvence Bankası % 1,65
Yapı Kredi % 1,65
Akbank % 1,69
Alternatif Bank % 1,75
Anadolu Bank % 2,50
Burganbank % 2,13
Denizbank % 1,69
Halkbank % 1,28
HSCB % 2,15
İNG Bank %1,65
Türkiye İş Bankası %1,85
Kuveyttürk %1,54
Ziraat Bankası %1,28
Vakıfbank %1,28

Ziraat Bankası örnek bir hesaplama meydana getirecek olursak;

200 bin TL kredinizi %1,28 faiz oranı ve 120 ay vade ile Ziraat Bankası’ ndan çekmeniz durumunda

: 3.270,93 TL olacaktır. Toplam geri ödeme tutarı ise 392.512,31 TL olmaktadır.

Görüldüğü şeklinde 200 bin TL’ ye karşılık olarak 10 yıl sonrasında ev taksitlerinizi bitirmiş olacak sadece toplamda 392.512,31 TL ödemiş olacaksınız. Sizce mantıklı mı? Fakat sistem bu şekilde…

Vakıfbank‘ tan Sarı Panjur konut kredisi çekmeniz durumunda ise ödeyeceğiniz faiz oranı %1,28 olacaktır. Bu durumda Ziraat Bankası’ nın hesaplaması ile aynı tutarlarda bir hesaplama yaparak tutarları karşılaştıralım. Vakıfbank’ tan 120 ay vadeli 200 bin TL konut kredisi çekmiş olalım.

Aylık Taksit Tutarı: 3.270,93 TL

Bu durumda ödeyeceğiniz toplam meblağ: 392.512,31 TLolacaktır.

200 bin TL’ ye 392.512,31 TL ödemek akıl mantık işi mi onu da siz düşünün !

Üstelik bankalar konutların tamamına kredi vermiyor. Almak istediğiniz eve karar verdikten sonrasında bankaya giderek kredi başvurusunda bulunduğunuzda eğer kredi notunuz yüksek ise kredi alabilirsiniz. Ya da alacağınız konuta ipotek kısaca satılamaz şerhi koydurmanız gerekiyor. Bu kadar yüksek bir meblağda kredi çekmeniz halinde ise eksper tarafınca evin kıymeti belirleniyor. Bu değerin %75- %80 tutarlarında kredi çıkarılıyor.

Aslına bakarsanız vade oranı arttıkça kredi ödeme tutarı da faizlerden dolayı artış gösteriyor. Konut kredileri ise maksimum 120 ay oluyor. Sadece vade sayısını azaltınca da taksit tutarı naturel olarak artış gösterecektir. Kredinizi 60 ay vadeli olarak kullandığınızda aylık 8 bin TL – 10 bin TL taksit ödeyebilecek misiniz? O denli gelirimiz olsa aslına bakarsan banka kredilerine bulaşmayız o şekilde değil mi? Bankalara yatıracak peşinata haiz değilseniz peşinatsız konut kredisi veren banka şubelerine giderek alacağınız konutun tamamına kredi çıkarabilirsiniz.

Konut kredisi çekmek isteyenlere bir müjdemiz var. 2021 senesinde Halkbank ve Ziraat Bankası tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran anlaşmalı olunan inşaat firmalarından yapılacak olan konut alımlarında geçerli olacak olan faiz oranı yüzde 0,98 olacaktır. Kullandırılacak kredinin üst vadesi 500 bin TL olacaktır. 200 bin TL kredi çekmeniz durumunda ödeyeceğiz taksit tutarını hesaplayalım;

  • Aylık taksit tutarı: 2.841,74 TL
  • Toplam geri ödenecek olan meblağ:  341.008,80 TL olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Çekilebilir Mi?

Bankaların gerekseme kredisi faiz oranları da oldukça yüksek olmaktadır. Finansmana gerekseme duyan müşterilerimiz yasadışı yollara başvurmaktansa bankaların gerekseme kredisi ürünlerine başvurmalıdır.

 

Banka İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
İNG Bank %1,74
Akbank % 2,22
Türkiye İş Bankası %2,20
Denizbank %2,09
Fibabanka %2,49
Alternatif Bank %1,89
Anadolu Bank %2.30
Burgan Bank %2.29
Güvence Bankası %2,14
Halkbank %1,53
HSCB %2,29
Ziraat Bankası %1,53

İhtiyaç kredilerinin vadeleri maksimum 60 ay olmaktadır. Mesela Ziraat Bankası’ ndan 60 ay vadeli 20 bin TL gerekseme kredisi çektiğinizi farz edelim.

Bu durumda ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 552,74 TL olacaktır. Asgari ücretin 2021 TL olduğu farz edersek yüksek bir kredi tutarı. Gene de siz bilirsiniz!

ihtiyaç-kredisi-çekilir-mi
İhtiyaç kredisi çekilir mi?

Aslına bakarsanız bir de şu durumu düşünmek gerekiyor. Kredi tutarınızın gelirinizin %50’sini geçmemesi gerekiyor. Doğrusu asgari ücretle çalışan ya da şu şekilde ifade edelim geçinmeye çalışan biriyseniz aslına bakarsan bu şartlarda bankalardan kredi alabileceğiniz meblağ da düşük olacaktır. Sadece kredi kartı alarak nakit ön ödeme çekmeniz durumunda alışveriş faiz oranları ve nakit ön ödeme kullanım tutarı de eklenecektir. Bu durumda gene o kadar da karlı çıkacağınızı söylemek mümkün değildir. Nakit avans faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

En Uygun Kredi

Yukarıda örnekler ile ifade etmeye çalıştık. İçinde bulunduğumuz şu dönemde kredi çekmek ciddi manada banka müşterilerini sıkıntıya sokacak bir durum. Sadece yasal olmayan yollara başvurmak yerine gene bankalara yönlendirmek daha doğru olacaktır. Görüldüğü şeklinde devlet bankalarında faiz oranları öteki bankalara nazaran azca oranda da olsa düşüktür. İhtiyaç kredisi ya da bireysel tüketici kredisi ürünlerine başvurmanız vade oranları da değerlendirdiğinde daha mantıklı olacaktır. Sadece acil finansmana gerekseme duyuyorsanız aynı gün isimsiz kredi kartı veren bankaları araştırarak buralardan kredi kartı alabilirsiniz. Ya da aidatsız kredi kartlarına başvurabilirsiniz.

Enflasyon oranlarının arttığı, fiyat artışlarının ise hat safhada olduğu şu dönemde o kadar da sıkışmadıysanız kredi kullanmayın. Taşıt alımlarınızı ya da konut yatırımlarınızı bir süre ertelemenizi tavsiye ederiz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir