Kredi Garanti Fonu Nedir?

KGF Nedir?

EKK ( Iktisat Koordinasyon Kurulu ) tarafınca alınan 8 Aralık kararları sonrasında KGF ( Kredi Güvence Fonu ) ‘nun üstüne epeyce bir yük bindi diyebiliriz. KOBİ ‘lere verilmesi planlanan 1 yıl ödemesiz 50 bin TL kredinin bir nevi garantörü olacak olan KGF ( Kredi Güvence Fonu ) bunu yapabilmek için ister istemez daha çok kaynağa gerekseme duyacaktır. Adını oldukça sık duymadığımız KGF mevzusunda da malum pek fazla bir şey yok … Bugünkü yazımızda bu mevzuyu ele alarak size Kredi Güvence Fonu nedir ne işe yarar detaylı bir şekilde informasyon paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Bildiğimiz suretiyle bankalar tüketicilere kredi verirken; kimi kredi verdikleri tüketici riskli, kimisi azca riskli, kimisi etkisiz, kimisi ise güvenilirdir. Buradaki rizikodan maksat kredinin geri ödenme durumudur. Aslına bakarsan kredi notu uygulaması da bu fikir ile yaşam bulmuştur. Kredi notu düşük olan kişilerin risk düzeyi yüksek olduğundan bu da kredi alma ihtimallerini zor sokmaktadır. Sadece her kredi notu iyi olan yurttaş da istediği krediyi alıyor desek oldukça doğru olmaz. Bazı durumlarda aylık gelir durumu ile çekilmek istenen kredinin meblağının ve aylık ödemelerinin dengesiz olduğu sebebi öne sürülerek de krediler reddedilebilmekte yada kısmen onaylanabilmektedir.

Basit vatandaşlar için olmasa da ticaretle uğraşan kişilerin daha oldukça bu mevzulara muhatap kalabildiğini söyleyebiliriz. Ticaretle uğraşan bir şahıs; işini geliştirmek ya da büyütmek için düzgüsel şartlara nazaran daha çok kredi çekmek zorunda kalmakta, bu da genel anlamda banka tarafınca onaylanmayabilmektedir. İşte KGF (Kredi Güvence Fonu) dediğimiz kurum bu aşamada devreye girmektedir.

Kredi Güvence Fonu Ne Anlama gelir?

Kredi Güvence Fonu ( KGF ); KOBİ ‘lerden ve esnaftan, kredi alma mevzusunda sorun yaşayanlarının, kefil olunması ya da güvence gösterilmesi yöntemiyle bankalardan kredi almalarının kolaylaştırılması amacıyla Türk Tecim Kanunu ‘nda belirtildiği suretiyle kurulan bir anonim şirkettir. Bu fonu hayata geçirmek için; bazı bankalar ile bazı sivil cemiyet örgütleri bir araya gelmiştir.

KGF ‘nin ortaklık yapısını incelediğimizde; TOBB ( Türkiye Odalar Borsalar Birliği ) % 32.1328, KOSGEB % 32.1236, TESK ( Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyonnu ) % 0.1371, Ziraat Bankası% 1.6949, Halkbank % 1.6949, Eximbank % 1.6949, Ziraat Katılım Bankası % 1.6949, Vakıfbank % 1.6949, Akbank % 1.6949, Alternatifbank % 1.6949, Albaraka Türk Katılım Bankası % 1.6949, Asya Katılım Bankası % 1.6949, Burgan Bank % 1.6949, Denizbank % 1.6949, HSBC % 1.6949, Finansbank % 1.6949, ING Bank % 1.6949, Şekerbank % 1.6949, Kuveyt Türk Katılım Bankası % 1.6949, Türk Iktisat Bankası % 1.6949, İş Bankası, Güvence Bankası % 1.6949, Türkiye Finans Katılım Bankası % 1.6949, Yapı ve Kredi Bankası % 1.6949, MEKSA ( Mesleki Eğitim ve Ufak Endüstri Destekleme Vakfı ) % 0.1371, Türkiye Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeler ve TOSYÖV % 0.0089 (Özgür Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı)’dür.

14/07/1993 tarihinde devrin Bakanlar kurulu tarafınca alınan karar üstüne kurulan KGF ( Kredi Güvence Fonu ) 1994 senesinde faaliyetlerine resmi olarak başlamış, o günden bu güne KOBİ ‘lere ve esnafa bankalardan kredi almaları mevzusunda lüzumlu güvence ve kefalet desteğini elde etmiştir. KGF ( Kredi Güvence Fonu ) ‘nun desteklediği kesime baktığımızda; daha oldukça ufak ve orta ölçekli esnaf, çiftçiler, sanatkarlar, özgür meslek erbabı bulunduğunu görmekteyiz. Kredi Güvence Fonu yapmış olduğu iş sebebiyle bazı harç ve vergilerden muaf tutulmaktadır. Kredi Güvence Fonu ile kredi çeken esnafın, kredi maliyetleri de düşüş göstermektedir.

Kredi Güvence Fonu ‘ndan yararlanmak isteyen ve bu kurumun kefaletiyle kredi çekmek isteyen işletmelerin, bazı kriterleri taşıması gerekmekte, doğal ki işletmesinin çapına nazaran dengeli bir halde kredi çekmesi de gerekmektedir. Kredi Güvence Fonu tarafınca kefil olunacak kredi miktarının tavan sınırı 3.000.000 TL ‘dir.

Sektörel ve iş durumuna nazaran değişebilmekle beraber; Kredi Güvence Fonu, işletmelerin çekeceği kredilerin belirli miktarına kefil olmaktadır. Sadece derhal burada bir ayraç açalım; ihracat icra eden KOBİ ve esnaf bunun dışındadır. Şu sebeple ihracat yapmakta olan KOBİ ve esnaf Kredi Güvence Fonu ( KGF ) ‘nin kefaletinden % 100 olarak yararlanmaktadır. Kısacası devlet ihracat icra eden ve çalışan esnafa sonuna kadar haiz çıkmaya ve desteklemeye devam etmektedir.

2017 senesinde KGF ( Kredi Güvence Fonu ) tarafınca meydana getirilen verilere http://www.kgf.com.tr/images/kgf_ile_2017.pdf

Kredi Güvence Fonu başvurusu yapmak için isterseniz herhangi bir Kredi Güvence Fonu şubesine gidebilir isterseniz de Kredi Güvence Fonu ‘nun resmi web sitesi olan www.kgf.com.tr adresi üstünden müracaat formunu doldurabilirsiniz. İnternet sitesi üstünden başvuruda bulunmak için Ana Sayfa ‘da bulunan ” Direkt Müracaat ” kısmına girip, buradan da hangi mevzuyla ilgili kefalet istediğini seçip, karşınıza çıkacak formu doldurmanız yeterlidir. Direkt ulaşmak isteyenler http://www.kgf.com.tr/index.php/tr/kosgeb-geri-odemeli-destekleri-icin-kefalet linkini kullanabilirler.

Hangi İllerde KGF ( Kredi Güvence Fonu ) Var?

Türkiye genelinde birçok şubesi bulunan KGF ( Kredi Güvence Fonu ) şubelerinin de hangi illerimizde bulunduğunu sizlere özetlemek gerekirse sayalım. Adana, Adıyaman, Afyon, Ankara – Kızılay, Ankara – Ostim, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa,  Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gebze, İstanbul, İstanbul – Eminönü, İstanbul – İkitelli, İstanbul – Kadıköy, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak  – Ereğli yerleşkelerinde şubeleri olduğu görmekteyiz.

KGF ile ilgili daha detaylı sual sormak istiyor ve yetkililer ile görüşmek istiyorsanız; 0 312 219 44 44  nolu telefonu arayabilir ya da web sitesi üstünden http://www.kgf.com.tr/index.php/tr/bize-ulasin/kurumsal-iletisim linkinde bulunan kontakt formunu kullanabilirsiniz.

Kredi Güvence Fonu Direkt Kefalet Protokolünde Meydana getirilen Değişimler

KOBİ’lerin KOSGEB Destek Programları çerçevesinde gösterilmekte olan geri ödemeli desteklere uygun maliyetlerle ve kolaylıkla erişimlerini sağlamak amacıyla Başkanlığımız ile Kredi Güvence Fonu (KGF) içinde imzalanan “KOSGEB Desteklerinden Yararlanacak KOBİ’lere KGF’nin Direkt Kefaleti Protokolü” KOSGEB Destek Programlarında meydana gelen değişimler sebebiyle 15 Ekim 2021 tarihinde yenilenerek aynı tarih itibariyle yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda;

1. KGF Kefalet Mektuplarının vadesinin, Protokolün;

İşletme ve Toplam Kefalet Limiti ve Vadesi

KOSGEB’e hitaben düzenlenecek “Kefalet Mektubu”nda vade, desteğin son ödeme tarihini takip eden ayın son gününe kadar olacaktır.” düzenlemesine uygun olarak, ilgili Destek Programlarından görevli Süreç Geliştirme Birimleri tarafınca 19.10.2021 evveliyatına kadar değiştirilmesi,

2. Uygulama Birimleri tarafınca;

  • 10.2021 evveliyatına kadar, destek programları kapsamında işletmeler tarafınca getirilecek olan kefalet mektuplarının eski vade ve kapsamda alınmaya devam edilmesini, bu tarihten sonrasında getirilecek olanlarda ise yeni protokol ve mevzuat hükümlerine uygun olmasına dikkat edilmesi,
  • Yenilenen protokol ve alınan geri bildirimler doğrultusunda 01.12.2017 tarih ve 19948630-010.07.01/16367 sayılı yazı ile verilen yönerge iptal edilmiş olup, 15.10.2021 zamanı itibariyle; ilgili Destek Programı, Destek Programı Uygulama Esasları ve KOSGEB Uygunsuzluk Yönergesi kapsamında borcunun tamamını kapatmış, destek süreçleri ile ilgili olmak suretiyle tüm iş/işlem ve yükümlülüklerini yerine getirmiş işletmelere talep etmeleri durumunda Desteğe ilişkin Kefalet Mektuplarının vadesinden ilkin iade edilmesi gerekmektedir.

Son güncelleme : 22.10.2021

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir