Kredi Hayat Sigortası Nedir?

Bankalar müşterilerine kredi fırsatı sunarken, müşterilerine sunmuş oldukları finansal desteği güvence altına almak isterler. Bu güvence Kredi Yaşam Sigortası olarak bankalar tarafınca sağlanmaktadır. Krediyi çeken kişinin, kredi ödemesinin bitmeden vefatı sonucu bankaya olan kredi borcunun bir şahıs tarafınca ödenmesi gerekir. Bankalar da vefat durumunda kişinin borcunun başkasına kalmaması için, kişiyi sigortalar.

Kredi Yaşam Sigortası yardımıyla kişinin vefatı sonrası ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ banka tarafınca karşılanır ve kimse mağdur olmaz.

KREDİ SİGORTA ÇEŞİTLERİ

Bankalar bir tek kişilere yaşam sigortası yaptırmamaktadır. Kullanılan krediye bakılırsa yaşam sigortasının yanı sıra başka sigortalarda yaptırılabilir. İhtiyaç kredisi kullananlara bir tek yaşam kredisi yapılabilirken, konut kredisi kullananlar hem yaşam hem de konut sigortası yaptırmalıdır. Vasıta kredi kullanmak isteyenler ise yaşam sigortasının yanında kasko da yaptırmalıdır. Tüm bu sigorta işlemleri banka tarafınca gerçekleştirilmektedir. Harcamalar ise krediye dahildir ve krediye yansıtılır.

Kredi-hayat-sigortası-nedir

Kredi için yaşam sigortası

KREDİ SİGORTA ÜCRETLERİ

Sigorta çeşitleri bankalardan kullanılan kredilere bakılırsa değişim göstermektedir. Bu değişim fiyatlara da yansımaktadır, şu demek oluyor ki her kredi ürünün sigortası değişik ücretlerdedir. Fiyat mevzusunda belirleyici unsurlar ise; müşterinin cinsiyeti, sağlığı ve yaşıdır. Yaşam sigortası averaj olarak 50 – 70 TL içinde değişim göstermektedir. Konut sigortası kişinin ve evin durumuna bakılırsa 150 – 200 TL içinde değişmektedir. Vasıta kredilerinde ise aracınız için yapılacak kasko bedeli, aracın modeline bakılırsa farklılık göstermekte olup 700 – 900 TL içinde değişmektedir.

Bundan önceki yazımız olan 10.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Mühim!  Banka Iyi mi Haciz Yapar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir