Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

İcra Takip edeni

Tüketiciler olarak birçok koruma kanunumuz olsa da aynı seviye hizmet veren kurumlara da kanun yolu ile sağlanmaktadır. İcra ve İflas Kanunu ve alt yönetmelikler ile düzenlenen alacaklı ve borçlu içinde ki ilişkileri, anlaşmazlıkları düzenlemektedir.

Bankalardan kullanılan krediler de gerek tüketici gerekse kredi sağlayıcı açısından dayanaklar mevcuttur. Mücbir sebeplerden dolayı kredi borcunu ödeyemeyen tüketicilere yönelik bu krediler gerekseme, konut, otomobil ve ticari krediler olabilir.

Şimdi kullanılan krediler durağan(durgun) yada esnek vadeler ve tutarlarda ile ödenmesi gerekir. Kredi kullanırken imzalanan kredi sözleşmesinde kredinin sözleşmesinde belirtilen şartlar ve aylık dönemler halinde ödeme mevzusunda taahhütte bulunursunuz ve bu tüketici için bağlayıcıdır.

Burada rahat ve klişe kelimelerden uzak bir ifade ile işlem basamakları ile izah edelim.

Kredi İcraya Ne Süre Düşer?

Ilk olarak kredi taksitlerinin birinin aksaması durumunda icra vb bir durum söz mevzusu olmaz, sadece banka tarafınca hatırlatma şeklinde dönütler almanız mümkündür. Bu daha oldukca borç hatırlatma minvalindedir. Bir taksiti aksattınız fakat ikinci taksiti de aksattınız bu sefer banka sizi daha ısrar eden olarak arar ve taksitinizin aksadığını ve ödemenizi ister aksi halde takibe düşme riskinden söz etmeye adım atar.

İkinci taksitin ödeme günü geçtikten derhal sonrasında kısaca 60. gün banka tarafınca size noter kanalı ile kredi borcunuzu ödemeniz mevzusunda ihtarname gönderilir. Aynı Doğal olarak bu durum sizin kredi notunuza negatif tesir yapmış olacaktır.

Aslolan kopma noktası ise üçüncü taksit ödemesini de yapmadığınız süre banka kredinizi kendi içinde bulunan Kredi takip kısmına gönderir. Doğal olarak sizi sık sık ararlar ve borcun ödemesini talep ederler aksi halde hukuk bürosuna (avukata) devredileceğinden bahsederler.

Burası bir dönüm noktasıdır bu aşamada bankadan kredini yapılandırma tekrardan taksitlendirme talebinde bulunmanız mümkündür. Bankadan süre alabilir dosyanın avukata kısaca icraya düşmesini geciktirebilirsiniz sadece kredi faizi işler bunu ihmal etmeyin. Bu alandan minimum 20-30 gün kazanmanız mümkündür.

Bu alanı değerlendirmediniz ve borcunuz avukata devredildi. Bu durum ise ortalama 10-15 gün şeklinde bir süre alır hatta avukatlık bürosundan yeniden aranırsınız ve borcu ödemenizi isterler icraya verilmemesi için pazarlık ve taksitle avukata ödeme olanağı da yakalamanız mümkündür.

Oda olmaz ise İcra Müdürlüğü aracılığı tarafınıza borcun ödenmesi için size 7 gün süre verilir ve size bildiri edilir. Gene ayrıca avukatla anlaşmanız mümkündür. 7 gün süre sonunda da ödenmez ise UYAP kanalı ile avukatlık bürosu tüm mal varlıklarınızı tespit eder ev, otomobil, tarla, arsa artık ne var ise borcun büyüklüğü bakımından hepsine icra sonucu aldırır ve ek olarak iş yerinize icra emri gelmiş olur.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir